Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

استقبال بورس تهران از نتایج انتخابات آمریکا؛ نرخ رسمی و آزاد دلار صعودی شد

بورس اوراق بهادار تهران
بورس اوراق بهادار تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بورس اوراق بهادار تهران همزمان با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مدار صعودی بازگشت و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی فروش دلار را در آغاز معاملات روز چهارشنبه افزایش داد.

آگهی

بورس اوراق بهادار تهران همزمان با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به مدار صعودی بازگشت و بانک مرکزی ایران نیز نرخ رسمی فروش دلار را در آغاز معاملات روز چهارشنبه افزایش داد.

بازار سهام ایران در نیم ساعت نخست معاملات روز چهارشنبه با جهش ۲۰ هزار و ۴۲۶ واحدی شاخص کل مواجه شد. این رشد تا ساعت ۱۱:۲۰ به وقت محلی به ۲۳ هزار و ۳۵۹ واحد(معادل ۱.۸۵ درصد) رسید. این در حالی بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان معاملات دو روز کاری گذشته خود شاهد نزول مستمر شاخص کل بوده و طی چهار هفته کاری گذشته نیز این شاخص تنها طی دو روز کاری افزایش یافته بود.

با توجه به این که رشد روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران بیشتر متاثر از رشد قیمت سهام شرکت‌های فلزی و معدنی است، برخی کارشناسان بورس تهران از جمله سروش خسروی، این رشد را بازی با ورق ترامپ تعبیر کردند.

بازار جهانی فلزات از جمله طلا و نقره نیز از روز گذشته و همزمان با برگزاری انتخابات آمریکا شاهد افزایش قیمت‌ها بودند. هر چند برخی کارشناسان این رشد را متاثر از امیدواری‌ها به پیروزی دونالد ترامپ و افزایش رونق اقتصادی اعلام کردند ولی برخی دیگر نیز معتقد بودند که این رشد بیشتر ناشی از افت نرخ برابری دلار به دلیل بالا بودن احتمال پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات بوده است.

همزمان با افزایش شاخص بورس تهران، بانک مرکزی ایران نیز در آغاز معاملات روز چهارشنبه بازار ارز، نرخ رسمی فروش دلار آمریکا را ابتدا ۳۴۰ تومان افزایش داد و به ۲۸ هزار و ۵۸۰ تومان رساند. این نرخ حدود یک ساعت بعد به ۲۸ هزار و ۹۳۰ تومان رسید تا رشد آن به ۶۹۰ تومان برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بازار آزاد ارز ایران نیز در ابتدای معاملات روز چهارشنبه شاهد پیشروی نرخ دلار آمریکا به سمت ۳۰ هزار تومان بود. هر چند که نرخ پایانی معاملات روز سه‌شنبه، ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان ثبت شده بود، این نرخ در آغاز داد و ستدهای روز چهارشنبه تا مرز ۳۰ هزار تومان بالا رفت.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان می‌دهد که بر خلاف نظرسنجی‌های روزهای اخیر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا همچنان از شانس قابل توجهی برای پیروزی بر جو بایدن، رقیب دموکرات خود برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایه ابهام بر بازار سهام؛ دلایل استعفای رئیس سازمان بورس ایران چه بود؟

ترامپ یا بایدن؛ پیروزی کدامیک به کام اقتصاد اتحادیه اروپا خواهد شد؟

برنامه ترامپ و بایدن برای احیای اقتصاد آمریکا در دوران پساکرونا چیست؟