Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بریتانیایی‌ها زیر فشار تورم؛ بانک مرکزی به بیشترین افزایش نرخ بهره در ۲۷ سال گذشته تن داد

بانک مرکزی بریتانیا
بانک مرکزی بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک مرکزی بریتانیا پیش‌بینی کرده که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال جاری وارد رکود شود و این رکود در طول سال ۲۰۳۳ ادامه پیدا کند.

آگهی

بانک مرکزی بریتانیا با هدف مقابله با افزایش نرخ تورم و با وجود نگرانی‌ها در خصوص تسریع رکود اقتصادی، نرخ بهره را ۰.۵ درصد افزایش داد.

سیاستگذاران بانک مرکزی بریتانیا روز پنجشنبه با افزایش نرخ بهره پایه تا ۱.۷۵ درصد موافقت کردند. این ششمین افزایش متوالی نرخ بهره پایه در بریتانیاست که این نرخ را به بالاترین سطح در ۲۷ سال گذشته یعنی از پایان سال ۲۰۰۸ تا کنون رسانده است.

افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره پایه نیز بیشترین افزایش این نرخ در ۲۷ سال گذشته محسوب می‌شود. 

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی بریتانیا از ماه دسامبر در واکنش به افزایش نرخ تورم که در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین سرعت بیشتری نیز به خود گرفته، افزایش نرخ بهره یا هزینه استقراض و وام بانکی را آغاز کرده است.

بانک مرکزی بریتانیا پیش‌بینی کرده که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال جاری وارد رکود شود و این رکود در طول سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کند. بدین ترتیب طولانی‌ترین دوره رکود اقتصاد بریتانیا پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ رخ خواهد داد. انتظار می‌رود در طول این دوره رکود طولانی‌مدت نرخ بیکاری را تا سال ۲۰۲۴ از ۳.۸ درصد فعلی به ۵.۵ درصد افزایش یابد و سطح رفاه عمومی نیز ۵ درصد کاهش یابد.

نرخ تورم سالانه منتهی به ژوئن گذشته در بریتانیا به ۹.۴ درصد رسید بالاترین سطح در چهار دهه گذشته به شمار می‌رود. همچنان انتظار می‌رود که این نرخ در ماه‌های آینده افزایش بیشتری پیدا کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریزش بورس‌های آسیا و اروپا؛ دلار آمریکا به قدرت ۲۰ سال گذشته خود بازگشت

دیوید کامرون در سفر به کی‌یف: اوکراین اجازه دارد با تسلیحات بریتانیایی به خاک روسیه حمله کند

وزارت کشور بریتانیا به پنهانکاری در پرونده اعطای ویزای طلایی به الیگارش‌های روس متهم شد