Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تغییر جهت تقاضای سهام؛ آیا بورس‌ اروپا برنده اصلی شکست ترامپ از بایدن خواهد بود؟

 Joe Biden hugs his wife Dr. Jill Biden
Joe Biden hugs his wife Dr. Jill Biden Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی انتشار نتایج نظرسنجی‌هایی که جملگی از احتمال بالای پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سوم نوامبر حکایت دارد، بسیاری از سرمایه‌گذاران با این استدلال که اروپا برنده اصلی شکست آقای ترامپ خواهد بود، خریدهای خود را بر اوراق بهادار اروپایی متمرکز کرده‌اند.

آگهی

انتشار پیاپی نتایج نظرسنجی‌هایی که جملگی از احتمال بالای پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سوم نوامبر حکایت دارد، موجب شده تا بسیاری از مدیران سرمایه‌گذاری با این استدلال که اروپا برنده اصلی شکست نامزد جمهوری‌خواهان خواهد بود، خریدهای خود را بر اوراق بهادار اروپایی متمرکز کرده‌اند. 

به گزارش بلومبرگ، نهادهای معتبری همچون بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی مورگان، مدیریت سرمایه‌گذاری ایتون وَنس(Eaton Vance) و شروردرز(Schroders) خریدهای عمده خود را بر سهام، اوراق قرضه اروپایی و یورو اختصاص داده‌اند. 

از یک سو برخی تحلیل‌گران معتقدند که با پیروزی جو بایدن و اجرای برنامه او مبنی بر افزایش مالیات بر شرکت‌ها، بازارهای مالی اروپا جایگزین خوبی برای بورس نزولی آمریکا خواهد بود. از سوی دیگر، عده‌ای دیگر از کارشناسان نیز بر این باورند که رویکرد حمایتی دولت احتمالی آقای بایدن نسبت به حفاظت از محیط زیست موجب ارتقاء جایگاه اروپا به عنوان پیشروی این عرصه و افزایش ارزش سرمایه‌گذاری‌های اتحادیه اروپا در این حوزه خواهد شد. 

آقای بایدن وعده داده که ۲ تریلیون دلار در بخش انرژی‌های پاک سرمایه‌گذاری کند، رخدادی که شرکت‌های اروپایی بزرگترین ذینفعان آن خواهند بود.

گذشته از این برخی سرمایه‌گذاران بر این باورند که به دلیل اجماع شکل‌گرفته میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مورد اصلاح تعرفه‌های تجاری آمریکا و چین، بهبود قدرت خرید چین به افزایش تقاضای کالاهای اروپایی منجر خواهد شد.

همچنین انتظار می‌رود، در صورت پیروزی آقای بایدن، روند نزولی ارزش دلار در برابر یورو ادامه یابد. زیرا تقاضای دلار در اثر کاهش ریسک‌های ژئوپلیتیکی کمتر کاهش می‌یابد.

فارغ از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز برخی فعالان بازارهای مالی پیش‌بینی می‌کنند که اوراق بهادار اروپایی به لطف بسته‌های محرک اقتصادی دولت‌ها و نیز حمایت ۷۵۰ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا طی ماه‌های آینده از پشتیبانی بالای برخوردار خواهند بود و احتمال زیان در بازارهای مالی اروپا بسیار کاهش خواهد یافت. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش وزیر خزانه‌داری آمریکا به نوسان‌‌سازی سهامداران غیرحرفه‌ای در وال استریت

جو منفی ۹۴ درصدی در معاملات سهام؛ افت دو روزه بورس تهران به ۶ درصد رسید

اصلاح سبد سهام و تبدیل دلار؛ بورس‌بازان برای پیروزی بایدن آماده می‌شوند