Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پنجاه سال پس از حمله به المپیک مونیخ؛ آلمان به خانواده قربانیان اسرائیلی غرامت بیشتری می‌دهد

المپیک مونیخ ۱۹۷۲
المپیک مونیخ ۱۹۷۲ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای گروه فلسطینی «سپتامبر سیاه» در پنجم سپتامبر ۱۹۷۲ به دهکده المپیک نفوذ پیدا کردند و ورزشکاران تیم اسرائیل را به گروگان گرفتند. هدف آن‌ها آزادی دو زندانی «ارتش‌ سرخ آلمان» در زندان‌های آلمان غربی بود.

آگهی

دولت آلمان اعلام کرد حاضر است به‌خانواده‌های ۱۱ ورزشکار اسرائیلی که در المپیک تابستانی ۱۹۷۲ مونیخ از سوی اعضای یک گروه فلسطینی کشته شدند غرامت بیشتری بپردازد.

بستگان این ورزشکاران مدت‌هاست که از نحوه برخورد مقامات آلمانی با این حمله و پیامدهای آن انتقاد کرده‌اند. درخواست‌ها برای غرامت بیشتر، یک رویداد یادبود برنامه‌ریزی شده برای پنجامین سالگرد این کشتار را تحت الشعاع قرار داده است.

وزارت کشور آلمان روز چهارشنبه ۲۷ ژوئیه (پنجم مرداد) گفت که در حال حاضر با بستگان این قربانیان در حال مذاکره است و «پیامدهای جدی از نظر مادی و غیر مادی برای بازماندگان تحت تکفل قربانیان» باید بار دیگر ارزیابی شود.

این وزارتخانه به خبرگزاری آلمانی دی‌پی‌ای گفت که پیشنهاد پرداخت‌های بیشتر به بازماندگان قربانیان حمله برنامه‌ریزی شده است.

این نهاد افزود: «مراسم یادبود پنجاهمین سالگرد باید فرصتی برای طبقه‌بندی روشن سیاسی وقایع سال ۱۹۷۲ باشد.»

مشخص نیست که چه میزان غرامت دیگر به خانواده‌های قربانیان پیشنهاد شده است.

اعضای گروه فلسطینی «سپتامبر سیاه» در پنجم سپتامبر ۱۹۷۲ به دهکده المپیک نفوذ پیدا کردند و ورزشکاران تیم اسرائیل را به گروگان گرفتند. هدف آن‌ها آزادی دو زندانی «ارتش‌ سرخ آلمان» در زندان‌های آلمان غربی بود.

آسوشیتدپرس
نیروهای پلیس آلمان در المپیک مونیخآسوشیتدپرس

یازده اسرائیلی و یک نیروی پلیس آلمان غربی در جریان این حمله و گروگانگیری کشته شدند.

خانواده قربانیان به‌دلیل «اشتباهات گسترده در عملیات پلیس» خواهان دریافت غرامت ۴۰ میلیون مارکی بودند اما این درخواست به دلیل محدودیت‌های قانونی رد شد.

ایلانا رومانو، همسر یوسف رومانو، وزنه‌بردار اسرائیلی که یکی از نخستین افرادی بود که کشته شد روز سه‌شنبه به تلویزیون کان گفت که پیشنهاد فعلی غرامت از سوی آلمان «تحقیر آمیز» است و بازماندگان قربانیان آن را رد کرده‌اند.

وی افزود: «پیشنهاد تحقیرآمیز است و ما بر موضع خود مبنی بر تحریم مراسم [سالگرد] ایستاده‌ایم. آلمان ۵۰ سال با ما بدرفتاری کرد.»

رومانو تصریح کرد که خیلی خوب است که پس از ۵۰ سال آن‌ها تصمیم گرفتند که مسئولیت را بپذیرند. وی با این حال تاکید که آن‌ها باید غرامت مناسبی را به خانواده‌ها پرداخت کنند نه اینکه «پول خرد» به آن‌ها بدهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روایت یک گروگانگیری خونین؛ چگونه ۱۱ اسرائیلی در المپیک مونیخ کشته شدند؟

آلمان با پرداخت عایدی مادم العمر به ۶۵۰۰ بازمانده دیگر هولوکاست موافقت کرد

اسرائیل تصویب قانون مربوط به اموال بازماندگان هولوکاست در لهستان را محکوم کرد