آیا تحریم ها باعث توقف برنامه هسته ای ایران خواهد شد؟

آیا تحریم ها باعث توقف برنامه هسته ای ایران خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پیشرفت غنی سازی اورانیوم در ایران، تهدیدها از هر دو طرف بالا می گیرد. سومین صادر کننده نفت جهان ادعا می کند که این توسعه هسته ای برای اهداف صلح جویانه است.

اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه با اعتقاد به اینکه ایران بیش از پیش به ساخت بمب اتمی نزدیک شده است، با تشدید تحریم ها موافقت کردند. اسرائیل از حمله هوایی برای از پا در آوردن توان هسته ای ایران صحبت می کند و ایالات متحده آمریکا این گزینه را رد نمی کند.

ایران تهدید به بستن تنگه هرمز، مهمترین تنگه عبور نفت جهان و حذف اسرائیل از روی نقشه جهان می کند.

برخی معتقدند که هدف موضع سخت ایران در مورد برنامه هسته ای، جلب حمایت مردم از دولتی است که مخالفان خود را سرکوب کرد و در وضعیت بد اقتصادی قرار دارد. با وجود اینکه مذاکرات گذشته هیچ نتیجه ای نداشته است، نور کوچکی از امید بعد از قول مذاکرات جدید وجود دارد. بعضی ها معتقدند که ایران سعی در بدست آوردن زمان بیشتر برای ساخت بمبی است که به اعتقاد برخی، ماشه رقابت سلاح های هسته ای در منطقه را خواهد کشید.

در برنامه ۲۵ ثانیه که اجرای آن را کریس برنز بر عهده دارد، یواخیم کوپس، مدیر موسسه اداره امور جهانی در دانشگاه آزاد بروکسل، مئیر لیتواک، مدیر مرکز تحقیقات ایرانی در دانشگاه تل آویو و رضا تقی زاده، تحلیلگر مسائل هسته ای ایران مقیم گلاسکوی اسکاتلند شرکت دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟