آیا «اسلام‌هراسی» و «اتحادیه اروپا ستیزی» خیرت ویلدرس مانع ائتلاف و تشکیل دولت آینده هلند می‌شود؟

خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی «برای آزادی» در هلند
خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی «برای آزادی» در هلند Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اغلب رهبران جناح راست عرصه سیاسی هلند تاکنون به دلیل دیدگاه‌های جنجالی و حساسیت برانگیز خیرت ویلدرس، رهبر راست افراطی این کشور تمایلی به پیوستن به ائتلاف از خود نشان نداده‌اند اما به تازگی برای گفتگو در این خصوص اعلام آمادگی کرده‌اند.

آگهی

به نظر می‌آید که خیرت ویلدرس، رهبر راست افراطی هلند روز دوشنبه شرکای مورد نظر خود را برای گفتگو به منظور شکل دادن به یک ائتلاف و تشکیل دولت متقاعد کرده اما بر اساس اطلاعات درز پیدا کرده در رسانه‌های هلندی، مواضع رادیکال این چهره جنجالی که مبتنی بر اسلام‌هراسی و مخالفت با اتحادیه اروپا است مانعی جدی بر سر راه این مذاکرات به حساب می‌آید.

پس از پیروزی غافلگیرکننده جناح راست افراطی در انتخابات پالمانی هلند، آقای ویلدرس فردی را به نمایندگی از خود مامور گفتگو و رایزنی با رهبران احزاب سیاسی و جمع‌آوری اطلاعاتی کرد که نشان دهد کدامیک از احزاب حاضر به همکاری با حزب پیروز انتخابات هستند.

نماینده ویژه خیرت ویلدرس قرار است گزارشی را که در این زمینه تهیه کرده است امروز تحویل پارلمان هلند دهد.

رونالد پلاسترک، که از وزرای سابق هلند محسوب می‌شد طی روزهای گذشته گفتگوهای فشرده‌ای را با خیرت ویلدرس و دیگر رهبران احزاب دست راستی در صفحه شطرنج سیاسی این کشور انجام داده بود.

این در حالیست که به گزارش خبرگزاری فرانسه، اغلب رهبران جناح راست تا پیش از این مذاکرات به دلیل دیدگاه‌های حساسیت برانگیز رهبر راست افراطی هلند تمایلی به پیوستن به ائتلاف از خود نشان نداده بودند.

در نظام سیاسی چند صدایی و بسیار پراکنده هلند که معمولا هیچ حزبی به اندازه کافی قوی نیست که بتواند به تنهایی حکومت کند، انتخابات معمولاً با ماه‌ها مذاکره برای تشکیل دولت همراه است.

تشکیل یک ائتلاف جدید دولتی در این کشور از زمان جنگ جهانی دوم به این سو به طور متوسط تنها به ۹۴ روز زمان نیاز داشته است اما توافق بر سر تشکیل آخرین کابینه هلند که با انتخابات اخیر رسما به کار خود پایان داد، ۲۹۹ روز طول کشید.

بخش‌هایی از گزارش آقای پلاسترک، مامور بررسی نظرات و گفتگو با احزاب که توسط یک رسانه دولتی فاش شد حاوی مجموعه‌ای از اخبار خوب و بد برای آقای ویلدرس است.

مهمترین خبر خوب برای رهبر جریان راست افراطی هلند این است که احزاب مد نظر وی برای تشکیل ائتلاف دولتی حاضر به ادامه گفتگوها در این زمینه شده‌اند.

خبر بد اینکه مذاکرات ابتدا بر سه محور مشخص که از آنها به عنوان موانع جدی تشکیل ائتلاف و عامل احتمالی شکست گفتگوها نام برده شده، متمرکز خواهد بود.

اولین محور مذاکرات آنگونه که رسانه‌های هلندی به آن اشاره کرده‌اند، «حاکمیت قانون» است؛ این گفتگوها همچنین از همان ابتدا بر دیدگاه اسلام‌هراسانه خیرت ویلدرس که به نوعی مانیفست حزب «برای آزادی» محسوب می‌شود و نیز برنامه او برای برگزاری همه پرسی در خصوص «نکسیت» یا خروج هلند از اتحادیه اروپا متمرکز خواهد بود.

احزاب در مرحله بعد به این سوال اساسی خواهند پرداخت که آیا می توانند بر سر سیاست‌هایی با قابلیت تشکیل عناصر اصلی یک ائتلاف احتمالی توافق کنند؟

اما سوال دشوار‌تر به چگونگی تشکیل دولت مربوط می‌شود و اینکه آیا آقای ویلدرس بعد از اظهارنظرهایی جنجالی درباره مسلمانان و اتحادیه اروپا، می تواند نخست وزیر شود یا خیر؟

او هفته گذشته در جریان مراسم تحلیف نمایندگان جدید پارلمان هلند به خبرنگاران گفت: «لزومی ندارد که کسی از ما هراس داشته باشد.»

این در حالیست که در مانیفست حزب راست افراطی «برای آزادی»، علاوه بر «نکسیت»، (خروج هلند از اتحادیه اروپا) ممنوعیت فعالیت مساجد، منع به سر داشتن روسری و ممنوعیت قرآن، و نیز توقف ارسال سلاح به اوکراین پیش‌بینی شده است.

آقای ویلدرس بیشتر در طول مبارزات انتخاباتی تلاش کرد تا از شدت اظهارات تند و جنجالی خود بکاهد و مواضعی معتدل‌تر را در پیش گیرد.

وی در همین راستا متعهد شد که در صورت پیروزی در انتخابات نخست وزیر «همه هلندی ها» شود، اما تردیدهایی نسبت به دیدگاه‌های وی و حزبش همچنان وجود دارد.

بنا به اطلاعاتی که رادیو تلویزیون دولتی هلند فاش کرده، مذاکرات بر سر تشکیل یک ائتلاف احتمالی، تنها در صورت مرتفع شدن موانع پیش رو در گفتگوهای سیاسی ادامه خواهد یافت و به نظر می‌آید یک فرایند طولانی دیگر برای شکل‌گیری دولت آینده هلند نیاز باشد.

آگهی

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش اسلام‌هراسی در اروپا زیر سایه «قدرت ترس»؛ راه‌های مقابله با آن چیست؟

نتایج نظر سنجی‌های انتخابات هلند از پیروزی حزب مهاجرستیز و اسلام‌ستیز «برای آزادی» حکایت دارد

خیرت ویلدرز سیاستمدار راستگرای هلند؛ انزوا طلب یا منزوی؟