سبقت بار گرانی موادغذایی از انرژی؛ نرخ تورم بریتانیا پس از ۴۰ سال دو رقمی شد

 سوپرمارکتی در لندن
سوپرمارکتی در لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر پایه اعلام اداره ملی آمار بریتانیا نان، شیر، پنیر و همچنین ژامبون، بیکن، سبزیجات و شیرینی‌ها از جمله مواد غذایی بودند که بیشترین افزایش قیمت را در ماه گذشته میلادی تجربه کردند.

آگهی

نرخ تورم سالانه بریتانیا در ژوئیه گذشته تحت تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی به ۱۰.۱ درصد رسید که بالاترین سطح از فوریه ۱۹۸۲ به شمار می‌رود.

اداره آمار بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد که سطح عمومی قیمت‌ها تنها در ماه ژوئیه ۰.۶ درصد افزایش یافته و نرخ تورم سالانه مواد غذایی با ثبت رکورد ۱۲.۶ درصدی به بیشترین میزان از سال ۲۰۰۸ رسید. 

بدین ترتیب، تاثیر جهش سبد محصولات غذایی خانوارهای بریتانیایی بر دو رقمی شدن نرخ تورم از افزایش بهای انرژی که متاثر از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است، فراتر رفت. 

بر پایه اعلام اداره ملی آمار بریتانیا، نان، شیر، پنیر و همچنین ژامبون، بیکن، سبزیجات و شیرینی‌ها از جمله مواد غذایی بودند که بیشترین افزایش قیمت را در ژوئیه پیش تجربه کردند.

بانک مرکزی بریتانیا دو هفته پیش و در واکنش به ثبت نرخ تورم ۹.۴ درصدی در ماه ژوئن با افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره پایه و تغییر سقف آن به   ۱.۷۵ درصد موافقت کرد. این ششمین افزایش متوالی نرخ بهره پایه در بریتانیا بود که این نرخ را به بالاترین سطح در ۲۷ سال گذشته رساند.

بانک مرکزی بریتانیا پیش‌بینی کرده است که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال جاری وارد رکود شود و این رکود در طول سال ۲۰۲۳ نیز ادامه پیدا کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، برخی اقتصاددانان نیز بر این باورند که روند صعودی نرخ تورم در بریتانیا حداقل تا اکتبر آینده ادامه پیدا کند و این نرخ تا محدوده ۱۳ تا ۱۵ درصد بالا برود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت جدید بریتانیا بدون حضور یک مرد سفیدپوست در سمت‌های کلیدی تشکیل شد

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟

افزایش ۵ درصدی دستمزد هر ساعت کار در اتحادیه اروپا؛ حقوق ساعتی در کدام کشورها بالاتر است؟