سقوط تاریخی پوند و یورو در مقابل دلار آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یورو و دلار
یورو و دلار   -  Copyright  CANVA

نرخ برابری یورو و پوند در مقابل دلار آمریکا طی معاملات روز دوشنبه بازار جهانی به دلیل ابهام‌های موجود در مورد آینده اقتصاد اروپا پس از قطع جریان گاز خط لوله نورداستریم۱ از سوی روسیه افت کرد.

نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا با آغاز مبادلات صبح دوشنبه تا ۰.۹۸۸۴ کاهش یافت که پایین‌ترین نرخ در ۲۰ سال گذشته محسوب می‌شد. البته در ادامه معاملات بازار جهانی ارز، نرخ برابری هر یورو در مقابل دلار آمریکا تا ۰.۹۹۲۸ تقویت شد ولی همچنان ۳۰ صدم درصد پایین‌تر از نرخ پایانی روز کاری قبل بود.

همچنین نرخ برابری هر پوند در مقابل دلار آمریکا نیز صبح دوشنبه تا ۱.۱۴۴۳ پایین رفت که از ۱۹۸۵ بی‌سابقه بود. این نرخ در ادامه داد وستدهای روز دوشنبه تغییر کرد و تا ۱.۱۴۹۹ افزایش یافت که ۱۴ صدم درصد پایین‌تر از نرخ پایانی روز کاری قبل بود.

سایر ارزهای عمده اروپایی از جمله فرانک سوئیس و کرون سوئد نیز روز دوشنبه به ترتیب ۸ و ۳۰ صدم درصد در مقابل دلار آمریکا تضعیف شدند. 

همزمان با تقویت دلار آمریکا، بهای جهانی طلا نیز روز دوشنبه پس از صعود تا هزار و ۷۱۸ دلار تا هزار و ۷۱۲ دلار پایین‌ آمد ولی همچنان بالاتر از نرخ هزار و ۷۰۶ دلاری روز جمعه بود.