Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ یا بایدن؛ پیروزی کدامیک به کام اقتصاد اتحادیه اروپا خواهد شد؟

بورس اوراق بهادار فرانکفورت، آلمان
بورس اوراق بهادار فرانکفورت، آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر چند برخی دولت‌ها و شهروندان اتحادیه اروپا امیدوارند که با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جنگ تجاری دو طرف پایان یابد ولی برخی دیگر نیز معتقدند که ادامه ریاست جمهوری دونالد ترامپ به نفع اقتصاد این اتحادیه تمام خواهد شد.

آگهی

هر چند برخی دولت‌ها و شهروندان اتحادیه اروپا امیدوارند که با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جنگ تجاری دو طرف پایان یابد ولی برخی دیگر نیز معتقدند که ادامه ریاست جمهوری دونالد ترامپ به نفع اقتصاد این اتحادیه تمام خواهد شد.

جنگ تجاری دولت ترامپ علیه اتحادیه اروپا که منجر به وضع تعرفه‌های جدید بر واردات ۶.۹ میلیارد یورو از کالاهای اروپایی شده، روند درآمدزایی شرکت‌های تولید کننده هواپیما، فولاد، روغن، شراب و پنیر را با مشکل مواجه کرده است. افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات کالاهای تولیدی این صنایع اروپایی نه تنها سود آنها را کاهش داده بلکه امنیت شغلی برخی از کارگران این شرکت‌ها را به مخاطره انداخته است.

رِیِس ماروتو، وزیر صنعت، تجارت و گردشگری اسپانیا اعلام کرده که خسارت وارد شده از محل وضع تعرفه‌های جدید آمریکا به بخش کشاورزی این کشور تنها طی ماه نوامبر تا مه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیون یورو تخمین زده شده است.

همچنین روند نزولی نرخ برابری دلار در مقابل یورو که از آوریل گذشته آغاز شده و تا کنون به ۸.۵ درصد رسیده، توان رقابتی صادرات اروپا به ایالات متحده کاهش داده است. در چنین شرایطی اگر اتحادیه اروپا در اقدامی متقابل، تعرفه‌های جدیدی بر کالاهای مصرفی آمریکایی وضع کند، در عمل قدرت خرید شهروندان این اتحادیه برای محصولات کشاورزی، نوشیدنی‌ها و منسوجات آمریکایی کاهش خواهد یافت.

در چنین شرایطی، بسیاری از دولت و شهروندان اتحادیه اروپا امیدوارند که با پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات در انتخابات آمریکا شرایط برای حل و فصل اختلاف‌های تجاری میان این اتحادیه و ایالات متحده فراهم شود. هر چند که آقای بایدن در طول مبارزات انتخاباتی به طور شفاف از پایان دادن به جنگ تجاری دو طرف حمایت نکرده است. با این حال، اتحادیه اروپا امیدوار است که سیاست خارجی تنش‌زدای آقای بایدن که وعده آن را داده است، شرایط را برای کاهش رویارویی‌های تجاری مهیا کند.

اما به باور کارشناسان اقتصادی، برخی از سیاست‌های اقتصادی آقای بایدن، از جمله افزایش مالیات‌ها، اجرای سیاست‌های پولی انبساطی و بالا بردن هزینه‌های اجتماعی می‌تواند با کُندتر کردن رشد اقتصادی ایالات متحده به تضعیف بیشتر نرخ برابری دلار در مقابل یورو دامن بزند؛ رخدادی که موجب کاهش بیشتر تقاضای کالاهای اروپایی از سوی آمریکا خواهد شد.

البته در این میان عده‌ای از تحلیل‌گران امیدوارند که رشد سرمایه‌گذاری دولت بایدن در بخش زیر ساختی و نیز توسعه انرژی‌های پاک زمینه را برای صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت‌های اروپایی فراهم کند و با افول بیشتر بورس‌های آمریکا، سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی اروپا افزایش یابد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته حامیان پیروزی آقای ترامپ در انتخابات سوم نوامبر(۱۳ آبان) بر این باورند که در دولت آتی او بار دیگر نرخ برابری دلار در مقابل یورو افزایش خواهد یافت و همین امر موازنه تجاری اتحادیه اروپا و آمریکا را قدری بهبود خواهد بخشید. به اعتقاد آنها عدم پافشاری نامزد دموکرات بر پایان دادن به جنگ تجاری با چین و اروپا، نشان می‌دهد که این سیاست صرفا یک تصمیم حزبی نیست و در مورد آن یک اجماع کلی در آمریکا حاصل شده است.

بنابراین حامیان پیروزی آقای ترامپ در اتحادیه اروپا امیدوارند که آغاز دوباره جنگ تجاری همه جانبه واشنگتن با پکن، موجب افزایش تجارت اتحادیه اروپا و چین شود و بخش از دست رفته بازار آمریکا از این طریق جبران شود. همچنین آنها بر این باورند که مدیریت بهتر اقتصاد آمریکا از سوی دولت آقای ترامپ، با توجه به تاثیر رکود آن بر سایر کشورها، به بهبود سریع‌تر شرایط اقتصاد جهانی در دوران پساکرونا کمک خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شوک بایدن به بازار ارز؛ نرخ رسمی دلار به پایین‌ترین حد در ۴۲ روز گذشته رسید

استقبال بورس تهران از نتایج انتخابات آمریکا؛ نرخ رسمی و آزاد دلار صعودی شد

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟