اعتراضات در فرانسه؛ تحسین دو فرهنگ مقاومت و کافه‌نشینی با هشتگ «فرانسوی‌تر باشید»

تظاهرات خیابانی در پاریس در اعتراض به قانون جدید بازنشتگی
تظاهرات خیابانی در پاریس در اعتراض به قانون جدید بازنشتگی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با ادامه اعتصاب‌های سراسری در فرانسه در اعتراض به قانون افزایش سن بازنشستگی، یک هشتگ با عنوان «فرانسوی‌تر باشید» در میان کاربران در شبکه‌های مجازی محبوب شده است.

آگهی

با ادامه اعتصاب‌های سراسری در فرانسه در اعتراض به قانون افزایش سن بازنشستگی، یک هشتگ با عنوان «فرانسوی‌تر باشید» در میان کاربران در شبکه‌های مجازی محبوب شده است.

این هشتگ اولین بار توسط بریتانیایی‌ها راه‌اندازی شد و عمدتا هم از سوی افرادی استفاده می‌شد که فرانسه را «الگوی مقاومت» خود می دیدند. 

اما به تدریج گروههای دیگری نیز جذب این هشتگ شدند؛ بویژه پس از آنکه ویدئوهایی از سبک زندگی فرانسوی‌ها و شیوه مواجهه گاها متضاد آن‌ها با قانون جدید افزایش سن بازنشستگی توجه‌ها را به خود جلب کرد و به این ترتیب این هشتگ شبکه‌های اجتماعی را درنوردید.

برای مثال در ویدئویی حاضرین در یک رستوران به صورت عادی و بی سر و صدا در حال غذا خوردن دیده می‌شوند، در شرایطی ‌که درست در بیرون پنجره، شعله‌های آتشِ معترضان خیابانی و سطل‌های زباله در حال سوختن، دیده می‌شد.

ویدیوئی دیگر که بیش از ۱.۵ میلیون بار دیده شده، زوجی را نشان می‌دهد که در تراس یک کافه نشسته‌اند و با خونسردی در حال نوشیدن شراب هستند، در حالی که پشت سرشان معترضان آتش روشن کرده‌اند و ترقه‌ها یکی پس از دیگری درون شعله‌ها منفجر می‌شوند.

این دست تصاویر متضاد از ترکیب روحیه اعتراضی و فرهنگ کافه‌نشینی فرانسویان، باعث جلب توجهات زیادی شد و کاربران شبکه‌های اجتماعی حالا غالبا با هشتگ «فرانسوی‌تر باشید» #BEMOREFRENCH به مزاح به آن می‌پردازند.

یکی از کاربران با درج این هشتگ و به اشتراک‌گذاری ویدئو نوشته است: «چطور می‌توانید چیزی فرانسوی‌تر از این پیدا کنید؟»

اعتصاب و اعتراضات گسترده در فرانسه، در واکنش به لایحه دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه آغاز شده که به دنبال افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال است. مطابق نظرسنجی‌ها اکثر فرانسوی‌ها مخالف چنین تصمیمی هستند، با این حال ماکرون هفته گذشته با استفاده از یک ماده ویژه قانون اساسی که به دولت اجازه دور زدن پارلمان را می‌داد، این قانون را بدون رای‌گیری اجرایی کرد.

با این وجود اتحادیه‌های سازمان‌دهنده اعتراضات همینطور بخش قابل توجهی از شهروندان فرانسه می‌گویند حاضر به عقب‌نشینی نیستند و اعتراضات و اعتصابات همچنان در فرانسه ادامه دارد.

بریتانیایی‌ها و تمجید از شجاعت شهروندان فرانسه

در این میان به نظر می رسد وضعیت امروز فرانسه بیشتر از همه توجه بریتانیایی‌ها را به خود جلب کرده است که علی‌رغم رسوایی‌های سیاسی متعدد و تورم کم‌سابقه اخیر، تظاهراتی خیابانی را در این سطح تجربه نکرده‌اند.

ساکنان بریتانیا از جمله افرادی بوده‌اند که با هشتگ «فرانسوی‌تر باشید»، حمایتشان را از مبارزه شهروندان فرانسه برای دفاع از حقوق اجتماعی خود نشان دادند و به همین دلیل به گزارش تلویزیون ب‌اف‌م تی‌وی فرانسه، هشتگ «فرانسوی‌تر باشید» تنها در روز ۲۵ مارس ۳۵ هزار بار در توییتر استفاده شده است. 

در واقع  فرانسه برای شماری از بریتانیایی‌ها به عنوان «الگوی مقاومت» مطرح شده است.

سام برادبک، سردبیر روزنامه محافظه‌کار تلگراف بریتانیا، با تمجید از شجاعت شهروندان فرانسه در برابر تصویب قانون جدید بازنشستگی در ستونی در این نشریه نوشت: «ممکن است ما انگلیسی‌مآب‌تر از آن باشیم که بخواهیم در خیابان تظاهرات کنیم، اما افزایش ناعادلانه سن بازنشستگی نیاز به مقاومت دارد و همه ما باید فرانسوی‌تر باشیم».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آسوشیتد پرس
تظاهرات در هفته‌های اخیر در خیابان‌های فرانسه ادامه داشته استآسوشیتد پرس

اما آیا فرانسه به الگویی برای کشورهای دیگر تبدیل خواهد شد و اعتصابات و اعتراضات اخیر فرانسوی‌ها به پایتخت‌های دیگر اروپایی سرایت خواهد کرد؟ دشوار بتوان گفت اما به نظر می‌رسد که آلمان از هم‌اکنون به نوبه خود شروع کرده است.

این کشور که معمولاً اعتصابات بسیار کمی در آن اتفاق می‌افتد، از روز دوشنبه ۲۷ مارس شاهد یک سلسله اعتصاب نادر در صنعت حمل و نقل خود بوده است. کارکنان این بخش برای مواجهه با تورم خواهان افزایش ۱۰ درصدی حقوق خود هستند.

در این اعتصاب فراگیر کارکنان بخش‌های مختلف مترو‌، اتوبوس‌رانی، فرودگاه، راه‌آهن و بنادر آلمان در اعتراض به ناکافی بودن دستمزد‌ها از بامداد دوشنبه به وقت محلی به مدت ۲۴ ساعت دست از کار کشیدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یازدهمین روز اعتراضات فرانسه علیه اصلاحات نظام بازنشستگی؛ ۱۱۱ نفر بازداشت و ۱۵۴ پلیس زخمی شدند

میزان محبوبیت امانوئل ماکرون به پایین‌ترین سطح خود در ۴ سال اخیر رسید

انباشته شدن ۱۰ هزار تُن زباله در خیابان‌های پاریس در پی اعتصاب پاکبان‌های فرانسه