Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یازدهمین روز اعتراضات فرانسه علیه اصلاحات نظام بازنشستگی؛ ۱۱۱ نفر بازداشت و ۱۵۴ پلیس زخمی شدند

زنی در جریان تظاهرات پنجشنبه ۶ آوریل ۲۰۲۳ در پاریس، دستان خود را در مقابل افسران پلیس ضدشورش بالا می‌برد.
زنی در جریان تظاهرات پنجشنبه ۶ آوریل ۲۰۲۳ در پاریس، دستان خود را در مقابل افسران پلیس ضدشورش بالا می‌برد. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته وزارت کشور فرانسه، ۵۷۰ هزار نفر در این کشور برای یازدهمین روز در تظاهرات شرکت کردند که این رقم نسبت به ۷۴۰ هزار نفر در ۲۸ مارس کمتر است. این در حالی است که اتحادیه‌ها از تعداد «نزدیک به دو میلیون» تظاهرکننده صحبت می‌کنند.

آگهی

یکی از بزرگترین اعتراضات علیه قانون اصلاح نظام بازنشستگی در فرانسه روز پنجشنبه برگزار شد. به گفته جرالد دارونین، وزیر کشور فرانسه در جریان آن ۱۱۱ نفر بازداشت و ۱۵۴ نفر از ماموران پلیس زخمی شدند.

یازدهمین روز اعتراضات علیه قانون اصلاحات نظام بازنشستگی از سوی اتحادیه‌های بین‌المللی در روز پنجشنبه برگزار شد.

به گفته وزارت کشور فرانسه، ۵۷۰ هزار نفر در این کشور برای یازدهمین روز در تظاهرات شرکت کردند که این رقم نسبت به ۷۴۰ هزار نفر در ۲۸ مارس کمتر است. این در حالی است که اتحادیه‌ها از تعداد «نزدیک به دو میلیون» تظاهرکننده صحبت می‌کنند.

سوفی بینه، دبیرکل جدید کنفدراسیون عمومی کار روز پنجشنبه اعلام کرد که «هر اتفاقی بیوفتد، این تظاهرات به این شکل ادامه خواهد داشت.»

تنش در حاشیه تظاهرات نه تنها در پاریس با تخریب کردن مغازه‌ها و آتش سوزی همراه بود بلکه در لیون هم ادامه داشت. 

در تاریخ ۲۳ مارس در پاریس، در نهمین روز اعتراضات، وزارت کشور اعلام کرده بود که ۱۰۵ افسر پلیس و نیروی امنیتی زخمی و ۱۴ نفر آنها به بیمارستان منتقل شده‌اند.

طبق گزارش‌ها، در حین اعتراضات معترضان جلوی رستوران «لا روتوند» در پاریس را به آتش کشیدند. اقدامی که گفته می‌شود نمادین بوده، به این علت که امانوئل مکرون، پیروزی ریاست جمهوری خود را در سال ۲۰۱۷ در آنجا جشن گرفته بوده است.

اولیویه فوره، دبیر اول حزب سوسیالیست، آتش‌سوزی در رستوران «لا روتوند» را محکوم کرد. او در توییتر خود نوشت: «خشونت تنها در خدمت گفتمان دولتی است که می‌خواهد خود را به عنوان سنگری در برابر هرج و مرج معرفی کند. تظاهرکنندگان ۳ ماه است که مخالفت خود را به صورت مسالمت آمیز ابراز کرده‌اند. این چیزی است که آنها را قوی نگه داشته است.»

در همین زمینه، کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که اصلاحات نظام بازنشستگی را در فرانسه «اجتناب ناپذیر» می‌داند اما به گفته او اجرای آن نیاز به «اجماع» دارد. او ادامه داد: «تنها راه برای این اقدام دولت‌ها این است که ثابت کنند این نوع اصلاحات می‌تواند چه چیزی برای مردم به ارمغان بیاورد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه در شهر نانت، بیش از سه ساعت درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس در جریان بود. پلیس به طرف معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد و چندین نفر هم دستگیر شدند.

به گفته استانداری «رون» در تظاهرات روز پنجشنبه علیه اصلاحات نظام بازنشستگی در لیون، ۹ نفر از اعضای پلیس زخمی و ۱۲ نفر دستگیر شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب سوسیالیست در توییتر خود نوشت: «ما تا انتها در کنار اتحادیه‌های بین‌المللی به مبارزه ادامه خواهیم داد.» آنها اصلاحات نظام بازنشستگی را «پروژه‌ای وحشیانه، ناعادلانه و غیرموجه» خواندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری فرانسه ۱۰۰ روز به خود فرصت داد تا شرایط کشور را بهبود بخشد

اعتراضات در فرانسه؛ تحسین دو فرهنگ مقاومت و کافه‌نشینی با هشتگ «فرانسوی‌تر باشید»

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است