بریتانیایی‌ها زیر فشار تورم؛ بانک مرکزی به بیشترین افزایش نرخ بهره در ۲۷ سال گذشته تن داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بانک مرکزی بریتانیا
بانک مرکزی بریتانیا   -  Copyright  AP Photo

بانک مرکزی بریتانیا با هدف مقابله با افزایش نرخ تورم و با وجود نگرانی‌ها در خصوص تسریع رکود اقتصادی، نرخ بهره را ۰.۵ درصد افزایش داد.

سیاستگذاران بانک مرکزی بریتانیا روز پنجشنبه با افزایش نرخ بهره پایه تا ۱.۷۵ درصد موافقت کردند. این ششمین افزایش متوالی نرخ بهره پایه در بریتانیاست که این نرخ را به بالاترین سطح در ۲۷ سال گذشته یعنی از پایان سال ۲۰۰۸ تا کنون رسانده است.

افزایش ۰.۵ درصدی نرخ بهره پایه نیز بیشترین افزایش این نرخ در ۲۷ سال گذشته محسوب می‌شود. 

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی بریتانیا از ماه دسامبر در واکنش به افزایش نرخ تورم که در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین سرعت بیشتری نیز به خود گرفته، افزایش نرخ بهره یا هزینه استقراض و وام بانکی را آغاز کرده است.

بانک مرکزی بریتانیا پیش‌بینی کرده که اقتصاد این کشور در سه ماهه پایانی سال جاری وارد رکود شود و این رکود در طول سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا کند. بدین ترتیب طولانی‌ترین دوره رکود اقتصاد بریتانیا پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ رخ خواهد داد. انتظار می‌رود در طول این دوره رکود طولانی‌مدت نرخ بیکاری را تا سال ۲۰۲۴ از ۳.۸ درصد فعلی به ۵.۵ درصد افزایش یابد و سطح رفاه عمومی نیز ۵ درصد کاهش یابد.

نرخ تورم سالانه منتهی به ژوئن گذشته در بریتانیا به ۹.۴ درصد رسید بالاترین سطح در چهار دهه گذشته به شمار می‌رود. همچنان انتظار می‌رود که این نرخ در ماه‌های آینده افزایش بیشتری پیدا کند.