Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آغاز کارزار انتخابات پارلمان اروپا در آلمان زیر سایه جنگ اوکراین و قدرت‌گیری راست افراطی

اولاف شولتس صدراعظم آلمان در گردهمایی انتخاباتی
اولاف شولتس صدراعظم آلمان در گردهمایی انتخاباتی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مبارزات انتخاباتی پارلمان اروپا در آلمان روز شنبه ۲۷ آوریل (۸ اردیبشهت) آغاز شد و احزاب با برگزاری همایش‌های انتخاباتی برنامه‌های تبلیغاتی خود را برای جلب حمایت رای‌دهندگان شروع کردند.

آگهی

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در گردهمایی حزب سوسیال دموکرات‌ در شهر هامبورگ تلاش کرد تا از نگرانی‌های عمومی بر سر حمایت نظامی از اوکراین در جنگ با روسیه کم کند.

وی با بیان اینکه آلمان تحت رهبری‌اش تلاش خواهد کرد تا از رویارویی مستقیم بین ناتو و روسیه جلوگیری کند، گفت: «به کسانی که نگران هستند و می‌ترسند می‌گویم: مطمئن باشید صرف نظر از اینکه بحث‌ها چگونه پیش خواهد رفت، دولتی که من به عنوان صدراعظم آلمان رهبری می‌کنم مسیر احتیاط، اقدام متوازن و تضمین صلح و امنیت در اروپا را رها نخواهد کرد.»

آلمان اکنون دومین تامین‌کننده تسلیحات اوکراین پس از ایالات متحده محسوب می‌شود و بنا به نظرسنجی‌ها بخش قابل توجهی از شهروندان این کشور نگران گسترش جنگ روسیه با اوکراین هستند.

روز شنبه همزمان حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» نیز رسماً کارزار انتخاباتی خود را در رویدادی در شهر دوناشینگن در جنوب غربی این کشور آغاز کرد. 

ماکسیمیلیان کرا، عضو کنونی پارلمان اروپا و نامزد پیشتاز این حزب در انتخابات، پس از دستگیری دستیارش به ظن جاسوسی برای چین در اوایل این هفته برنامه‌ سخنرانی خود را در این همایش لغو کرده بود.

در میانه نارضایتی‌ها از دولت ائتلافی حاکم، حزب «آلترناتیو برای آلمان» در نظرسنجی‌های ماه‌های اخیر پرقدرت ظاهر شده است. 

این در شرایطی است که در پی افشای طرح شماری از سیاستمداران راست افراطی برای اخراج میلیون‌ها نفر از شهروندان دارای اجداد غیر آلمانی در ماه ژانویه، محبوبیت این حزب کمی کاهش یافت.

تینو چروپالا (راست) و آلیس وایدل (چپ) از رهبران حزب آلترناتیو برای آلمان
تینو چروپالا (راست) و آلیس وایدل (چپ) از رهبران حزب آلترناتیو برای آلمانعکس: آسوشیتد پرس

در این رویداد رهبران حزب از آقای کرا به خاطر کمک‌هایش تشکر کرده و مخالفان را به استفاده از «تاکتیک‌های غیردموکراتیک» برای تضعیف «آلترناتیو برای آلمان» متهم کردند. تینو چروپالا، از رهبران این حزب راست افراطی، در سخنرانی خود بر پیام اصلی حزب علیه مهاجران تاکید کرد و سیاست‌های ائتلاف حاکم را به باد انتقاد گرفت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با بیان اینکه حزبش قربانی «کارزارهای بدنام» شده است، گفت: «ما از فرصت مبارزات انتخاباتی استفاده خواهیم کرد تا نشان دهیم که در کنار هم ایستاده‌ایم و کسی نمی‌تواند ما را متوقف کند.»

همزمان مخالفان این حزب اقدام به برپایی یک تجمع کرده و شعارهایی نظیر «زنان واقعی از آلترناتیو برای آلمان متنفرند» و «ما کشور را رنگارنگ می‌خواهیم، نه قهوه‌ای» (اشاره به ارتباط رنگ یونیفرم سربازان حزب نازی با این حزب) سر دادند.

انتخابات پارلمان اروپا بین روزهای ۶ تا ۹ ژوئن برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوج دوباره راست افراطی در آلمان چگونه رخ داد؟

میزان مشارکت در رای‌گیری‌های اخیر پارلمانی در کشورهای اروپایی چقدر بود؟

حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، رهبر خود در کارزار انتخاباتی پارلمان اروپا را انتخاب کرد