Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ریزش بورس‌های آسیا و اروپا؛ دلار آمریکا به قدرت ۲۰ سال گذشته خود بازگشت

دلار آمریکا
دلار آمریکا Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بازار آزاد تهران نیز قیمت هر دلار آمریکا نسبت به روز یکشنبه افزایش یافت و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی فروش دلار آمریکا را بالا برد.

آگهی

نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل ارزهای عمده جهان روز دوشنبه و پس از اعلام قصد بانک مرکزی آمریکا برای افزایش بیشتر نرخ بهره به بالاترین سطح در دو دهه گذشته رسید. 

در جریان داد و ستدهای صبح دوشنبه بازار جهانی، هر دلار آمریکا در مقابل ۱.۰۱ یورو مبادله شد که از ژوئیه ۲۰۰۲ تا کنون بی‌سابقه بود. همچنین نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل پوند بریتانیا نیز به ۰.۸۶ رسید که بیشترین سطح از مارس ۲۰۲۰ بود. 

شاخص دلار نیز که ارزش آن را در برابر سبدی از ارزهای عمده و پرمعامله جهان می‌سنجد، صبح دوشنبه با ثبت نرخ ۱۰۹.۴۸ به اوج خود در ۲۰ سال گذشته رسید.

در بازار آزاد تهران نیز قیمت هر دلار آمریکا با ۱۰۰ تومان افزایش نسبت به روز یکشنبه، ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان فروش رفت. بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی فروش دلار آمریکا را ۲۸ هزار و ۲۷۰ تومان اعلام کرد که ۱۰ تومان بالاتر از بهای روز یکشنبه بود. 

تقویت دلار آمریکا در جریان مبادلات نخستین روز کاری هفته برای بازار‌های جهانی، تحت تاثیر اظهارات روز جمعه جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) آغاز شد، اظهاراتی که در جریان آن آقای پاول گفته بود که فدرال رزرو نرخ‌های بهره پایه را تا جایی که لازم باشد افزایش می‌دهد و سپس این نرخ‌ها را «مدتی» ثابت نگاه می‌دارد تا نرخ تورم از ۸.۵ درصد فعلی تا نرخ هدف بانک مرکزی ایالات متحده که ۲ درصد است، پایین بیاید. 

این اظهارات گمانه‌زنی‌ها مبنی بر افزایش ۷۵ واحد درصدی نرخ بهره در کوتاه مدت را تقویت کرد تا بازدهی اوراق قرضه دو ساله خزانه‌داری ایالات به بالاترین سطح در ۱۵ سال اخیر یعنی ۳.۴۹ درصد برسد، رخدادی که باعث تقویت دلار شد.

در همین حال، بازارهای سهام در آسیا و اروپا روز دوشنبه تحت تاثیر افزایش نگرانی از وقوع رکود اقتصادی گسترده در جهان، بالا رفتن احتمال رشد سریع‌تر نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی و صعود بازده اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا و تقویت دلار، به افت قیمت‌ها تن دادند. چنان که شاخص بورس توکیو و شانگهای به ترتیب ۳۵ و ۱۴۶ واحد افت کرد و شاخص سهام ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو و شاخص سهام ۱۰۰ شرکت برتر بورس لندن نیز به ترتیب ۵۶ و ۵۲ واحد پایین آمد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

در بازار ارزهای دیجیتالی هم هر بیت‌کوین به عنوان پرطرفدارترین رمز ارز جهان همچنان پایین‌تر از ۲۰ هزار دلار معامله شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیایی‌ها زیر فشار تورم؛ بانک مرکزی به بیشترین افزایش نرخ بهره در ۲۷ سال گذشته تن داد

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند

آیا پایان دوره نرخ‌های بهره بالا در اروپا و آمریکا نزدیک است؟