عقب‌نشینی دولت بریتانیا از طرح کاهش مالیات بر درآمد ثروتمندان

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
نخست وزیر و وزیر دارایی بریتانیا
نخست وزیر و وزیر دارایی بریتانیا   -  Copyright  AP Photo

دولت بریتانیا می‌گوید از طرح خود مبنی بر کاهش مالیات بر درآمد ثروتمندان صرف‌نظر می‌کند. 

کواسی کوارتنگ، وزیر دارایی بریتانیا روز دوشنبه ۳ اکتبر در یک پیام توئیتری با عقب‌نشینی از طرح اخیر لندن برای کاهش مالیات بر درآمد میلیاردرها تصریح کرد:‌ «واضح است که حذف نرخ مالیات ۴۵ درصدی موجب بروز مشکلاتی در کشور خواهد شد. در نتیجه من عدم پی‌گیری این طرح را اعلام می‌کنم.»

طرح دولت تازه‌کار بریتانیا، با واکنش منفی بازارهای مالی روبرو و ارزش پوند واحد پولی این کشور را بیش از پیش کاهش داده بود. طبق این طرح مالیات بردرآمد افرادی که درآمد سالیانه‌ای بالاتر از ۱۵۰ هزار پوند داشتند بر مبنای نرخ ۴۵ درصد مالیات، کنار گذاشته می‌شد.

با اعلام تصمیم جدید دولت بریتانیا ارزش واحد پولی، کمی بالا رفت و در بازارهای روز دوشنبه هر پوند ۱.۱۲ دلار داد و ستد شد.

وزیر دارایی بریتانیا در ادامه بر تمرکز دولت بر طرح رشد اقتصادی کشور و تعیین سقف قیمت حامل‌های انرژی تاکید کرد؛ برنامه‌ای که دست‌کم در شش ماه آینده حدود ۶۰ میلیارد پوند برای لندن هزینه خواهد داشت و قرار است برای واحدهای مسکونی ۲ سال ادامه داشته باشد.

لیز تراس، نخست‌وزیر بریتانیا که اوایل ماه سپتامبر به خانۀ شماره ۱۰ داونینگ استریت نقل مکان کرده بود، روز ۲۳ سپتامبر همراه با وزیر دارایی خود از طرح حمایت از خانوارها در برابر هزینه‌های انرژی پرده برداشت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

کاهش نرخ مالیات بر درآمد دهک بالای جامعه از ۴۵ به ۴۰ درصد که بخشی از این طرح بود جنجالی شد و منتقدان خانم نخست‌وزیر، او را متهم به طرفدارای از میلیاردرها در بحبوحه بحران مالی در این کشور کردند.

عقب‌نشینی دولت درحالیست که بریتانیا بحران اقتصادی کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند. بحران انرژی و جنگ اوکراین موجب شده از یکسو نرخ تورم در این قدرت اقتصادی اروپایی ۲ رقمی شود و از سوی دیگر بدهی‌های دولتی هم به بالاترین سطح خود طی سال‌های اخیر برسد.