Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقش پیمان ناتو در شرایط کنونی چیست؟

نقش پیمان ناتو در شرایط کنونی چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در برنامه سخن شما، مارک از بروکسل از طریق اینترنت پرسیده: “به نظر می رسد جامعه بین المللی نمی داند چگونه با مسائل اوکراین و عراق برخورد کند. آیا این فرصتی است برای پیمان ناتو که موقعیت خود در صحنه بین المللی را تقویت کند؟”

ژان پیر مولنی، معاون مدیر موسسه روابط بین المللی و استراتژیک در پاریس به این پرسش پاسخ می دهد: “بدیهی است شرایط فلج کننده کنونی که سازمان ملل متحد را تحت تاثیر قرار داده و با تنش هایی توسط روسیه تقویت می شود، به سازمان های منطقه ای نظیر ناتو اجازه می دهد که تصمیمات بیشتری را خارج از چارچوب سازمان ملل اتخاذ کنند. زیرا ناتو یک سازمان موثر نظامی و دارای ساختار مناسب برای تصمیم گیری است.

ناتو نقش های متعددی ایفا می کند. از یکسو مسئول تامین امنیت جامع اعضای خود است و از سوی دیگر ماموریت عملیات حافظ صلح را برعهده دارد. کما اینکه در نشست اخیر سران دولت های عضو در نیوپورت، ناتو به صراحت ماموریت خود در حفظ امنیت اعضا را پیش کشید.

در مورد عراق ناتو قصد ندارد در خط مقدم قرار گیرد. در حقیقت ناتو از کشورهای عضو ائتلاف حمایت می کند، اما به نام خود وارد عمل نمی شود. اما در مورد اوکراین، ناتو بیشتر در خط مقدم است، زیرا در این زمینه مسئله اطمینان بخشی درباره امنیت اعضای ناتو مانند کشورهای شرق اروپا و دولت های بالتیک مطرح است.

باید اضافه کنم که موقعیت حاضر به نحوی مخاطره آمیز است. زیرا باید در نظر بگیریم که ناتو یک اتحاد نظامی است که می تواند علیه کشورهایی که عضو آن نیستند عمل کند. بنابراین در نهایت اینکه ناتو اجازه یابد به جای سازمان ملل تصمیم بگیرد می تواند خطرناک باشد. زیرا ناتو همه کشورهای جهان را نمایندگی نمی کند.

چنانچه شما نیز پرسشی دارید، می توانید از طریق وبسایت یورونیوز و یا شبکه های اجتماعی با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها