رئیس بانک مرکزی ایران: دلار بالای ۱۳ هزارتومان خریدار ندارد

رئیس بانک مرکزی ایران: دلار بالای ۱۳ هزارتومان خریدار ندارد
Copyright عکس از بانک مرکزی ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص چشم‌انداز پیش روی بازار ارز گفت که بر اساس گزارش‌های محرمانه‌ای که از کشورهای همسایه دریافت کرده، به تعبیر او «دشمنان» برای به هم ریختن بازار ارز ایران از ابتدای سال نو خورشیدی چندین برنامه را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

آگهی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان گفت‌و‌گوی نوروزی با خبرنگاران در تهران به هم ریختگی بازار ارز ایران در سال نو را ناشی از توطئه دشمنان اعلام کرد.

آقای همتی روز یکشنبه کارنامه عملکرد بانک مرکزی ایران در سال گذشته خورشیدی را با این عبارت خلاصه کرد که «همین که از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کردیم، موفقیت بزرگی بود.»

رئیس کل بانک مرکزی ایران در خصوص چشم‌انداز پیش روی بازار ارز نیز تصریح کرد که بر اساس گزارش‌های محرمانه‌ای که از کشورهای همسایه دریافت کرده، به تعبیر او «دشمنان» برای به هم ریختن بازار ارز ایران از ابتدای سال نو خورشیدی چندین برنامه را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

بیشتر بخوانید:افت و خیز ۳۰۰ تومانی دلار در سال نو

آقای همتی ضمن تکذیب نقل قولی از او که نرخ دلار را ۱۱هزار تومان پیش‌بینی کرده بود، یادآور شد که هیچ وقت نگفتم دلار از ١٣ هزار تومان به ١١ هزار تومان برمی‌گردد، گفتم قیمت ارز از ١٣ هزار تومان برمی‌گردد. او افزود، در حال حاضر هم تاکید می‌کنم که این نرخ‌ها ماندگار نخواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی ایران ادامه داد، الان هم در خیابان فردوسی، هیچ کس حاضر به خرید دلار در نرخ‌های بالای ١٣ هزار تومان نیست.

اظهارنظر آقای همتی در مورد نرخ خرید دلار در حالی بیان می‌شد که صرافی بانک ملی نرخ خرید دلار در روز یکشنبه را ۱۳ هزار ۳۰۰ تومان اعلام کرده بود.

با این وجود، رئیس کل بانک مرکزی ایران مدعی شد که طی معاملات روز شنبه بازار ارز، صرافی‌های بانک‌ها ۱۰ برابر ارزی که فروخته‌اند، از مردم در نرخ ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان ارز خریداری کرده‌اند.

ادعای فزونی عرضه بر تقاضای ارز در حالی از سوی او مطرح شد که نرخ خرید و فروش دلار طی دو روز گذشته در صرافی‌های بانکی ۲۰۰ تومان و در بازار آزاد حدود ۳۰۰ تومان افزایش یافته است. همچنین همزمان با گفت‌و‌گوی نوروزی رئیس کل بانک مرکزی با خبرنگاران، نرخ فروش دلار در بازار آزاد ارز تهران از ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان به ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان افزایش یافت.

بیشتر بخوانید:«شبکه انتقال دلار به سپاه پاسداران» در لیست جدید تحریم های آمریکا

آقای همتی در مورد برنامه بانک مرکزی برای مهار رشد نقدینگی در اقتصاد ایران نیز گفت که نرخ بالای سود بانکی باعث شد بانک‌ها برای پرداخت سود از بانک مرکزی اضافه برداشت کنند و این اضافه برداشت منجر به افزایش پاپه پولی و رشد نقدینگی شد لذا برای کاهش رشد نقدینگی باید نرخ سود سپرده را کاهش دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی ایران ادعای وجود نقدینگی سرگردان در اقتصاد ایران را رد کرد و تصریح کرد که رشد نقدینگی در ایران ناشی از سود سپرده‌ها و تسهیلات است که کاملا الکترونیکی و حسابداری است و وجود خارجی در بازار ندارد و در قالب سپرده‌ها و دارایی‌ها در بانک‌ها قفل شده است.

بیشتر بخوانید:بدهی دولت و بخش‌خصوصی به بانک‌ها از ۳۶۰ میلیارد دلار گذشت

او همچنین اعلام کرد که بانک‌های ناتراز(زیانده) زیادی در ایران وجود دارد که مطابق برنامه بانک مرکزی به تدریج مشکل آنها رفع خواهد شد. که برایشان برنامه داریم اما سعی می‌شود به تدریج اجرایی شود که مشکلی پیش نیاید.

آقای همتی دیگر برنامه‌های بانک مرکزی ایران را در سال جدید خورشیدی، اجرای سیاست باز پولی برای تعیین دامنه رقابتی نرخ سود بانکی و نیز راه‌اندازی بازار متشکل ارزی عنوان کرد.

بازار متشکل ارزی یا بورس ارز در واقع یک سامانه برخط عملیاتی تحت نظارت و قانونمند بین‌ بانکی است که به صرافی‌ها، افراد و معامله‌گران نیز اجازه خرید و فروش ارز در آن را می‌دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقف روند کاهش قیمت دلار؛ یورو از مرز ۱۶ هزارتومان گذشت

جهش هزارتومانی دلار در سال ۹۸؛ سکه به بالای ۵ میلیون تومان رسید

بانک مرکزی آلمان: بهای واحدهای مسکونی با وجود افت قیمت همچنان بالاتر از ارزش واقعی است