Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جامع‌ترین تحقیق تلفیقی از تأثیرات کم‌خوابی بر عملکرد احساسی افراد پرده برداشت

خستگی روزانه ناشی از اختلال خواب
خستگی روزانه ناشی از اختلال خواب Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان در تجزیه و تحلیل داده‌های ۵۰ سال اخیر دریافتند که حتی یک یا دو ساعت نخوابیدن هم می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر احساسات شما بگذارد.

آگهی

همه خیلی خوب می‌دانید که کمبود خواب نه تنها شما را بی‌رمق می‌کند، بلکه می‌تواند تاثیرات فیزیکی مضری بر بدن داشته باشد.

اما یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که آن بی‌خوابی‌ها و بیدارباش‌های شبانه اثرات بدتری هم دارند و میزان شادی شما را کاهش می‌دهد و خطر اضطراب را در افراد افزایش می‌دهند.

ترکیب ۵۰ سال مطالعه

محققان با تجزیه و تحلیل بیش از ۵۰ سال تحقیق در مورد محرومیت از خواب کافی و تاثیرات آن بر خلق و خوی افراد، توانستند تأثیرات روانی آن را بر روی «افراد عمدتاً محروم از خواب» اندازه‌گیری کنند.

این محققان برای پیشبرد هدف خود سراغ یافته‌های ۱۵۴ مطالعه دیگر رفتند که در پنج دهه گذشته انجام شده است و همگی آن‌ها را مورد تجزیه و تحلیل خود قرار دادند.

در این ۱۵۴ مطالعه در مجموع بیش از ۵ هزار شرکت‌کننده که خواب آن‌ها برای یک یا چند شب مختل شده بود مورد مطالعه قرار گرفته بودند.

با این توضیح که برخی از این افراد شب‌ها برای مدت طولانی‌تری بیدار مانده بودند و برخی دیگر صرفا کمتر از حد معمول همیشگی خوابیده بودند. دسته سوم از شرکت‌کنندگان هم بودند که به طور متناوب در طول شب از خواب بیدار می‌شدند.

این مطالعات دست‌کم یک متغیر مرتبط با احساسات فردی را بعد از هر اختلال خواب اندازه‌گیری کردند و شرکت‌کنندگان خلق و خوی خود را گزارش کردند و به محرک‌های عاطفی پاسخ دادند. مضافا اینکه علائم افسردگی و اضطراب نیز در بین آن‌ها اندازه‌گیری شد.

شادی و غم و رابطه آن با اختلال خواب و کم  خوابی

دکتر کارا پالمر، سرپرست این تیم تحقیقاتی از دانشگاه ایالتی مونتانا گفت: «تعیین کمیت تأثیرات کم‌خوابی بر احساسات افراد برای ارتقای سلامت روانی جامعه حیاتی است.»

این مطالعه جامع‌ترین تلفیق تحقیقات تجربی خواب و احساسات را تا به امروز نشان می‌دهد و شواهد متقنی ارائه می‌دهد که ساعات طولانی از بیدارخوابی شبانه، کم‌شدن مدت خواب و بیداری‌های شبانه بر عملکرد عاطفی انسان تأثیر منفی می‌گذارد.»

پالمر افزود که این اثرات منفی «حتی در یک بازه زمانی کوتاه از کم خوابی» مثل بیدار ماندن یک یا دو ساعت دیرتر از حد معمول هم اثرات خود را بروز می‌دهد.

وی گفت: «ما این را هم فهمیدیم که از دست دادن خواب باعث افزایش علائم اضطراب و باعث کندی در پاسخ به محرک‌های عاطفی می‌شود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محققان دریافتند هر سه نوع اختلال خواب منجر به کاهش احساسات مثبت از جمله شادی و حس رضایت می‌شود. این اختلالات خواب همچنین علائم اضطراب مانند ضربان قلب سریع و افزایش سطح نگرانی را افزایش می‌دهند.

برخی از یافته‌ها حکایت از بروز علائم افسردگی داشت، اما این موارد کمتر از بقیه علائم و ناپایدار بودند. 

نتایج مشابهی هم برای افزایش بروز احساسات منفی مانند غم و اندوه، نگرانی و استرس مشاهده شد.

آگهی

محرومیت از خواب در بین جوانان

محققان خاطرنشان کردند که یکی از محدودیت‌های مطالعه آن‌ها این بوده است که اکثر شرکت‌کنندگان را جوانانی با میانگین سنی ۲۳ سال تشکیل داده بودند.

یک نمونه سنی متنوع‌تر در تحقیقات آینده می‌تواند درک بهتری از تأثیر محرومیت از خواب بر احساسات ارائه دهد.

این محققان همچنین مایلند اثرات کاهش خواب را در فرهنگ‌های مختلف بررسی کنند، چرا که بیشتر تحقیقات در این مطالعه در ایالات متحده و اروپا انجام شده است.

پالمر گفت: «تحقیقات نشان داده است که بیش از ۳۰ درصد از بزرگسالان و تا ۹۰ درصد از نوجوانان به اندازه کافی نمی‌خوابند.»

آگهی

پیامدهای این تحقیق برای سلامت فردی و عمومی افرادی که عمدتا از خواب محروم هستند قابل توجه است. مشاغلی که مستعد کم خوابی هستند، مانند پرسنل اورژانس و سوانح، خلبانان و رانندگان کامیون، باید سیاست‌هایی را تدوین و اتخاذ کنند که کمبود خواب خود را جبران کنند تا در برابر خطرات عملکردی و آسایش روزانه مقاوم گردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تکرر ادرار شبانه؛ چرا نصف شب برای دستشویی بیدار می‌شویم؟

آیا امکان دارد پیرامون خود را وارونه ببینیم؟ این بیماری چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

زنان در مقایسه با مردان در برابر داروی بیهوشی مقاوم‌ترند؛ دانشمندان از نقش هورمون‌های جنسی می‌گویند