انباشته شدن ۱۰ هزار تُن زباله در خیابان‌های پاریس در پی اعتصاب پاکبان‌های فرانسه

زباله‌های انباشته‌شده در پاریس
زباله‌های انباشته‌شده در پاریس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که پاریس در جهان به عنوان شهر گردشگری و نور و زیبایی شهرت دارد، در روزهای اخیر انبوهی از زباله چهره آن را تغییر داده‌ است

آگهی

در حالی که پاریس در جهان به عنوان شهر گردشگری و نور و زیبایی شهرت دارد، در روزهای اخیر انبوهی از زباله چهره آن را تغییر داده‌ است.

مقامات می‌گویند در پی ۱۶ روز اعتصاب پاکبان‌ها و رانندگان خودروهای جمع‌آوری زباله در پاریس، حدود ۱۰ هزار تن زباله در خیابان‌های پایتخت تلنبار شده است. این در حالی است که مراکز تفکیک زباله همچنین سه مجتمع زباله‌سوزی پاریس نیز در اثر اعتصاب به صورت جزئی یا کلی از ادامه فعالیت بازمانده‌اند.

اعتصاب گسترده در میان کارکنان بخش نظافت شهرداری، پس از طرح لایحه دولت امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه برای افزایش سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال برای عموم و از ۵۷ به ۵۹ سال برای پاکبان‌ها شروع شد. مطابق نظرسنجی‌ها اکثر فرانسوی‌ها مخالف چنین تصمیمی هستند.

آقای ماکرون هفته گذشته با استفاده از یک ماده ویژه قانون اساسی که به دولت اجازه دور زدن پارلمان را می‌داد، این قانون را بدون رای‌گیری اجرایی کرد. این کار با اعتراض گسترده شماری از نمایندگان همراه بود، با این حال مخالفان نتوانستند روز دوشنبه برای استیضاح دولت به اندازه کافی امضا جمع کنند و به این ترتیب اکنون باید کار تصویب این قانون را تمام‌شده فرض کرد.

با این وجود اتحادیه‌های سازمان‌دهنده اعتراضات همینطور بخش قابل توجهی از شهروندان فرانسوی حاضر به عقب‌نشینی نیستند.

انباشت زباله در جلوی درب ورودی کاخ الیزه

در پی بحرانی شدن وضعیت جمع‌آوری زباله در پایتخت فرانسه، مقامات دولتی از شهرداری پاریس خواسته بودند پاکبان‌ها را برای بازگشت به کار تحت فشار قرار دهد. با این وجود آن ایدالگو، شهردار پاریس گفت که از اعتصاب‌کنندگان حمایت می‌کند و مجبور کردن پاکبان‌ها به خروج کامیون‌های جمع‌آوری زباله جزو وظایف آن مجموعه نیست.

اکنون و در پی سرپیچی شهردار، اداره پلیس مداخله کرده و دستور داده است در گاراژها باز شود. بنابر آمار پلیس ۶۷۴ نفر سرکار بازگشته‌اند و ۲۰۶ کامیون نیز به خدمت گرفته شده تا فشار از روی پاریس برداشته شود.

با از سر گیری محدود کار پاکبان‌ها و مراکز زباله‌سوزی، وضعیت زباله‌های سرگردان در پایتخت تا حدودی کاهش یافته و به ۹۳۰۰ تُن رسیده است که نسبت به عدد ۱۰ هزار تُن در روز گذشته کمی افت را نشان می‌دهد. با این حال روند بهبود کند بوده است؛ زیرا پاکبان‌های بازگشته به سر کار به عمد «آهسته‌تر» کار می‌کنند و سرعت تخلیه کامیون‌ها در مراکز تفکیک نیز نصف شده است. ناظران می‌گویند استراتژی آنان این است که تا حد امکان زباله کمتری جمع‌آوری شود.

پرسنل شهرداری تنها گروهی نیستند که در اعتصاب به سر می‌برند، با این حال تاثیر کار آن‌ها محسوس‌تر بوده است. پیچیدن بوی بد زباله فضای پرجنب و جوش شهر را عوض کرده و افراد اغلب مجبورند در پیاده‌رو‌ها از میان بوی زباله‌های فاسد رد شوند. فرهنگ کافه‌نشینی و غذاخوری در بیرون هم تحت تاثیر چنین اعتصابی قرار گرفته چراکه دوام‌ آوردن در تراس یک کافه در حالی که بوی بد شدیدی به مشام می‌رسد کار آسانی نیست. 

گفته می‌شود حدود ۵۰ درصد غذاخوری‌ها در ۱۰ روز گذشته مجبور شده‌اند سرویس‌دهی به مشتریان فضای بیرونی رستوران خود را تعطیل کنند.

وضعیت تلنبار شدن زباله‌ در نواحی مختلف شهر در روزهای اخیر متفاوت بوده است؛ به این دلیل که وظیفه جمع‌آوری زباله در حدود نیمی از پاریس به عهده شهرداری و در نیم دیگر شهر به عهده شرکت‌های خصوصی است. شهرداری پاریس اعلام کرد برای کم کردن بار زباله بر شهر، از شرکت‌های خصوصی بیشتری کمک گرفته است.

آسوشیتد پرس
در پی انباشت زباله در خیابان‌ها، رستوران‌ها قادر به سرو غذا در فضای باز نیستندآسوشیتد پرس

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تخمین زده می‌شود بین ۵ تا ۶ درصد کارکنان بخش نظافت شهری پاریس در اعتصاب باشند، با این حال همین میزان برای فلج کردن سیستم جمع‌آوری زباله شهری کافی بوده است. 

فلورانس برتو، شهردار ناحیه ۵ پاریس می‌گوید: «این ۵ درصد با دو نوع اقدام، قدرت از کار انداختن جزئی یا کامل مجموعه‌ها را دارد؛ یکی با مسدود کردن گاراژهای تحت مدیریت شهرداری و دیگری با دست از کار کشیدن در مراکز سوزاندن زباله.»

درصد اعتصاب رانندگان خودروهای جمع‌آوری زباله در گاراژها در برخی موارد همچون مرکز تفکیک «ایوری» تا ۹۰ درصد رسیده است. 

در بخش‌هایی که زباله‌ها از سطح خیابان‌ها جمع‌آوری می‌شوند مشکل دیگری نیز در نتیجه اعتصاب‌ها بوجود آمده؛ کمپرسی‌های انتقال زباله به دلیل ازدحام و همینطور کندی کار باید «یک تا دو ساعت» برای تخلیه صبر کنند. امری که باعث اختلال بیشتر می‌شود.

این در شرایطی است که اتحادیه‌های کارگری در حال برنامه‌ریزی برای تظاهرات و اعتصابات سراسری در روز پنج‌شنبه هستند تا دولت را برای لغو قانون بازنشستگی بیشتر تحت فشار قرار دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا رم زباله‌های خود را به آمستردام می‌فرستد؟

اعتراضات در فرانسه؛ تحسین دو فرهنگ مقاومت و کافه‌نشینی با هشتگ «فرانسوی‌تر باشید»

افشای فایل صوتی از خشونت‌های واحد موتوری پلیس فرانسه؛ مردم دست به کار پیچیدن طومار «براو-ام» شدند