Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چه کشورهایی در اروپا سعی در ممنوع کردن سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف را دارند؟

سیگار الکترونیکی
سیگار الکترونیکی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روند رو به رشد مصرف سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف در میان نوجوانان، کارشناسان بهداشت در کشورهای اروپایی را به فکر مقابله با آن انداخته است.

آگهی

هنگامی که سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف(یا ویپ) برای اولین بار به بازار آمدند، به عنوان وسیله‌ای با «ضرر کمتر» (یا بد در میان بد و بدتر) تبلیغ می‌شدند تا به مردم کمک کنند از سیگارهای سنتی و خطرات سلامتی مرتبط با آنها دور شوند.

با این حال در سال‌های اخیر این سیگارها در میان نوجوانان و جوانان تبدیل به نوعی وسیله تفننی شده است و تعداد فزاینده‌ای از نوجوانان را می‌توان مشاهده کرد که این سیگار‌ها را بر لب دارند.

تبلیغ گسترده سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف، که بین ۸ تا ۱۲ یورو در وبسایت‌ها و سوپرمارکت‌ها فروخته می‌شوند، در اواخر سال ۲۰۲۱ در رسانه‌های اجتماعی شروع شد. این سیگارها که حاوی ۰ تا ۲۰ میلی گرم در میلی‌لیتر نیکوتین هستند، به دلیل سوق دادن مصرف‌کنندگان جوان به سمت سیگارهای معمولی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

به همین علت چندین کشور در سراسر جهان و به ویژه در اروپا در حال بررسی ممنوعیت آنها هستند. در زیر تدابیر چند کشور اروپایی برای مقابله با این نوع از سیگارهای الکترونیکی را آورده‌ایم:

بریتانیا

در بریتانیا و طی ماه‌های اخیر، درخواست‌های فزاینده‌ای برای ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی مطرح شده است. جدیدترین فشار از سوی دولت ولز بوده است که از لندن خواسته تا اقدامی در این باره انجام دهد.

این امر به دنبال فشار مشابهی از سوی دولت اسکاتلند بر دولت بریتانیا انجام می‌شود. حمزه یوسف، نخست‌وزیر اسکاتلند، سیگار‌های الکترونیکی یک‌بار مصرف را «تهدیدی برای سلامت عمومی و محیط زیست» خوانده و گفته است: «بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد جوانانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند اما از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند، دو برابر بیشتر احتمال دارد که در سنین بالاتر شروع به کشیدن سیگار کنند.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا

در ایرلند دولت این کشور به دنبال کسب نظر مردم قبل از اقدام برای یک ممنوعیت احتمالی است. در حالی که بسیاری از انجمن‌های بهداشتی و محیط زیستی دولتی از دوبلین می‌خواهند که نسبت به انجام این کار اقدام کند.

تبلیغ یک گروه ایرلندی فعال در زمینه ممنوعیت سیگارهای الکترونیکی

آلمان نیز قصد دارد تا علیه سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف اقدام کند. برخی از اکولوژیست‌ها، از جمله استفی لمکه وزیر محیط زیست از حزب سبزها، پا را فراتر گذاشته و خواسته است که این ممنوعیت در سطح اتحادیه اروپا اعمال شود.

وی در یک مصاحبه گفت: «سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف محیط را پر از زباله می‌کنند و اغلب به جای اینکه در سطل ویژه وسایل برقی دور ریخته شوند، سر از سطل زباله‌های خانگی درمی‌آورند. امری که سبب می‌شود به عاملی احتمالی برای بروز حریق در تاسیسات زباله‌سوزی تبدیل شوند.»

حتی فرانسه نیز به تازگی از وضع ممنوعیت علیه سیگارهای الکترونیک خبر داده، در حالی که بلژیک منتظر چراغ سبز اتحادیه اروپا برای منع مصرف آنها است.

عکس: آسوشیتد پرس
وجود طعم‌های مختلف در سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف نقش مهمی در ترغیب جوانان و نوجوانان به استعمال اینگونه دخانیات ایفا کرده استعکس: آسوشیتد پرس

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه هنگام اعلام ممنوعیت مصرف این سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف گفت: «داخل آنها نیکوتین نیست اما کشیدن آن همراه با یک ژست است که جوانان به آن عادت می‌کنند. آنها به این ترتیب به سمت سیگار کشیدن می‌روند و ما باید چنین روندی را متوقف کنیم.»

استرالیا و نیوزیلند

نیوزیلند که به دلیل دستورالعمل‌های سختگیرانه ضد دخانیات شهرت دارد، از ماه اوت امسال ممنوعیت موثری را در این خصوص اعمال کرده است.

وزارت بهداشت این کشور گفته است با تصویب مجموعه‌ای از قوانین جدید برای محافظت از جوانان (مانند کاهش میزان نیکوتین در سیگارهای الکترونیک و ممنوعیت باز کردن مغازه‌های فروش این سیگارها در مجاورت مدارس) با آنها مقابله کرده است.

وضع این محدودیت‌ها در نیوزیلند یک ماه پس از آن صورت گرفت که استرالیا اقدامات مشابهی را به اجرا گذاشت. دولت این کشور صنعت تنباکو و دخانیات استرالیا را به تلاش برای جذب نسل بعدی نوجوانان به نیکوتین متهم کرده است.

سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف که اولین بار در ایالات متحده و در سال ۲۰۱۹ ابداع شدند، به سرعت در بین نوجوانان محبوبیت یافتند و این روند به سرعت از اقیانوس اطلس عبور کرد. هرکدام از این سیگارها حدود ۶۰۰ پک به مصرف‌کننده اجازه کشیدن می‌دهند که معادل تقریبا ۴۰ نخ سیگار است.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۱۴ درصد از نوجوانان انگلیسی بین ۱۴ تا ۱۷ سال بیش از یک بار در هفته از از سیگارهای الکترونیکی استفاده می‌کنند. این در حالی است که یک نظرسنجی در فرانسه نشان می‌دهد بیشتر از یک نوجوان از هر ۱۰ نوجوان، سیگار الکترونیک را امتحان کرده‌اند و این عدد در حال افزایش است.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که ۱۷ درصد از نوجوانان فرانسوی ابتدا از سیگارهای الکترونیک یک‌بار مصرف شروع کرده و سپس به محصولات دیگر دخانیات روی آورده‌اند.

طعم شیرین سیگارهای الکترونیکی یک‌بار مصرف، جزو وسوسه‌کننده‌ترین استدلال‌های بازاریابی برای ترغیب مصرف‌کنندگان جوان به شمار می‌رود. به گفته سازمان‌ نظارت بر صنعت دخانیات فرانسه، ترکیب میوه‌ای، طعم‌های مختلف، بسته‌های رنگی و سرگرم‌کننده و تبلیغات توسط اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی مهم‌ترین عوامل برای جذب نسل جدیدی از افراد به این نوع از دخانیات هستند.

آگهی

این در شرایطی است که با افزایش شمار تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که سیگارهای یک‌بار مصرف بی‌ضرر نیستند و مانند سیگارهای الکترونیکی بسیار اعتیادآور هستند.

یک سازمان مبارزه با دخانیات پیش‌تر گزارش داده بود که تقریبا نیمی از کاربران این اقلام روزانه، عوارض جانبی مانند سرفه، تنگی نفس و تپش قلب را تجربه می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چطور سیگار را ترک کنید؟ ۱۰ روش پیشنهادی برای کنار گذاشتن مصرف دخانیات

دولت بریتانیا یک میلیون عدد سیگار الکترونیکی رایگان توزیع می‌کند

انفجار سیگار‌الکترونیکی جان جوان ۲۴ ساله را گرفت