چگونگیِ سرقت از کارتهای بانکی

چگونگیِ سرقت از کارتهای بانکی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این برنامه، آلبینا از ژنو پرسیده است: بین تخلفات مختلف کارتِ بانکی، اسمِ اسکیمینگ (skimming) را شنیده ام، معنای آن چیست و برای محافظت در برابر آن

آگهی

در این برنامه، آلبینا از ژنو پرسیده است: بین تخلفات مختلف کارتِ بانکی، اسمِ اسکیمینگ (skimming) را شنیده ام، معنای آن چیست و برای محافظت در برابر آن چه می توان کرد؟

لورنس بینتر، عضوِ یوروپل از مرکز تخلفاتِ سایبریِ اروپا در فرانسه پاسخ می دهد:

اسکیمینگ، به معنای سرقتِ اطلاعاتِ موجود روی نوارِ مغناطیسیِ کارتِ بانکی است. متخلفان از دستگاههای الکترونیکی مخصوصی استفاده می کنند و آنها را روی کارتخوان ها، عابر بانکها و یا دستگاههای خودپردازِ داخل پمپ بنزین ها نصب می کنند تا اطلاعاتِ روی نوارِ مغناطیسیِ کارت بانکی را سرقت کنند. ساختِ نمونه تقلبی این کارتها بسیار آسان است.

از سال ۲۰۱۰ با جایگزین شدنِ فناوریِ ای ام وی (EMV) یعنی به کارگیریِ تراشه الکترونیکی و کدُ رمز، تراکنش های بانکی در اتحادیه اروپا نه از راه نوار مغناطیسی بلکه به وسیله تراشه الکترونیکی انجام می شود.

مشکلِ اصلیِ بانکها و کاربرانِ اروپایی، چیزی است که «مهاجرتِ تخلف» نامیده می شود. یعنی هنگامی که سرقت اطلاعاتِ کارتها از سوی متخلفانی در خارج از محدوده فناوریِ ای ام وی صورت می گیرد. مناطقی مانندِ ایالات متحده، آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا.

متخلفان، از اطلاعاتِ بانکهای اروپا، برای جعلِ یک کارتِ مشابه استفاده کرده و از آن برای برداشتِ پول و یا خریدِ غیرمجازِ اینترنتی در خارج از اتحادیه اروپا بهره می برند.

برخی از بانکهای اروپایی در زمانِ انتظار برای فراگیر شدنِ فناوریِ ای ام وی، به سراغ راه حلِ ژئوبلاکینگ (géoblocking) رفته اند. با این روش، استفاده از کارتهای بانکی محدود می شود و تراکنش های خارج از اتحادیه اروپا، تنها با اجازه اختصاصیِ دارنده کارت ممکن خواهد بود.

اگر مایلید پرسشتان را در این برنامه مطرح کنید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها