Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از لیز تراس، جانشین بوریس جانسون در مقام نخست‌وزیری بریتانیا چه می‌دانیم؟

لیز تراس
لیز تراس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از دوستان نزدیک لیز تراس با وجود عدم ثبات در مواضع سیاسی وی بر این باور است که رهبر جدید محافظه‌کاران را می‌توان یک «تاچری نئولیبرال» یعنی مخالف بخش دولتی بزرگ، طرفدار کاهش مالیات‌ها و مخالف نزاکت سیاسی رایج دانست. این در حالی است که لیز تراس در خانواده‌ای با گرایش سیاسی چپ متولد شده است.

آگهی

لیز تراس، رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا که روز سه‌شنبه به طور رسمی جانشین بوریس جانسون، در مقام نخست‌وزیری این کشور خواهد شد سابقه فعالیت در راس چند وزارتخانه را طی یک دهه گذشته دارد. 

وزیر خارجه کنونی بریتانیا در دوران جوانی خود هوادار حزب لیبرال دموکرات و استقرار نظام جمهوری بود. او با این حال طی سال‌های بعد عضو حزب محافظه‌کار شد و پله‌های ترقی را در دولت‌های محافظه‌کار دیوید کامرون، ترزا می و بوریس جانسون، نخست‌وزیران بریتانیا طی کرد. 

او هر چند در جریان کارزار همه‌پرسی برکسیت از هواداران بقای بریتانیا در اتحادیه اروپا بود اما پس از رای اکثریت بریتانیایی‌ها به خروج از این اتحادیه به یکی از هواداران سرسخت برکسیت تبدیل شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لیز تراس طی هفته‌های گذشته در جریان رقابت‌ها برای جانشینی بوریس جانسون با وجود تبعات اقتصادی همه‌گیری کرونا و پیامدهای تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از کاهش گسترده مالیات‌ها و کاهش شمار کارکنان دولت دفاع کرد. او همچنین برخلاف ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق حاضر به انتقاد از بوریس جانسون نشد. 

رهبر جدید حزب محافظه‌کار بریتانیا در موضع‌گیری‌های سیاسی خود از مارگارت تاچر، نخست‌وزیر بریتانیا در دهه ۱۹۸۰ میلادی الهام گرفته است. او در جریان کارزار انتخاباتی اخیر حتی به الگوبرداری از پوشش مارگارت تاچر در انتخاب لباس‌هایش متهم شد. 

گرایش سیاسی متفاوت با پیش‌زمینه خانوادگی

AP Photo
لیز تراس، رهبر جدید محافظه‌کاران بریتانیاAP Photo

یکی از دوستان نزدیک لیز تراس با وجود عدم ثبات در مواضع سیاسی وی بر این باور است که رهبر جدید محافظه‌کاران را می‌توان یک «تاچری نئولیبرال» یعنی مخالف بخش دولتی بزرگ، طرفدار کاهش مالیات‌ها و مخالف نزاکت سیاسی رایج دانست. 

این در حالی است که لیز تراس در خانواده‌ای با گرایش سیاسی چپ متولد شده است. مادر او از فعالان جنبش خلع سلاح هسته‌ای بود. لیز تراس اخیرا در پاسخ به این پرسش که آیا والدینش به او و محافظه‌کاران رای می‌دهند یا خیر گفت: «به نظرم مادرم رای می‌دهد، در مورد پدرم مطمئن نیستم.»

لیز تراس در سال ۲۰۱۰ برای اولین بار به مجلس عوام بریتانیا راه یافت. او که دانش‌آموخته رشته‌های فلسفه، علوم سیاسی و اقتصاد است سابقه فعالیت در بخش خصوصی و شرکت نفت و گاز «شل» را دارد.

جانشین بوریس جانسون در مقام نخست‌وزیری بریتانیا دو فرزند دختر دارد. او پس از افشای رابطه خارج از ازدواجش با یکی از نمایندگان محافظه کار پارلمان در بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ برای حفاظت از زندگی خصوصی خود تلاش زیادی کرد. به همین دلیل لیز تراس به ندرت در انظار عمومی با همسر و دخترانش ظاهر می‌شود. 

لیز تراس، ۴۷ ساله روز سه‌شنبه با حضور در قلعه بالمورال در اسکاتلند به طور رسمی از سوی الیزابت دوم، ملکه بریتانیا به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی خواهد شد. انتظار می‌رود که او ساعاتی بعد پس از بازگشت به لندن به تدریج وزرای دولتش را معرفی کند.

رهبر جدید محافظه‌کاران بریتانیا پانزدهمین نخست‌ وزیر دوران ۷۰ ساله سلطنت ملکه الیزابت دوم خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر بریتانیا پس از تنها ۶ هفته از سمت خود کناره‌گیری کرد

بحران بی سابقه انرژی در بریتانیا؛ هزینه سالانه مصرف ۸۰ درصد افزایش می یابد

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟