Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دوام یا زوال خاندان سلطنتی اسپانیا: آینده ای در پرده ابهام

دوام یا زوال خاندان سلطنتی اسپانیا: آینده ای در پرده ابهام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسوایی های مالی خانواده سلطنتی اسپانیا تاج و تخت این کشور را بطور جدی در معرض خطر قرار داده است.

اتهامات نسبت داده شده به شاهزاده کریستینا و همسرش ایناکی اوردانگارین، یکی از دردسرهای جدید خانواده سلطنتی در سال فاجعه باری است که با اعتراف به اشتباه پادشاه آغاز شده بود.
سال گذشته انتشار تصویری از سفر پرهزینه پادشاه اسپانیا به آفریقا برای شکار فیل، آن هم در شرایطی که اسپانیا درگیر بحران اقتصادی و دارای بدهی های سنگین مالی بود، اعتراض شدید مردم این کشور را در پی داشت.

آنتونی گویی تر روبی تحلیلگر سیاسی می گوید: “مردم در مقابل رفتارهای خانواده سلطنتی بی تفاوت نیستند. این اشتباه باعث شد که افکار عمومی به تدریج و درناباوری به بخشی از اقدامات خانواده سلطنتی پی ببرند و این موضوع آنها را بسیار عصبانی کرد و تصویر شاه نیز در میان مردم خدشه دار شد.”

دردسر پادشاه اسپانیا خیلی پیشتر از سال قبل و از زمان گذراندن تعطیلات در اقامتگاه سنتی خانواده سلطنتی در “پالما دِ مایورکا” طی سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ آغاز شد. یک محیط ایده آل برای ایناکی اوردانگارین، داماد خانواده سلطنتی که به عنوان رییس موسسه غیر انتفاعی “نوس” به معاملات سود آور و امضای توافقنامه های مختلف با مسولان جزایر مختلف بپردازد. فعالیت های مشکوک او باعث آغاز تحقیقات شد و تنها در بررسی یک مورد به نام “پالما آرنا“، رسوایی مالی آقای اوردانگارین آشکار گردید. او به اختلاس مالی به بهانه سازماندهی رویدادهای ورزشی متهم شد. این فساد مالی در زمان فعالیت یئوم ماتاس یکی از وزرای سابق اسپانیا در کابینه خوزه ماریا ازنار، به عنوان رئیس بالیار، یکی از جزایر خودمختار اسپانیا انجام شده بود. آقای اوردانگارین همچنین به دو بار فرار از پرداخت مالیات و ارتکاب جرایمی مانند فساد، اختلاس، تقلب و پولشویی متهم شد. این اخبار آسیب های جبران ناپذیری به اعتماد عمومی مردم به سلطنت اسپانیا وارد ساخت.

پس از آن، اطلاعاتی درباره ایمیلهای پادشاه منتشر شد مبنی بر آنکه پادشاه از فعالیتهای غیر قانونی دامادش مطلع بوده است و حتی به او پیشنهاد داده به واشنگتن برود تا از رسوایی احتمالی دور باشد.

اگرچه حامیان سلطنت همچنان به پادشاه وفادارند و استدلال می کنند که تاج و تخت ثبات کشور را تضمین می کند، اما درباره استعفای پادشاه و کناره گیری او به نفع پسرش معتقدند شاید این امر برای اصلاح و نوسازی ساختار سلطنت خوب باشد و در بلند مدت، این کار می تواند باعث آشتی مردم با نهاد سلطنت شود و تصویر جدیدی از نظام سلطنتی ساخته شود.

به گفته صاحبنظران، آینده سلطنت در دستان پادشاه است. او می تواند هم پایانی بی نظم و شتابزده بوجود آورد و هم خاتمه ای باوقار. او می تواند این فرصت را به جامعه اسپانیا بدهد تا بصورت جدی درباره رهبر کشورشان فکر کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها