اعتراض به پایین بودن دستمزدها و افزایش تورم؛ اعتصابات سراسری بخش حمل و نقل آلمان را زمینگیر کرد

ایستگاه قطار فرانکفورت
ایستگاه قطار فرانکفورت Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کارکنان حمل و نقل عمومی عمومی آلمان از جمله مترو‌، اتوبوس‌رانی، فرودگاه، راه‌آهن و بنادر آلمانی در اعتراض به ناکافی بودن دستمزد‌ها از بامداد دوشنبه به وقت محلی به مدت ۲۴ ساعت دست از کار کشیدند.

آگهی

کارکنان حمل و نقل عمومی عمومی آلمان از جمله مترو‌، اتوبوس‌رانی، فرودگاه، راه‌آهن و بنادر آلمانی در اعتراض به ناکافی بودن دستمزد‌ها از بامداد دوشنبه به وقت محلی به مدت ۲۴ ساعت دست از کار کشیدند.

این یکی از بزرگ‌ترین اعتصابات دهه‌های اخیر است که به دعوت اتحادیه کارگری «ای‌وی‌جی» و «وردی» صورت گرفته است. این دو اتحادیه خواستار افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی دستمزد اعضای خود هستند.

پیشبینی می‌شود این اعتصاب سفر هوایی دست‌کم ۳۸۰ هزار نفر را مختل کند. در همین خصوص ترکیش‌ایر از لغو ۴۹ پروازی که قرار بود در روز‌های ۲۶ تا ۲۷ مارس به شهر‌های آلمان انجام شود، به دلیل اعتصاب کارگران فرودگاه‌های آلمان خبر داد. این شرکت در بیانیه‌ای نوشته است: «۴۴ پرواز تجاری که قرار بود روز دوشنبه از فرودگاه‌های استانبول و صبیحه گوکچن به سمت شهر‌های آلمان انجام شود، به همراه دو پرواز باری لغو شد.»

در همین حال قرار است دور سوم مذاکرات و چانه‌زنی‌ جمعی بر سر مطالبات کارکنان و کارگران بخش خدمات عمومی آلمان در شهر پوتسدام آلمان برگزار شود. احتمالا این مذاکرات به مدت سه روز ادامه داشته باشد.

این اعتصابات که قرار است خدمات حمل و نقل عمومی را در سراسر آلمان به مدت یک شبانه روز مختل کند، جدیدترین اعتصاب در ماه‌‌های اخیر در اروپا است. 

تورم در کشور آلمان که قبل از جنگ در اوکراین برای گاز به شدت به روسیه وابسته بود در ماه‌‌های اخیر بسیار بالا رفته است.

بر اساس اداره آمار فدرال آلمان نرخ تورم در این کشور نسبت به سال گذشته (میلادی) ۹.۳ درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت‌ها زندگی میلیون‌ها کارگر در سراسر کشور آلمان را تحت تاثیر قرار داده است. هزینه‌های همه چیز از مواد غذایی گرفته تا اجاره بها پس از سال‌ها افزایش قیمت‌های نسبتاً ثابت به ناگهان افزایش یافته است.

فرانک ورنکه، رئیس اتحادیه کارگری وردی گفته است: «برای هزاران کارمند افزایش قابل توجه دستمزد مساله بقا است.»

اتحادیه وردی به نمایندگی از حدود ۲.۵ میلیون کارمند در بخش عمومی از جمله در حمل و نقل عمومی و فرودگاه‌ها و اتحادیه راه‌آهن و حمل و نقل ای‌وی‌جی (EVG) نیز به نمایندگی از حدود ۲۳۰ هزار کارمند در راه‌آهن و شرکت‌های اتوبوس‌رانی برای افزایش دستمز‌د‌ها در حال مذاکره با دولت هستند.

وردی خواهان افزایش ۱۰.۵ درصدی یا افزایش حداقل ۵۰۰ یورو (۵۳۸ دلار) در ماه دستمزد‌ها است، در حالی که ای‌وی‌جی خواهان افزایش ۱۲ درصدی یا حداقل ۶۵۰ یورو در ماه است.

با این حال، دویچه‌ بان، شرکت حمل و نقل ریلی آلمان، این اعتصاب را «زیاده‌روی و غیرضروری»‌ عنوان کرده و اتحادیه فرودگاه‌های آلمان نیز این اعتصاب را «غیرقابل تصور و توجیه ناپذیر» نامیده است. 

 پیش از این، کارکنان بخش پست در آلمان موفق شدند، موافقت کارفرمایان خود را با افزایش یازده و نیم درصدی دستمزد به دست بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات یک میلیونی فرانسوی‌ها؛ اتحادیه‌ها تاریخ اعتصاب‌ها و اعتراضات جدید را اعلام کردند

سومین سه‌شنبه سیاه فرانسه؛ شمار معترضان و اعتصابیون نزولی شد

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود