بحران بیکاری طولانی مدت در اروپا، چالشها و راهکارها

بحران بیکاری طولانی مدت در اروپا، چالشها و راهکارها
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در اروپا بیش از ۱۰ میلیون نفر بیش از یکسال است که شغل ندارند.

در اروپا بیش از ۱۰ میلیون نفر بیش از یکسال است که شغل ندارند. بحران بیکاری طولانی مدت بخش بزرگی از جامعه را به خطر می اندازد. این بحران به چه معناست و آیا می توان آن را حل کرد؟

اروپا درگیر بحران بیکاری طولانی مدت است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، نیمی از جمعیت بیکار با این بحران روبرو هستند، یعنی بیشتر از یکسال است که بیکارند. این مسئله یکی از عواملی است که از زمان آغاز بحران اقتصادی در اروپا، باعث افزایش فقر شده است.

بحران بیکاری طولانی مدت در اروپا چه تاثیری بر زندگی خانواده، اقتصاد کشور و آینده کودکان ما دارد؟ سوئد کشوری است که پذیرای مهاجران از سراسر دنیاست. در این کشور مجموعه سیاستهایی برای پایین نگه داشتن نرخ بیکاری طولانی مدت انجام می شود.

بیش از ۲۲ میلیون نفر در سراسر اروپا بیکارند و نیمی از آنها هم بیش از یکسال است که شغل ندارند. دو سوم آنها نیز از ۲ سال پیش بیکارند. در واقع بحران بیکاری طولانی مدت زندگی ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفر در اروپا را به خطر انداخته است. اتحادیه اروپا برای مقابله با این مشکل باید وارد عمل شود.

بیکاری طولانی مدت به چه معناست؟

اگر بحران بیکاری طولانی مدت را به یک بازی پین بال تشبیه کنیم، چگونه می توان در این بازی برنده شد و شغل پیدا کرد؟ در حال حاضر از هر پنج نفر، یک نفر از بازی خارج می شود.

زیرا بین خدمات اجتماعی و مراکز خدمات اشتغال هماهنگی کافی وجود ندارد و تنها اطلاعات مربوط به ۷۳ درصد از این افراد بطور رسمی ثبت شده است.

طبق برنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا کسانی که از مدتها پیش بیکارند باید در بازی بازار کار بمانند. به این منظور این افراد ابتدا باید در مراکز مربوط به خدمات اشتغال ثبت نام کنند.

سپس شرایط تک تک شان بررسی می شود و می توانند با امضای توافق موسوم به «ادغام شغلی» امتیاز کسب کنند.

در واقع با امضای این توافق نامه آنها از مشاوره و کمک، و همچنین آموزشهای لازم برای یافتن شغل برخوردار می شوند. علاوه بر این، بسته به خدمات موجود هر کشور از آنها برای یافتن مسکن، حمل و نقل، مراقبت از کودکان و یا توانبخشی حمایت می شود.

در نهایت، جایزه قرارداد کاری با کارفرما تنها به یک نفر اهدا می شود. در نتیجه بازی فقط یک برنده دارد.

اما در اغلب کشورهای اتحادیه اروپا، تنها ۲۰ درصد برنامه های مربوط به اشتغالزایی به بحران بیکاری طولانی مدت اختصاص دارد. بیشتر بودجه این برنامه ها هم صرف یافتن شغلهای دولتی می شود. به این ترتیب کار زیادی برای تشویق کارفرماها و انگیزه دادن به آنها برای استخدام بیکاران انجام نمی شود.

با این شرایط چگونه می توان این افراد را وارد بازار کار کرد؟ ### بیکاری طولانی مدت در اسلواکی

میزان رشد اقتصادی در اسلواکی بیش از سه درصد است، در نتیجه این کشور، یکی از کشورهای اروپایی است که رشد اقتصادی بالایی دارد. نرخ بیکاری هم در اسلواکی پایین تر از میزان میانگین آن در منطقه پولی یورو است.

اما ۹.۴ درصد از نیروی فعال کار شغلی ندارند و ۶۰ درصد این افراد هم بیش از یکسال است که بیکارند، یعنی با بیکاری طولانی مدت روبرو هستند. تعداد زیادی از این افراد نتوانسته اند شرایطشان را با تغییرات اقتصاد جهانی تطبیق بدهند.

رادووان سچوویک، که از مدتها پیش بیکار است می گوید: «من قبلا کاری تخصصی در مخابرات داشتم. اما هر چه فناوریها پیشرفته شد، تعداد کارکنان هم کاهش یافت. در نتیجه دیگر نیازی به بسیاری از این افراد نبود. من هم یکی از کسانی بودم که بیکار شد.»

دولت اسلواکی برای مواجه با این مشکل، دست به اقدامات زیادی زده است. کاهش مالیات برای مشاغل با دستمزد پایین، ارائه خدمات اجتماعی به افرادی که با معضل بیکاری طولانی مدت روبرو هستند، سازماندهی مجدد دفاتر مدیریت کار و خدمات اشتغال، و همچنین تشکیل شوراهای منطقه ای با هزاران متخصص منابع انسانی از سراسر کشور با هدف ارزیابی توانایی افراد برای فرصتهای شغلی موجود، از جمله اقداماتی است که در اسلواکی انجام می شود.

برانیسلاو اوندروش، وزیر کار اسلواکی می گوید: «بدون همکاری نزدیک با کارفرماها نمی توان این مشکل را حل کرد، زیرا آنها مسئول ایجاد شغل هستند، ما هم برای یافتن کارمند مناسب با مهارتهای مورد نیاز باید به حرف کارفرماها گوش بدهیم.»

ایوان اسکالانته، مهندس جوان اسپانیایی است که در اسلواکی زندگی می کند و از مدتها پیش بیکار است.

وی می گوید: «برای یک شغل، متقاضیان بسیاری وجود دارد. باید مقاوم باشید و بلد باشید توانایی هایتان را عرضه کنید. باید کاری کنید تا کسی که رزومه شما را بررسی می کند، خیلی از شما خوشش بیاید، باید کاری کنید که به شما بگوید: “ تو دقیقا همان کسی هستی که من نیاز دارم”. هر روز که از خواب بیدار می شوم به خودم می گویم امروز دیگر کار پیدا می کنم.»

پشتکار و تعهد شخصی خیلی مهم است. اما به آموزش صحیح حرفه ای و هماهنگ کردن سیاستهای دولتی با نیازهای موجود در دنیای امروز، هم اهمیت زیادی دارد.

گفتگو با یلوا یوهانسون، وزیر اشتغال و کاریابی سوئد

برنامه سوئد برای ایجاد اشتغال، نمونه ای خوب در سراسر جهان است. این کشور دست به ابتکارات جالبی برای حل یکی از دشوارترین مشکلات ساختاری در اروپا زده است.

در حالیکه رشد بالای جمعیت هم یکی از چالشهای پیش روی، یلوا یوهانسون وزیر کار این کشور بوده است.

یورونیوز: سیاستهایی که در گذشته انجام شده، چه هستند و چه چیزی باید تغییر کند؟

یلوا یوهانسون: «من بعنوان وزیر کار و اشتغال می گویم که در سوئد ما سیستم داریم. اما برای ورود متقاضیان جدید به بازار کار، سیستم کارایی نداریم. درنتیجه باید برنامه های راهبردی جدیدی را گسترش بدهیم. از سوی دیگر، افراد زیادی که سال گذشته به سوئد آمده اند، هم اکنون وارد بازار کار می شوند. به همین دلیل سیاستهای مربوط به آموزش، یعنی ادامه تحصیل، دوره های آموزشی اضافی، تمرین و سپس شروع به کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای یافتن سریعترین و نزدیکترین مسیر ورود به بازار کار باید این برنامه ها را با هم ترکیب کنیم. مرحله بعدی، بکارگیری شرکای اجتماعی، بویژه اتحادیه های کارگری است که در سوئد سنتی قدیمی و دیرینه به حساب می آید.»

یورونیوز: به نظرتان بازار مسکن و بازار کار هم نیاز به تغییر دارند؟

یلوا یوهانسون: «بله. بازار کار چندان سامان ندارد. در این میان شرکای اجتماعی برای دستیابی به توافق جمعی نقش مهمی دارند. در نتیجه بازار کار از انعطاف خوبی برخوردار است. اما در بازار مسکن به اصلاحات بیشتری نیاز است. و دولت در حال حاضر مشغول کار روی این موضوع است.»

یورونیوز: با وجود سیل عظیم مهاجران و افزایش تعداد متقاضیان کار، چه گزینه ها و ایده های جدیدی وجود دارد؟

یلوا یوهانسون: «یکی از این گزینه ها، اختصاص منابع مالی به آموزش کسانی است که سطح تحصیلاتشان پایین (در حد ابتدایی) است. هدف این است که این افراد بتوانند بدون نیاز به دریافت وام، از دوره های آموزش بزرگسالان بهره مند شوند. دولت بطور مستقیم به این افراد پول می دهد تا آموزش مقطع دبیرستان و متوسطه را تمام کنند. ابتکار دیگری که انجام می شود کمک مالی به مهاجرانی است که گواهینامه رانندگی ندارند، چون داشتن گواهینامه در یافتن شغل بسیار مهم است. سامانه ای هم برای تامین هزینه مالی دریافت گواهی نامهٔ رانندگی در نظر گرفته ایم.»

یورونیوز: به وزیران کار در کشورهای دیگر اروپایی چه توصیه ای می کنید؟

یلوا یوهانسون: «در دنیای امروز مردم زیادی از جهنم جنگ و فقر می گریزند. همه ما مسئولیم. به نظرم این مهمترین مسئله است. شاید به اعمال اصلاحات در بازار کار هم نیاز داشته باشیم. سوئد از سالها پیش و در حال حاضر، بالاترین نرخ اشتغال در اتحادیه اروپا را دارد. در نتیجه عملکرد بازار کار در کشور ما مثبت و خوب است. قرار نیست چیزهایی را که به نتیجه مطلوب رسیده اند، ویران کنیم. بلکه اصلاحات باید بیشتر روی کسانی که نیازهای خاص دارند متمرکز باشد. همچنین باید نسبت به اصلاحاتی که تاثیر وارونه روی تمام بازار کار دارد، آگاه باشیم.»

Chômage de longue durée: et si l'Europe avait des solutions? http://t.co/VS7D44BRNxpic.twitter.com/v032P3dklA

— L'Express (@LEXPRESS) September 16, 2015

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه تعداد از مهاجرانی که به اروپا آمده‌اند شاغلند؟

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟