Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوکراینی ها و دغدغه روادید شنگن

اوکراینی ها و دغدغه روادید شنگن
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مهمترین مسائل مطرح در روابط بین اوکراین و اتحادیه اروپا، مسئله تردد و مسافرت آزادانه شهروندان این کشور در محدوده شنگن است. صف های طویل متقاضیان روادید مقابل سفارتهای اروپایی در کی یف، به امری عادی تبدیل شده است، مسئله ای که بسیاری از اوکراینیها بویژه جوانان، امیدوارند روزی تغییرکند.

شرایط دشوار اعطای روادید شنگن به شهروندان اوکراین، لزوم توجیح دلیل سفر و توانایی مالی، موجب نشده است که از حجم متقاضیان کاسته شود. مقابل سفارت جمهوری چک، فردی را ملاقات می کنیم که برای سومین بار درنظر دارد با هدف دیدار نزدیکانش، به پراگ سفر کند.

او از سختی گرفتن روادید می گوید :” آنها طوری رفتار می کنند که انگار من رفته بودم آنجا بمانم و کارغیرقانونی انجام دهم.”

گروهی از سازمانهای غیردولتی برای برقراری یک رژیم فراگیر بدون روادید در اروپا مبارزه می کنند. آنها ضمن حمایت از تدابیر دولتها در بهبود امنیت مرزها و کنترل مهاجرت، هدف خود را از بین بردن آنچه آنرا نگرش کلیشه ای برخی از اعضای اتحادیه اروپا توصیف می کنند، عنوان می کنند.

ایرینا سوشکو از جمعیت اروپای بدون مرز می گوید :“برخی از کشورها از لغو روادید برای اوکراینیها حمایت می کنند، در عین حال بعضی کشورها از این مسئله پرهیزمی کنند و برخی هم علنا مخالف آن هستند.”

اما قبل از برچیده شدن روادید برای اوکراینیها، اتحادیه اروپا مصر است به مسائلی نظیر مهاجرت غیرقانونی، قاچاق و مسئله اسناد هویتی جعلی پرداخته شود.

وسعت مرزهای شرقی اوکراین و سختی نظارت دائمی بر آن موجب شده، اتحادیه اروپا با بالا دانستن احتمال مهاجرت غیرقانونی و قاچاقی شهروندان کشورهای ثالث از طریق اوکراین هم روبرو باشد. اما آیا کی یف توانایی برآورده کردن شرایط بروکسل را دارد؟

ژوزه مانوئل پینتو تی شیرا سفیر اتحادیه اروپا در اوکراین در این مورد معتقد است :“شرایط پیچیده ای است. منظورم این است که اوکراین هنوز باید اقدامات زیادی در راستای این برنامه عمل انجام دهد. البته باید این مسئله را هم در نظر داشته باشیم که تاکنون گامهای مثبتی در این زمینه برداشته شده است.”

اما آیا گامهای اوکراین، بقدری موثر بوده که توانسته باشد نظربروکسل را به خود جلب کند. گزارشی طی هفته های آینده در مورد پیشرفت برنامه منتشر خواهد شد. درعین حال سازمانهای غیر دولتی اوکراین رفتار و سیاستهای سفارتخانه های خارجی در مقابل شهروندان را بشدت زیرنظر دارند. آنها می گویند روادیدهای طولانی مدت و یا روادید ورود نامحدود به ندرت برای اوکراینیها صادر می شود.

بسیاری از مسافران هم معتقدند سفارتخانه های اروپایی سیاست واحدی در مورد اعطای روادید ندارند و این مسئله تابع شرایط ثابت و مشخصی نیست، مسئله ای که بدون شک موجب نارضایتی آنهاست.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا می گوید در نظر دارد، ضمن شفاف سازی بیشتر، روند اخذ روادید را برای اوکراینی ها آسان تر و ارزان تر کند.

این اتحادیه ادعا می کند که میزان رد شدن درخواست روادید اوکراینی ها در سفارتخانه های اروپایی بطورمیانگین، به چهار درصد کاهش یافته است.

خارجیان شاغل در اوکراین از جمله افرادی هستند که مشکلات ناشی از الزام روادید آزارشان می دهد. ایگور لوسکوتوف، مسئول یک شرکت حمل و نقل می گوید :“خیلی وقتها پیش آمده که تریلی ها سه هفته لب مرز معطل شده اند، فقط برای اینکه شرکت در حال گرفتن روادید برای راننده اش بوده است.”

الکساندر لوچنکو، مدیر یک شرکت دیگر می گوید :” تجارت پویایی خاص خودش را دارد و تغییرات در آن خیلی سریع اتفاق می افتند. بعضی مواقع در لحظات آخر مشخص می شود که سفری باید انجام شود.”

این مسئله ای است که مسئولان اوکراین بدان واقفند و در تلاشند تا با کمک مالی و پشتیبانی بروکسل، امنیت مرزها را افزایش دهند تا شاید روزی، شاهد لغو روادید سفر به اروپا برای ملت خود باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند