Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سومین سه‌شنبه سیاه فرانسه؛ شمار معترضان و اعتصابیون نزولی شد

Paris
Paris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه‌های کارگری می‌گویند که در صورت اصرار امانوئل ماکرون به اصلاح قانون بازنشستگی دست به اعتصاب‌های گسترده‌تری خواهند زد.

آگهی

اتحادیه های کارگری فرانسه برای سومین روز در طول سه هفته گذشته، علیه قانون اصلاح بازنشستگی دولت امانوئل ماکرون، دست به اعتصاب زده و تظاهرات کردند. 

به گفته «کنفدراسیون عمومی کار»‌ (CGT)، بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه بیش از چهارصد هزار نفر روز سه‌شنبه در خیابان‌های پاریس علیه این اصلاحات  تظاهرات کردند. 

 هر چند تعداد تظاهرات کنندگان نسبت به دو دور پیشین اعتصاب‌های سراسری و تظاهرات خیابانی کاهش یافته ولی اتحادیه‌های کارگری قصد دارند از شنبه آینده به اعتصاب‌های سراسری و تظاهرات  گسترده‌تری علیه دولت دست بزنند. 

دولت فرانسه در قالب اجرای اصلاحات وعده داده شده از سوی امانوئل ماکرون قصد دارد، حداقل سن بازنشستگی را از ۶۲ به ۶۴ سالگی برساند. 

به جز در پاریس، شهرهای بزرگ فرانسه از جمله لیون و تولوز و مارسی نیز روز سه‌شنبه شاهد حضور ده‌ها هزار نفر از مخالفان اصلاح قانون بازنشستگی  بودند.

 به گفته رسانه‌های فرانسه بیش از نهصد هزار نفر روز سه‌شنبه در مخالفت با اصلاح قانون بازنشستگی در سراسر فرانسه به خیابان آمدند. این در حالی است که در دو تظاهرات پیشین، گزارش‌های از حضور میلیونی مخالفان حکایت داشت. 

در همین حال، راه‌آهن ملی فرانسه اعلام کرد که تعداد کارگران اعتصابی به نسبت هفته گذشته ۶ درصد کاهش یافته و یک چهارم کارگران را شامل شده است. شرکت ملی گاز و برق فرانسه هم گزارش داده که از شمار کارگران اعتصابی این شرکت هم ۱۰ درصد کم شده و از دربرگیری ۴۰ درصدی در ۳۱ ژانویه به ۳۰ درصد رسیده است.

همزمان با تظاهرات و اعتصاب کارگران، نمایندگان مجلس فرانسه نیز به بررسی لایحه تقدیمی دولت برای اصلاح قانون بازنشستگی ادامه دادند. تنش بین نمایندگان حامی دولت و نمایندگان ائتلاف احزاب چپ‌ در حالی که مفاد این لایحه به رای گذاشته می‌شد، بالاگرفت. مجلس ملی فرانسه دست کم دو هفته جاری را صرف بحث و بررسی لایحه دولت خواهد کرد اما با وجود اختلافات و تنش‌ها به نظر می‌رسد که دو هفته زمان بسیار کمی برای تصویب قانون جدید بازنشستگی فرانسه باشد.

فیلیپ مارتینز، رییس «کنفدراسیون عمومی کار»‌ (CGT)، بزرگترین اتحادیه کارگری فرانسه، روز سه‌شنبه امانوئل ماکرون را تهدید کرد که «در صورت اصرار دولت به تصویب این قانون در مجلس ملی، اعتصاب‌ها و تظاهرات بسیار گسترده از قبل خواهد شد.» تهدید به اعتصاب‌های سراسری از سوی رهبران اتحادیه‌های کارگری فرانسه در شرایطی است که از شنبه آینده تعطیلات یک هفته‌ای مدارس آغاز می‌شود و بر تعداد سفرهای در این کشور افزوده می‌شود. 

تمامی سندیکاهای کارگری برای نخستین بار به صورت هماهنگ خواهان لغو اصلاح قانون بازنشستگی هستند. همراهی و همدلی تمامی سندیکاهای کارگری فرانسه علیه لایحه اصلاحی دولت در تاریخ جمهوری پنجم این کشور کم سابقه است. تنها یکبار دیگر در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۰۵ و در مخالفت با «حذف قراردادهای دائمی از سوی دولت ژاک شیراک» بود که تمامی سندیکاهای کارگری، دانش آموزی و دانشجویی یک صدا آن را محکوم کرده و خواستار لغو آن شدند. سرانجام دولت هم پس از ۶ ماه تصمیم به لغو قانون جدید گرفت. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این حال دولت امانوئل ماکرون می‌گوید که برای جبران کسری بودجه فزاینده صندوق‌های بازنشستگی نیاز به انجام اصلاحات و افزایش حداقل سن بازنشستگی دارد. اما در مقابل، سندیکاهای کارگری می‌گویند وقتی آقای ماکرون در ۶ سال گذشته نسبت به افزایش مالیات‌های ثروتمندان این کشور اقدام نکرده، حق ندارد قانون بازنشستگی را اصلاح کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض به پایین بودن دستمزدها و افزایش تورم؛ اعتصابات سراسری بخش حمل و نقل آلمان را زمینگیر کرد

تصاویری از بندر مارسی فرانسه؛ اعتراض گسترده به طرح بازنشستگی دولت ماکرون

اعتصاب گسترده در فرانسه پروازهای سراسر اروپا را تحت تاثیر قرار داد