Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ضرورت جلوگیری از افزایش تنش‌ها در لبنان، محور اصلی گفتگوی ماکرون و روحانی

امانوئل ماکرون و حسن روحانی
امانوئل ماکرون و حسن روحانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون که هشت روز پس از انفجار مهیب بیروت با رئیس جمهوری ایران صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش قدرت‌ها در جلوگیری از تشدید تنش‌ها، بر ضرورت پرهیز از دخالت‌های بیرونی در امور لبنان تأکید کرد

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه عصر چهارشنبه با همتای ایرانی خود، حسن روحانی بصورت تلفنی گفتگو کرد.

همه‌گیری بیماری کرونا، پرونده هسته‌ای ایران و اوضاع لبنان مهم‌ترین محورهای گفتگوی دو رئیس جمهور بوده است.

به گزارش کاخ الیزه، امانوئل ماکرون در جریان گفتگو با همتای ایرانی خود، در خصوص وضعیت لبنان «ضرورت جلوگیری از انجام هر اقدامی که باعث افزایش تنش‌ها در لبنان باشد» را خواستار شد.

او که هشت روز پس از انفجار مهیب بیروت با رئیس جمهوری ایران صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش قدرت‌ها در جلوگیری از تشدید تنش‌ها، بر ضرورت پرهیز از دخالت‌های بیرونی در امور لبنان تأکید کرد.

آقای ماکرون با اشاره به کنفرانس بین‌المللی برای کمک به حل مشکلات لبنان، از لزوم حمایت از دولتی که به زودی در لبنان روی کار خواهد آمد، سخن گفت. رئیس جمهور فرانسه گفت که هدف اصلی باید مدیریت وضعیت اضطراری و انجام اصلاحات سیاسی و اقتصادی لازم بر اساس خواسته‌های مردم لبنان باشد.

تأکید بر لزوم حفظ برجام

رئیس جمهور فرانسه در کنار این صحبت‌ها، با تأکید بر لزوم حفظ برجام از ایران خواست تا حرکت‌های لازم را برای جلوگیری از افزایش تنش در منطقه انجام دهد.

آقای ماکرون در بخش دیگری از گفتگوی خود، به تصمیم اروپا برای کمک به ایران در موضوع همه‌گیری بیماری کووید۱۹ اشاره کرد. این دو در گفتگویشان بر همراهی و هماهنگی دو‌جانبه در این زمینه در هفته‌های آینده تأکید کردند.

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران نیز با انتشار خبری در این باره، به صحبت‌های آقای روحانی اشاره و اعلام کرد که رئیس جمهوری ایران از دعوت رئیس جمهوری فرانسه برای حضور ایران در گروه بین‌المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای روحانی در بخشی از سخنان خود با تأکید بر اینکه «اروپا نباید تحت تأثیر آمریکا قرار گرفته و در دام این کشور بیفتد»، پیشنهاد جدید آمریکا را مخالف قطعنامه شورای امنیت و نقض برجام دانسته است.

رئیس جمهوری ایران در ادامه گفته است: «طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ۱۸ اکتبر باید تحریم تسلیحاتی ایران برداشته شود و اگر آمریکا بخواهد اقدامی برخلاف آن انجام دهد، نقض قطعنامه است.»

بر اساس این گزارش، آقای ماکرون گفته است که دیدگاه فرانسه در مورد برجام با آمریکایی‌ها متفاوت بوده و این موضوع به آمریکایی‌ها اعلام شده است.

آقای روحانی همچنین با بیان اینکه «شیوه عمل آمریکا در زمینه تحریم غیرقانونی و غیرانسانی علیه ایران در شرایط پاندمی کرونا بسیار زشت و قبیح است و با مقررات بین‌المللی و مصوبات سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی تناقض دارد»، بر ضرورت اقدام اروپا در فعال شدن روابط اقتصادی با ایران و همکاری در مبارزه با کووید۱۹ تاکید کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف در بیروت: کشورها حمایت خود از لبنان را مشروط نکنند

اف‌بی‌‌آی به روند تحقیقات درباره انفجار بیروت می‌پیوندد

ماکرون در بیروت: زمان مسئولیت‌ پذیری رهبران لبنان فرا رسیده است