نیم قرن پس از کشتار المپیک مونیخ؛ کاپیتان وقت تیم هندبال آلمان آن روز را روایت می‌کند

کلاوس لنگهاف، کاپیتان تیم هندبال آلمان شرقی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ
کلاوس لنگهاف، کاپیتان تیم هندبال آلمان شرقی در المپیک ۱۹۷۲ مونیخ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کلاوس لَنگهاف، کاپیتان وقت تیم هندبال آلمان شرقی، یکی از شاهدان این حادثه است. او که در کودکی جنگ جهانی دوم را تجربه کرده، اتفاقات این المپیک را یادآور خاطرات جنگ می‌داند.

آگهی

در حالی که نیم قرن از کشتار در المپیک مونیخ می‌گذرد یکی از شاهدان آن روز خونین، روایت خود را شرح می‌دهد. گروه فلسطینی سپتامبر سیاه در جریان بازی‌های المپیک تابستانی سال ۱۹۷۲ مونیخ آلمان غربی، در تاریخ پنج سپتامبر به خوابگاه تیم اسرائیل حمله کرد و دو نفر را درجا کشت و ۹ نفر را گروگان گرفت. در جریان عملیات نجات ناموفق پلیس آلمان، همه گروگان‌ها، پنج گروگان‌گیر و یک افسر پلیس آلمان کشته شدند.

کلاوس لَنگهاف، کاپیتان وقت تیم هندبال آلمان شرقی، یکی از شاهدان این حادثه است. او که در کودکی جنگ جهانی دوم را تجربه کرده، اتفاقات این المپیک را یادآور خاطرات جنگ می‌داند.

خوابگاه لَنگهاف و هم تیمی‌هایش دقیقا روبروی خوابگاه تیم اسرائیل در المپیک مونیخ بود. او حمله مردان مسلح فلسطینی در ۵ سپتامبر ۱۹۷۲ به ورزشکاران اسرائیلی را کاملا به یاد می‌آورد. 

کلاوس با یادآوری این اتفاقات می‌گوید: «حدود ساعت ۵:۳۰ صبح، دبیرکل به اتاق من آمد، من را از خواب بیدار کرد و گفت: "کلاوس، به بقیه بازیکنان اطلاع بده که آن‌جا در خوابگاه اسرائیلی‌ها تیراندازی و حمله تروریستی شده است." ما حتی نمی‌دانستیم عاملان این حمله چه کسانی هستند. واقعا شوکه کننده بود، شوک بسیار عظیمی بود. نه تنها چون که ساعت ۱۱ صبح باید مقابل تیم اتحاد جماهیر شوروی بازی می‌کردیم، بلکه مخصوصا به خاطر این حمله تروریستی فکر می‌کردیم که المپیک تمام شده است.»

او که پس از گذشت ۵۰ سال همچنان جزئیات حادثه را کاملا به یاد می‌آورد ادامه می‌دهد: « تروریست‌ها یکی از اعضای تیم اسرائیل را در اتاقش کشتند و جسدش را به خیابان انداختند. منظره وحشتناکی بود. جسد آن ورزشکار یا مربی تا زمانی که تروریست‌ها آن را از خیابان بردارند برای مدت زیادی همان‌جا رها شده بود. هر بار از پنجره یا بالکن بیرون را نگاه می‌کردیم آن جنازه را می‌دیدیم. پایین پله‌ها همیشه یک‌ نفر که شاید رئیس تروریست‌ها بود ایستاده بود. او یک نارنجک دستساز در دست داشت و یک نفر در بالکن طبقه بالا و یک نفر هم روی سقف با اسلحه کلاشینکف آماده شلیک بودند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کلاوس که کودکی خود را در جنگ جهانی دوم گذرانده می‌گوید: «مثل جنگ بود. من زمانی که ۶ ساله بودم در روستوک جنگ جهانی دوم را تجربه کرده بودم و باید بگویم این حمله تروریستی حتی امروز هم روی من تاثیر می‌گذارد.»

ویرایشگر ویدئو • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشتاد سال پس از هولوکاست، ۲۴۵هزار یهودی بازمانده این واقعه هنوز زنده هستند

دانشجویی در اوتاوای کانادا مادر و فرزندانش را با چاقو به قتل رساند

واکنش‌ها به تیراندازی اسرائیل در زمان تحویل مواد غذایی؛ برزیل: بشریت در حق غیرنظامیان غزه کوتاهی کرد