Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شهر نفتالان؛ درمان در حوضچه های قیر طبیعی

شهر نفتالان؛ درمان در حوضچه های قیر طبیعی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در اقامتگاههای تفریحی در شهر نفتالان در جمهوری آذربایجان، از ماده قیر طبیعی بعنوان یک راه درمانی استفاده می شود. کسانی که به این محل می آیند معتقدند که حمام کردن در این ماده نفتی باعث بهبود و حفظ سلامتی می شود.

قیر طبیعی نوع نادری از نفت است درمانگران محلی آنرا برای درمان بیماری های مختلف پوستی، کمر درد، روماتیسم، آرتروز و حتی مشکلات عصبی تجویز می کنند. آنان مدعی اند یک حمام گرم بمدت ده دقیقه کافی است که چند گرم از این ماده جذب پوست بیمار شود.

خورشید خانم نمازعلی اف، مدیر بخش پزشکی هتل می گوید: «قیر طبیعی سرشار از صمغ یا رزین نفت است. که هیچ گونه پارافین یا آلکان های سبک همانند بنزین در آن وجود ندارد. این ماده مستقیم وارد خون می شود که می تواند سلول های کشنده را خنثی کند. در نتیجه آنها بوسیله ملکول های قیر طبیعی تحریک می شوند و این باعث بهبود گردش خون و تغذیه ارگان های بیمار می شود.»

برخی از بیماران می گویند که بیمارهای مزمن شان از بین رفته است. آنها حمام نفت خام را به شنا کردن در شکلات داغ تشبیه می کنند.

النا چلناکووا یکی از این بیماران می گوید: «من دیسک ستون فقران دارم و از درد شیدی رنج می بردم. تنها پس از چهار تا پنج بار حمام گرفتن، احساس می کنم که بهترشده ام. من اصلا انتظار یک چنین بهبودی سریعی را نداشتم.»

اولین اقامتگاه تفریحی در اینجا در سال ۱۹۲۹ افتتاح شد که به نخبگان شوروی اختصاص داشت. اما توانایی بهبود دهندگی قیر طبیعی خیلی قبل تر کشف شده بود.

درمان با لجن

برخی معتقدند مردمی که در قدیم کاروان ها را راهبری می کردند، درمان طبیعی آذری ها یعنی گل فشان ها (آتشفشان گل یا لجن) را می شناختند. در آذربایجان بیش از ۳۰۰ آتشفشان لجن وجود دارد یعنی بیشتر از هر کشوری در جهان. آنها همگی دارای شکل ها، نام ها و ویژگی های متفاوتی هستند. دشگیل یکی از خوش منظره ترین انها در قبوستان است که ۶۰ کیلومتر از باکو فاصله دارد.

عادل علی اف رئیس بخش گل فشان ها از موسسه زمین شناسی می گوید: «عمیق این گل فشان ها بین ۵ تا ۱۲ متر است. این گل یا لجن سرشار از عناصر مختلف درمانی و معدنی است. بیش از نیمی از عناصر جدول تناوبی را می توان در این گل افشان ها پیدا کرد. به همین دلیل بطور وسیع در پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.»

هر گل فشان ( آتشفشان گل و لجن) ویژگی منحصر بفردی از عناصر گل و لای را دارد. عناصر ویژه ای از این گل و لای در ساخت کرم و ماسک های صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

لیلا داداشووا، رئیس آزمایشگاه تحقیقات علمی از گروه گازیلی می گوید: «این گل و لای خاصیت سفید کنندگی، ضد التهاب و بازسازی کردن را دارند. این گل ها باعث تحریک پوست برای مبارزه با نشانه های پیری و همچنین حفاظت از پوست می شوند.»

Traveller’s diary: nature’s cures

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند