Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تظاهرات یک میلیونی فرانسوی‌ها؛ اتحادیه‌ها تاریخ اعتصاب‌ها و اعتراضات جدید را اعلام کردند

اعتراضات در پاریس
اعتراضات در پاریس Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتصابات علیه اصلاحات بازنشستگی در فرانسه همچنان با اقدامات مسدود کننده‌ی گسترده‌تری همچنان ادامه دارد. ترافیک جاده‌ای، ریلی و هوایی تحت تاثیر قرار گرفته است. انباشت زباله‌ها به خصوص در شهر پاریس کماکان ادامه یافته است و برخی از دانشگاه ها را به تعطیلی کشانده‌ است.

آگهی

اتحادیه‌های فرانسوی پس از تظاهرات بیش از یک میلیون نفری در سراسر این کشور در روز پنجشنبه در اعتراض به اصلاحات نظام بازنشستگی خواستار اعتصاب و اعتراضات سراسری جدید در هفته آینده شدند.

وزارت کشور فرانسه گفت که بیش از ۱۱۹ هزار نفر در پاریس در تظاهراتی که با خشونت همراه بود شرکت داشتند.

اتحادیه‌های فرانسوی با توجه به حضور گسترده مردم در تظاهرات امروز خواستار تظاهرات و اعتصاب‌های جدید در روز سه‌شنبه آینده شدند. 

اعتصابات علیه اصلاحات نظام بازنشستگی در فرانسه همچنان با اقدامات مسدود کننده‌ی گسترده‌تری ادامه دارد به‌طوریکه ترافیک جاده‌ای، ریلی و هوایی تحت تاثیر قرار‌گرفته است. انباشت زباله‌ها به خصوص در شهر پاریس کماکان با اعتصاب پاکبانان ادامه دارد و برخی از دانشگاه‌ها‌ را به تعطیلی کشانده‌است.

اقدامات اعتراضی فرانسویان در راستای اعتراض به قانون اصلاحات بازنشستگی توسط دولت ماکرون از روز چهارشنبه ۱۵ مارس دوباره در سراسر فرانسه آغاز شده است و به صورت گسترده برانبا‌رهای نفت، بنادر، جاده‌ها، حمل و نقل هوایی، بخش گاز و دانشگاه‌ها تأثیر گذاشته‌است و در روز پنجشنبه ۲۳ مارس در نهمین روز پیاپی خود ادامه دارد.

سوخت

در سطح ملی، وضعیت سوخت به آرامی رو به وخامت است و ۱۴.۳۰٪ از جایگاه‌های سوخت حداقل یک نوع سوخت را عرضه می‌کنند و ۷.۳٪ از جایگاه‌ها سوختی برای ارائه ندارند. این در حالی است که در دو روز قبل یعنی روز سه شنبه این ارقام به ترتیب ۱۲٪ و ۶٪ بود.

در جنوب شرقی فرانسه نیز مقادیر سوخت موجود در ایستگاه‌ها سهمیه‌بندی شده است. از هر چهار پالایشگاه شرکت توتال-انرژی تنها یکی در حال فعالیت است. دو پالایشگاه اکسون موبیل هنوز در حال کار هستند، که یکی از آنها با حداقل جریان کار می‌کند. با این حال، حمل و نقل سوخت در هر دو پالایشگاه مسدود شده است. انبارهای نفت منطقه (Puget-sur-Argens ) هم با هفت ساعت مسدودی مواجه بودند. در شمال شهر بوردو نیز دو اقدام مسدود کننده انجام شد و در بندر لوریان واقع در موربیهان دو ورودی منتهی به انبار نفت، صبح روز پنج‌شنبه توسط صد نفر از تظاهرکنندگان مسدود شد.

آسوشیتدپرس
اعتصاب کارکنان شرکت نفتی در غرب فرانسه، جمعه ۱۷ مارس ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

بنادر

دو بندر مارسی و برست با فراخوان کنفدراسیون عمومی کار (CGT) در روز چهارشنبه به طور کامل بسته شدند. همچنین کارکنان در منطقه بندری بولونی-سوق-مر با آتش روشن کردن راه‌های دسترسی به بنادر را بستند.

جاده‌ها

در جاده‌ها نیز اقدامات اعتراضی ادامه دارد و معترضان با سوزاندن لاستیک اقدام به مسدود کردن یکی از راه‌های مارسی به مدت ۸ ساعت کردند که ترافیک شدیدی را به همراه داشته است. اخلال در پرداخت عوارضی جاده‌ها و انسداد پلی در شهر سن-نزر از دیگر اقدامات اعتراضی فرانسوی‌ها بوده‌است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حمل و نقل ریلی

بسیاری از ایستگاه‌های راه آهن در جنوب فرانسه از جمله در تولوز و مونت پلیه در روز چهارشنبه با اخلال مواجه بودند. پنج شنبه نیز تنها یک دوم قطارهای راه آهن فرانسه فعال بوده‌اند.

همچنین تعداد کارکنان راه آهن که باید ۴۸ ساعت قبلتر اعتصاب خود را اعلام کنند تا امکان ساماندهی حمل و نقل فراهم شود، به ۳۵٪ رسید.

مترو و قطار‌های شهری تند رو نیز با اخلال روبرو شده و تنها سه خط مترو پاریس به صورت عادی کار می‌کنند. ۸۰ درصد اتوبوس‌ها و تقریبا همه‌ی خطوط تراموا به صورت عادی تردد می‌کنند.

دانشگاه‌ها

چندین دانشگاه نیز توسط دانشجویان بسته شده است. دانشگاه لیون ۲، دانشگاه سوربن نوول در پاریس، دانشگاه سیانس پو در لیل و دانشگاه تولوز از جمله‌ی آن‌ها بودند.

آسوشیتدپرس
تظاهرات دانشجویان در دانشگاه استراسبورگ فرانسه، ۲۳ مارس ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

زباله‌ها

به گفته‌ی مقامات CGT، اعتصاب پاکبانان پاریس که از روز ۶ مارس آغاز شده بود، تا دوشنبه تمدید می‌شود.

روز چهارشنبه، طبق اعلام شهرداری پاریس، ۹۵۰۰ تن زباله در پیاده روها پراکنده شده است. بسیاری از کارخانه‌های زباله سوزی در فرانسه نیز همچنان از کار دست کشیده‌اند.

آسوشیتدپرس
انباشت زباله‌ها در پاریس، ۲۳ مارس ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

حمل و نقل هوایی

در بخش حمل و نقل هوایی نیز طبق اعلام سخنگوی فرودگاه بوردو « اعتصاب غیرمنتظره» باعث لغو حدود ۳۰ پرواز و «برخی تاخیرها» در روز چهارشنبه شد.

مدیریت خطوط هوای شهری از شرکت‌های هوایی خواسته است تا ۳۰٪ از پروازها در فرودگاه اورلی پاریس و ۲۰٪ را در سایر فرودگاه‌ها لغو کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعداد زندانیان در فرانسه رکورد زد؛ بیش از ۲ هزار زندانی باید روی زمین بخوابند

اعتراض به پایین بودن دستمزدها و افزایش تورم؛ اعتصابات سراسری بخش حمل و نقل آلمان را زمینگیر کرد

جوانی در فرودگاه پاریس پشت چرخ‌های هواپیما در حالت «سرمازدگی شدید» اما زنده پیدا شد