ماکرون در بیروت: زمان مسئولیت‌ پذیری رهبران لبنان فرا رسیده است

کنفرانس مطبوعاتی رییس جمهور فرانسه در بیروت
کنفرانس مطبوعاتی رییس جمهور فرانسه در بیروت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او که در جریان این سفر با تعدادی از دولتمردان لبنانی دیدار و گفت و گو کرده بود در سخنان و مذاکراتش بر چند محور اساسی از جمله کمک های بشردوستانه، مبارزه با پولشویی و درخواست اصلاحات بنیادین تأکید کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که به‌عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی صبح پنج‌شنبه وارد لبنان شده بود، در سخنانی در میان مردم بیروت گفت که زمان مسئولیت پذیری رهبران لبنان فرا رسیده تا نظام سیاسی جدید ایجاد کنند.

او که در جریان این سفر با تعدادی از دولتمردان لبنانی دیدار و گفت و گو کرده بود در سخنان و مذاکراتش بر چند محور اساسی از جمله کمک‌های بشردوستانه، مبارزه با پولشویی و درخواست اصلاحات بنیادین تأکید کرد.

او در حالی که قول هرگونه کمک فرانسه به لبنان را می‌داد، ایجاد تغییرات اساسی در لبنان برای بیرون آمدن از بن بست های سیاسی و اقتصادی را خواستار شد.

رییس جمهور فرانسه همچنین از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی برای حمایت و پشتیبانی از لبنان در روزهای آینده خبر داد.

آقای ماکرون در ادامه تأکید کرد که یک نظارت شفاف و روشن بر روی این کمک‌ها خواهد بود تا هیچگونه دورزدنی وجود نداشته باشد. او گفت که سازمان ملل و بانک جهانی نقش اساسی در این مورد بازی خواهند کرد.

درخواست برای تحقیقات همه‌جانبه بین‌المللی

رئیس جمهور فرانسه همچنین تحقیقات همه جانبه بین‌المللی در حادثه انفجار بیروت را برای جلوگیری از ایجاد هرگونه شک و تردید خواستار شد.

آقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.»

او همچنین از کمک‌های فرانسه گفت که به مرور وارد لبنان خواهد شد.

فرانسه در دوران دو جنگ لبنان، کمک هایی به این کشور کرده بود. از همین رو در سال ۲۰۱۸ کنفرانسی برای کمک برگزار شد. در آن زمان قرار شد تا ۱۱ میلیلرد دلار به این کشور کمک شود به شرطی که لبنان گفت و گوهایی با صندوق بین‌المللی پول داشته باشد اما تاکنون محقق نشده است.

قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم.
امانوئل ماکرون
رئیس جمهوری فرانسه

با این حال آقای ماکرون گفت: «سرمایه گذارها اینجا هستند، فقط اصلاحات ایجاد کنید.»

رییس جمهور فرانسه که مدام بر ضرورت تغییرات اساسی در لبنان اشاره و تأکید می کرد که کوتاه نخواهد آمد، گفت: «قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم.»

ماکرون با اصرار بر اصلاحات در لبنان تاکید کرد: «این خواسته‌ای است که فرانسه ماه‌ها بلکه سال‌ها خواهان آن است.»

وی همچنین با اشاره به فساد در لبنان بر اجرای یک ابتکار سیاسی قوی برای مقابله با آن تاکید کرد و گفت که باید بانک مرکزی و سیستم بانکی این کشور حسابرسی شفاف داشته باشند.

AP Photo
رییس جمهور فرانسه در بیروتAP Photo

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در حالی صبح روز پنجشنبه وارد بیروت شد که بلافاصله پس از ورود به لبنان، از نزدیک به بررسی ابعاد انفجار مهیب بیروت پرداخت.

ورود او هم‌زمان شده بود با جستجوها برای پیدا کردن افرادی که همچنان زیر آوار مانده‌اند. آقای ماکرون پیش از ورود به فرودگاه بیروت در حساب توئیتری‌اش به زبان عربی نوشت : «لبنان تنها نیست.»

رئیس جمهوری فرانسه که مورد استقبال رئیس جمهوری لبنان قرار گرفته بود، پشتیبانی پاریس از بیروت را یک امر واضح دانست.

آقای ماکرون گفت که حضورش برای اعلام همبستگی و برادری است. او در ادامه گفت که می‌خواهد یک کمک بین‌المللی را مدیریت کند.

کمک‌های فرانسه در اختیار مردم لبنان قرار می‌گیرد

رئیس جمهور فرانسه که از محل انفجار در بیروت بازدید می‌کرد، خطاب به مردم لبنان گفت که کشورش آن‌ها را رها نخواهد کرد. او قول داد که کمک های فرانسه در اختیار مردم قرار گیرد.

آگهی

آقای ماکرون که وزیر خارجه فرانسه نیز او را همراهی می‌کند، گفت که می‌خواهد یک گفت و گوی صریح با نیروهای مؤثر و مراکز تصمیم گیر داشته باشد.

آقای ماکرون با اشاره به «بحران های عمیق سیاسی و اقتصادی» در لبنان، بر ضرورت اصلاحات فوری در این کشور تأکید کرد. او گفت که اگر این اصلاحات انجام نشود، لبنان با فروپاشی مواجه خواهد شد.

رئیس جمهور فرانسه این سخنان را در حالی بیان کرده است که صدها هزار لبنانی به ناگهان خانه‌ها و درآمدهایشان را از دست داده‌اند.

گزارش ها حکایت از آن دارد که حداقل یک شهروند فرانسه در میان کشته شدگان و ۲۴ شهروند دیگر در میان زخمی شدگان قرار دارند که حال سه نفر از آنان وخیم اعلام شده است.

کشته شدن بیش از ۱۴۵ نفر و زخمی شدن بیش از پنج هزار نفر بر اثر انفجارهای روز سه شنبه در بیروت، بار دیگر شهروندان معترض لبنان را به صحنه آورده است.

آگهی

وزیر فرهنگ فرانسه در حساب توئیتری خود فرانسوی کشته شده را معماری معرفی کرد که در بازسازی بناهای تاریخی لبنان که از جنگ آسیب دیده اند، فعال بوده است. او نوشته فرانسه و لبنان در غم مرگ این معمار شریک هستند.

در جریان سفر آقای ماکرون به لبنان، دو هواپیمای فرانسوی با پرسنل و تجهیزات ویژه وارد بیروت شدند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون برای پیگیری اصلاحات در لبنان دوباره وارد بیروت شد

ضرورت جلوگیری از افزایش تنش‌ها در لبنان، محور اصلی گفتگوی ماکرون و روحانی

قوانین عجیب فرانسه؛ از ممنوعیت برهنگی در خانه تا مخالفت والدین با ازدواج فرزندان