Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان جهانی بهداشت مصرف الکل را از عوامل موثر در بروز سرطان پستان می‌داند

مصرف الکل و سرطان پستان
مصرف الکل و سرطان پستان Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرلیز کوربکس، از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «مردم باید بدانند که با کاهش مصرف الکل می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. فرقی هم ندارد که چه نوع الکل، با چه کیفیتی یا به چه قیمتی مصرف می‌کنند.»

آگهی

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید هیچ مقداری از مصرف الکل بی‌خطر نیست و هر اندازه که مصرف الکل افزایش پیدا کند خطر ابتلا به سرطان پستان نیز بالا می‌رود. 

بنا به اعلام این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد مصرف الکل یکی از «عوامل اصلی» اما «اصلاح‌پذیر» است که خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برد. 

سرطان پستان یکی از رایج‌ترین انواع سرطان در اروپا است. به طور میانگین روزانه ۱۵۷۹ مورد ابتلا به سرطان پستان در میان زنان اروپایی شناسایی می‌شود. تخمین زده می‌شود که از هر ۱۰۰ مورد ابتلا به سرطان پستان در اروپا هفت مورد ناشی از مصرف الکل است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مرلیز کوربکس، از مقامات ارشد سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «مردم باید بدانند که با کاهش مصرف الکل می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهند. فرقی هم ندارد که چه نوع الکل، با چه کیفیتی یا به چه قیمتی مصرف می‌کنند.»

بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت، بالاترین نرخ شناسایی موارد جدید سرطان پستان در میان مناطق مختلف متعلق به اروپا است. ۵۳ کشور در رده‌بندی‌های سازمان جهانی بهداشت به عنوان کشور اروپایی طبقه‌بندی شده‌اند. 

به گفته آژانس بین‌المللی پژوهش برای سرطان (IARC) مصرف الکل در سال ۲۰۲۰ علت تقریبا ۴۰ هزار مورد از موارد جدید ابتلا به سرطان پستان در اروپا بود. داده‌های این سازمان همچنین نشان می‌دهد که سرطان پستان اکنون به رایج‌ترین نوع سرطان در سطح جهان تبدیل شده است. 

به طور ساده می‌توان گفت که الکل سمی است، هنگام عبور از بدن به همه اعضاء آسیب می‌زند.
کارینا فریرا بورجس
از مسئولان سازمان جهانی بهداشت

هیچ مقداری از مصرف الکل بی‌خطر نیست

سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند که هیچ مقداری از مصرف الکل بی‌خطر نیست. بنا به اعلام این نهاد بیش از ۱۰ درصد از سرطان‌هایی که به دلیل مصرف الکل در اروپا شناسایی شده‌اند تنها ناشی از مصرف روزانه یک قوطی آبجو یا دو گیلاس کوچک شراب بودند. 

از سوی دیگر از هر چهار مورد ابتلا به سرطان پستان در اروپا علت ابتلا به این بیماری در یکی از بیماران مصرف روزانه یک قوطی آبجو یا دو گیلاس کوچک شراب است.

الکل چگونه به بدن ضربه می‌زند؟

Canva
فروش مشروبات الکلیCanva

آژانس بین‌المللی پژوهش برای سرطان مصرف الکل را در میان گروه اول از عوامل سرطان‌زا در میان انسان‌ها طبقه‌بندی کرده است. به گفته این نهاد مصرف الکل با بروز هفت نوع سرطان مرتبط است. 

مصرف الکل علاوه بر سرطان پستان خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری، کبد، حنجره، روده بزرگ و راست روده (rectum) را نیز افزایش می‌دهد. 

کارینا فریرا بورجس، از مسئولان سازمان جهانی بهداشت درباره مصرف الکل و تاثیر آن بر بدن می‌گوید: «به طور ساده می‌توان گفت که الکل سمی است، هنگام عبور از بدن به همه اعضاء آسیب می‌زند.»

سازمان جهانی بهداشت به کشورها توصیه می‌کند که میزان دسترسی به مشروبات الکلی را با افزایش قیمت آن محدود کنند. یکی از پیشنهادهای این نهاد افزایش مالیات مشروبات الکلی است. سازمان جهانی بهداشت همچنین دولت‌ها را تشویق می‌کند که تبلیغ مشروبات الکلی در رسانه‌ها را ممنوع یا محدود کنند. 

یکی دیگر از توصیه‌های این نهاد وابسته به سازمان ملل متحد چسباندن برچسب‌های هشدارآمیز بر روی مشروبات الکلی و کاهش میزان دسترسی به الکل (مانند ایجاد محدودیت برای ساعات فروش الکل) است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نوشیدنی الکلی تقلبی در هند ۳۷ شرکت‌کننده در یک مراسم عروسی را به کام مرگ فرستاد

افزایش فعالیت بدنی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد

رژیم غذایی مناسب برای سلامت قلب کودکان به توصیه متخصصان چیست؟