Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

عکس تزینی
عکس تزینی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتخابات اتحادیه اروپا قرار است ۶ تا ۹ ژوئن سال جاری برگزار شود. چند حزب وعده داده‌اند در صورت پیروزی در این انتخابات مقررات و تسهیلات متفاوتی را به ویژه برای مشاغل وضع خواهند کرد. حالا چشم بسیاری از کسب و کارها به انتخابات پیشرو است. اما انتظار آن‌‌ها از نمایندگان آینده این بلوک ۲۷ عضوی چیست؟

آگهی

به گفته شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا (ECFR)، با توجه به نظرسنجی‌های اخیر و جایگاه قابل توجه احزاب راست افراطی در جلب نظر رای‌دهندگان، به طور بالقوه در انتخابات امسال احزاب راست در برخی کشورها قدرت خواهند گرفت و به دنبال این تغییرات قدرت احزاب سبز و چپ میانه کاهش می یابد.

انتخابات آتی، دستور کار و سیاست‌های پنج سال آینده در سراسر این بلوک ۲۷ عضوی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نتیجه آن می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سیاست‌های تجاری، کمک‌های بلاعوض به مشاغل، سیاست‌های محیط زیستی و غیره داشته باشد. به این ترتیب، کسب‌وکارها با حساسیت بیشتری انتخابات را دنبال می‌کنند زیرا می‌تواند در بلندمدت تاثیر قابل‌توجهی بر عملکرد آن‌ها داشته باشد.

جولی لین تیگلند، یکی از مدیران ارشد در غول حسابداری «EY» به یورونیوز گفت:«تحقیقات ما نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۳ سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اروپا ۴ درصد کاهش یافته است. اروپا با رقابت شدیدی از سوی ایالات متحده و چین روبه رو است و اگر قرار باشد در رقابت‌ها باقی بماند، باید از هم اکنون دست به کار شود».

او در ادامه افزود:«نتیجه انتخابات هرچه که باشد، اتحادیه اروپا باید با تقویت تجارت بین‌الملل، به رهبری در رشد اقتصاد سبز تبدیل شود و این بلوک را در خط مقدم انقلاب فناوری و هوش مصنوعی قرار دهد. سرمایه گذاران به دنبال رویکردی باثابت در مورد این موضوعات کلیدی هستند تا نقش بزرگی در ایجاد رقابت در اروپا ایفا کند».

سیلوین برویر، اقتصاددان ارشد در «S&P Global Ratings» به یورونیوز گفت: «کاهش بهره وری در اقتصادهای کلیدی منطقه یورو مانند هلند، فرانسه، آلمان و ایتالیا مشهود است و حل آن نیاز به یک اقدام جمعی دارد».

او در ادامه تاکید کرد:«پروژه اتحادیه بازارهای سرمایه، نقشه راه روشنی برای پیشرفت ارائه می‌دهد، دستیابی به اهداف آن گام مهمی به جلو خواهد بود و پتانسیل اروپا را برای جذب سرمایه گذاری داخلی باز می‌کند».

یوچن استانزی، تحلیلگر ارشد بازار «CMC Markets» نیز معتقد است که قوانین در حوزه تغییرات آب و هوایی، باید در خط مقدم سیاست‌های اتحادیه اروپا قرار بگیرد.

او به یورونیوز گفت که در انتخابات آتی پارلمان اروپا، چند موضوع مهم وجود دارد که جهت گیری آینده اتحادیه اروپا را شکل می‌دهد. تغییرات آب و هوایی و توافق سبز اروپا در اولویت و محور این سیاست‌ها قرار دارند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان این‌که سیاست‌های آب و هوایی تنها محیط زیست را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، اذعان داشت:« این سیاست‌ها با استراتژی‌های اقتصادی، پولی و صنعتی در هم تنیده است و با توجه به تأثیر آن بر زندگی روزمره و صنایع، موضوعی مهم در اتحادیه اروپا است. امنیت انرژی، به‌ویژه در محیط پرتنش ژئوپلیتیک امروزی، حیاتی است و همه چیز را از قبوض انرژی خانوار گرفته تا سیاست‌های امنیت ملی تحت تأثیر قرار می‌دهد».

او در ادامه تاکید کرد:«اکنون که تورم به هدف ۲ درصدی بانک مرکزی اروپا نزدیک‌تر شده است، سیاستمداران می‌توانند به رشد اقتصادی امیدوار باشند».

به گفته استانزی، مسائلی همچون امنیت و تقویت سیستم‌های دفاعی در حال حاضر به یکی از موضوعات مهم در جهان بدل شده‌ است.«به ویژه با درگیری‌های جاری در اوکراین که نیاز به استراتژی دفاعی قوی و منسجم اتحادیه اروپا را برجسته می‌کند».

هوش مصنوعی

جولی لین تیگلند در مورد اینکه چه قوانینی به رشد صنعت در اروپا کمک می‌کند، گفت: «هوش مصنوعی اکنون در هسته تحولات کسب و کار قرار دارد. اتحادیه اروپا راه را در تنظیم این فضای دیجیتال رهبری کرده است و در موقعیت منحصر به فردی برای ترویج ارزش‌های انسان محور در قلب قانون گذاری در زمینه هوش مصنوعی، امنیت سایبری و استفاده از داده‌ها قرار دارد».

او در ادامه تاکید کرد:‌ «ایجاد اعتماد به هوش مصنوعی و فناوری جدید از طریق شیوه‌های حاکمیتی موثر باید همچنان اولویت سیاست گذاران باشد و مقررات نیز باید انعطاف پذیر و آینده نگر باشند».

سیمونا واسایت، مدیر عامل «Perfection42»، می‌گوید: «اجرای مقرراتی که اصول داده‌های باز و مدل‌های هوش مصنوعی باز را ترویج یا الزام آور می‌کند، می‌توانند به طور چشمگیری پویایی رقابتی را در این زمینه افزایش دهند».

او در ادامه افزود: «چنین اقداماتی نوآوری را دموکراتیک می‌کند، انحصارها را از بین می‌برد و درها را به روی طیف وسیع تری از شرکت‌ها و کشورها باز می‌کند. این رویکرد با ارزش‌های بنیادی اتحادیه اروپا برای انصاف و پیشرفت جمعی نیز همسو است».

خانم تیگلند در پاسخ به این سوال که پارلمان جدید اتحادیه اروپا، برای حفظ سرمایه‌گذاران و کسب و کارها در خاک اروپا باید چه اقداماتی انجام دهد، گفت: «اروپا رقیب های جدی در حوزه سرمایه‌گذاری دارد، به ویژه ایالات متحده که برای شرکت‌هایی که قبلاً در این قاره تاسیس نشده‌اند، جذابیت فوق العاده قدرتمندی دارد. اتحادیه اروپا باید یک پیام قدرتمند و قاطع را منتقل کند و آن هم این است که این بلوک برای تجارت باز است و درخشان ترین روزهای آن هنوز در راه است».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

به گفته این کارشناس نشانه‌های مثتبی از چشم‌انداز سرمایه گذاری بلندمدت در اروپا وجود دارد. او همچنین تاکید کرد: «انتظار می‌رود وضعیت اقتصادی به تدریج بهبود یابد. در شرایط افزایش تنش ژئوپلیتیکی، ثبات نسبی اقتصادهای بزرگ اروپا یک مزیت قابل توجه است. کمیسیون اتحادیه اروپا باید از این موضوع بهره برداری کند و با اجرای پروژه اتحادیه بازارهای سرمایه و تقویت وحدت اروپا از طریق بازار واحد، سرمایه گذاری‌های تجاری اروپایی را حفظ کند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظرسنجی‌های انتخابات اتحادیه اروپا : افزایش نفوذ راست‌افراطی بر روند سیاستگذاری در بروکسل محتمل است

پیشتازی راست افراطی فرانسه در نظرسنجی تازه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا

آغاز کارزار انتخابات پارلمان اروپا در آلمان زیر سایه جنگ اوکراین و قدرت‌گیری راست افراطی