Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

زندگی مقدونی: ظاهر در حال تغییر اسکوپیه

زندگی مقدونی: ظاهر در حال تغییر اسکوپیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امسال مقدونیان بیستمین سالگرد استقلالشان از یوگوسلاوی سابق را جشن می گیرند. با سفر به اسکوپیه در پی کسب شناخت بیشتری از این ملت هستیم.

ساکنان پایتخت شاهد دگرگونی شهر هستند. پس از بحث های فراوان، سرانجام دولت کلنگ ساخت و ساز بزرگی را زده است. از جمله یک ساختمان دادگستری و یک موزه، که هیچیک مدرن نخواهد بود چون قصد معماران پیروی از سنت گذشته است.

لوسیا کیروفسکا، مورخ هنر و باستان شناس می گوید : “با نگاهی اجمالی می فهمیم که اسکوپیه با سرعت بالایی در حال ساخته شدن است، آن هم به سبک قدیم، چیزی که معمولا در شهرهای اروپایی نایاب است.”

اما در پایتخت بناهای مدرن هم می توان یافت. همچنین ساختمان های بسیاری متعلق به اواخر دهه 60 میلادی، زمانی که زلزله مخرب 1963 اسکوپیه را لرزاند. در کنار این سازه های نوین، بنای یادبود مادر ترزا نیز به چشم می خورد. اینجا شهر محل تولد اوست. شهری که قرار است تغییراتش تا سال 2014 م. فرجام یابد.

دیمیتار آنتاناسووسکی، مجری تلویزیون و رادیو، در مورد این تغییرات به یورونیوز گفت: “پدربزرگ و مادربزرگ من می گویند اسکوپیه پیش از زلزله زیباتر بوده است. در هر صورت حالا شهر در دست ساخت است، منظورم ظاهر شهر است، دولت تلاش می کند تا دوباره نمای 50 سال پیش شهر را بازیابد و البته همراه با رنگی مدرن.”

شهر پر از مجسمه است. آثاری که بسیاری تازه هستند هرچند برخی از آن ها کهن به نظر می آیند. به نظر اینجا پاسداشت روش قدیم و همزمان نمایش اسکوپیه در هیات شهری مدرن در پی هویتی تازه مد نظر قرار دارد.

البته همه چیز هم نو نیست. در مرکز شهر، پلی با صدها سال سن به چشم می خورد.

خانم لوسیا کیرووسکا، مورخ هنر و باستان شناس نخستین ذکر نام این پل را در نوشته های تزار دوشان در سال 1376 م. عنوان می کند.

با عبور از این پل به بازار قدیم شهر می رسیم. جایی که محبوبیت بالایی میان ساکنان و هم جهانگردان دارد. با گذرهای تنگی که عمرشان به عصر عثمانی می رسد.

مقدونیان همیشه دوستدار قهوه و قهوه خانه بوده اند و قهوه خانه ها کماکان از اجزای اصلی شهر اسکوپیه هستند.

برنامه ریزان طرح احیای اسکوپیه هدفشان را عملکردی متوازن برای رسیدن به هماهنگی شهری اعلام کرده اند.

دیمیتار آنتاناسووسکی مجری رادیو و تلویزیون در ادامه می گوید : “اگر ما به مردمی که ساکن اینجا هستند احترام بگذاریم، منظورم مقدونیان، آلبانیایی ها و ترک هاست، و ملیت های دیگر، و بتوانیم در فضایی چندفرهنگی کار و زندگی کنیم، روزگار خوبی خواهیم داشت.”

توجه به ورزش و تفریحات هم جدی تر از گذشته شده است. می توان برای دوری از هیاهوی شهر به تنگه ماتکا، در همان نزدیکی ها پناه برد.

خورشید که در شهر غروب می کند، مقدونیان بیشتر و بیشتری به استقبال زندگی شبانه در حال رشد شهر اسکوپیه می شتابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند

آیا به دنبال ورزش‌های زمستانی آدرنالین محور هستید؟ به این استراحتگاه در قفقاز بزرگ سر بزنید