Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بازسازی شب حادثه ترور آبراهام لینکلن پس از ۱۵۰ سال

بازسازی شب حادثه ترور آبراهام لینکلن پس از ۱۵۰ سال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکصد و پنجاه سال از ترور آبراهام لینکلن می گذرد. با این حال، یاد وی همچنان نزد مردم آمریکا زنده است. لینکلن در ۱۴ آوریل سال ۱۸۶۵ در تئاتر “فورد” از

آگهی

یکصد و پنجاه سال از ترور آبراهام لینکلن می گذرد. با این حال، یاد وی همچنان نزد مردم آمریکا زنده است. لینکلن در ۱۴ آوریل سال ۱۸۶۵ در تئاتر “فورد” از سوی یک هنرپیشه آمریکایی به نام جان ویلکس بوت مورد سوء قصد قرار گرفت.

آمریکاییها در مقابل تئاتر “فورد“، در واشنگتن جمع شده اند تا با بازسازی لحظه به لحظه شب ترور، از این رخداد غم انگیز یادی کنند. اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز به این محل رفته و گزارشی تهیه کرده است.

ساعت ۹ و نیم شب است. قرار است نمایش «عموزاده آمریکایی ما» در تئاتر “فورد” اجرا شود. در خیابان ازدحام است، چون مردم می خواهند آبراهام لینکلن و همسرش مری را ببینند. رییس جمهوری و همسرش از لژ ویژه در تئاتر، نمایش را می بینند.

اجرای نمایش ادامه دارد. جان ویلکس بوت، هنرپیشه طرفدار برده داری وارد لژ مخصوص رئيس جمهوری می شود، به سمت او می رود و گلوله ای به سر لینکلن شلیک می کند. رئيس جمهوری به شدت مجروح می شود. بوت به روی صحنه می پرد و فرار می کند. تئاتر فورد به هم می ریزد.

لورن بیی، یکی از مسئولان تئاتر فورد به خبرنگار یورونیوز می گوید: «وقتی خبر پخش شد، مردم بیرون تئاتر فورد، اینجا در خیابان دهم، جمع شدند و تا صبح برای رئیس جمهور آبراهام لینکلن بیدار بودند. خبر ناراحت کننده و دردناک بود.»

ساعت ۱۱ شب است و جمعیت در خیابان موج می زند. همه شمع روشن کرده اند و برای جان لینکلن که دعا می کنند. آمریکاییهای آفریقایی تبار از این می ترسند که این سوءقصد توطئه ای از سوی جنوبی ها بوده است، تا آزادی بردگان لغو شود.

یکی از کسانی در نمایش بازسازی این حادثه حضور دارد می گوید: «مردم لینکلن را دوست داشتند و سربازها هم همینطور. فکر می کنم لینکلن انسان منحصربه فردی بود. به حرف مردم گوش می داد.»

یک مرد سیاهپوست هم می گوید: «از خبرهایی که شنیدم خیلی ناراحت شده ام. او ما را آزاد کرد و ما خوشحالیم که آزاد شدیم. اما الان خیلی ناراحتیم. روزگار بدی است.» لورن بیی می گوید:«توانایی لینکن در رهبری، مبارزاتش برای برابری، درستکاری و رعایت عدالت، وی را تبدیل به منبع الهامی برای همه کرده است.»

ساعت هفت و بیست و دو دقیقه صبح روز بعد، آبراهام لینکلن از دنیا می رود. ادوین استانتون، وزیر جنگ لینکلن، جمله معروفش را به زبان می آورد: «او اکنون متعلق به قرون و اعصار است.»

اشتفان گروبه گزارش خود را اینگونه پایان می دهد: «لینکلن نجات دهنده مردم و آزادکننده آمریکاییهای افریقایی تبار بود. وی همچنین در اتحاد چنددستگی های سیاسی نیز کارهایی انجام داد. بسیاری باور دارند که امروز آمریکا به کسی مانند او نیاز دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟