دولت جدید بریتانیا بدون حضور یک مرد سفیدپوست در سمت‌های کلیدی تشکیل شد

لیز تراس و وزرای کلیدی دولت بریتانیا
لیز تراس و وزرای کلیدی دولت بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این برای اولین بار است که یک مرد سفیدپوست در میان چهار چهره کلیدی دولت یعنی نخست‌وزیر، وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر دارایی حضور ندارد.

آگهی

لیز تراس، نخست‌وزیر جدید بریتانیا اعضای دولتش را همزمان با بحران کاهش قدرت خرید در این کشور معرفی کرد.

وزرای کلیدی دولت جدید بریتانیا به شکل بی‌سابقه‌ای از میان سیاستمدارانی با اصالت خارجی انتخاب شده‌اند. این در حالی است که وزرای دولت لیز تراس اکثرا نزدیک به جناح راست حزب محافظه‌کار هستند. 

نخست‌وزیر جدید بریتانیا شامگاه سه‌شنبه پس از بازگشت از دیدارش با ملکه الیزابت دوم در اسکاتلند وزرای دولتش را منصوب کرد. اولین جلسه کابینه لیز تراس قرار است صبح روز چهارشنبه تشکیل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جیمز کلورلی، ۵۳ ساله در دولت جدید به عنوان وزیر خارجه معرفی شده است. مادر این سیاستمدار محافظه‌کار اصالت سیرالئونی دارد. سوئلا براورمن، ۴۲ ساله که اصالت هندی دارد جانشین پریتی پتل در وزارت کشور بریتانیا شد.  

کئوازی کئورتنگ، ۴۷ ساله که والدینش مهاجرانی از کشور غنا بودند در دولت لیز تراس به عنوان وزیر دارایی فعالیت خواهد کرد. این برای اولین بار است که یک مرد سفیدپوست در میان چهار چهره کلیدی دولت یعنی نخست‌وزیر، وزیر کشور، وزیر خارجه و وزیر دارایی حضور ندارد. 

بانفوذترین مرد سفیدپوست در دولت جدید بریتانیا بن والاس، وزیر دفاع خواهد بود که در سمت خود ابقاء شده است. 

نخست‌وزیر جدید بریتانیا قرار است روز چهارشنبه پس از جلسه هیات وزیران برای اولین بار در مجلس عوام سخنرانی کند. لیز تراس به این ترتیب برای اولین بار به پرسش‌های رهبر حزب کارگر و دیگر نمایندگان مخالف دولت پاسخ خواهد داد. 

او وعده داده است که دولت جدید برنامه‌های خود برای مقابله با بحران افزایش قیمت انرژی را این هفته اعلام خواهد کرد. کاهش گسترده مالیات‌ها از جمله وعده‌های لیز تراس در جریان کارزار انتخاباتی برای کسب رهبری حزب محافظه‌کار بود. 

لیز تراس سومین نخست‌وزیر زن در تاریخ بریتانیا محسوب می‌شود. پیش از او مارگارت تاچر از سال ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۰ و ترزا می از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ قدرت را در بریتانیا در دست داشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عقب‌نشینی دولت بریتانیا از طرح کاهش مالیات بر درآمد ثروتمندان

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا به عنوان جانشین بوریس جانسون انتخاب شد

سبقت بار گرانی موادغذایی از انرژی؛ نرخ تورم بریتانیا پس از ۴۰ سال دو رقمی شد