Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

خیرت ویلدرز سیاستمدار راستگرای هلند؛ انزوا طلب یا منزوی؟

خیرت ویلدرز سیاستمدار راستگرای هلند؛ انزوا طلب یا منزوی؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بسیاری او را سیاستمداری می دانند که خود را منزوی کرده است. او در آپارتمانی حفاظت شده به همراه همسر مجارستانی اش و بدون فرزند زندگی می کند، تنها عضو حزب او خودش است. محافظان وی، ارتباطش با دیگران را مح

آگهی

خیرت ویلدرز رهبر حزب راست افراطی «برای آزادی» که نزدیک به بیست سال عضو مجلس نمایندگان هلند بوده است، اکنون در آستانه انتخابات سراسری با شعارهای ملی گرایانه به مردم هلند وعده می دهد تا کشور را از چنگال بوروکراسی اتحادیه اروپا رها کند.

در زمان همه پرسی قانون اساسی پیشنهادی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۵، او کارزار رای «نه» به قانون اساسی اتحادیه اروپا را رهبری می کرد. کارزاری که موفقیت آمیز بود و در نهایت مردم هلند به قانون اساسی اتحادیه اروپا نه گفتند.

خیرت ویلدرز در سال ۲۰۰۶ حزب راست و ملی گرای «برای آزادی» را با ایده های ضد مهاجرت و بویژه ضد اسلام تاسیس کرد.

کشته شدن دو همفکر او، پیم فورتاین سیاستمدار هلندی درسال ۲۰۰۲ و تئودور ون گوگ، فیلمساز در سال ۲۰۰۴، و همچنین دریافت تهدیدهای گوناگون باعث شد که آقای ویلدرز و همسرش، ۱۲ سال گذشته را در خانه ای تحت حفاظت پلیس زندگی کنند.

با وجود اینکه این سیاستمدار راستگرای افراطی سال گذشته بخاطر سخنان تبعیض آمیز علیه مراکشی های هلند دادگاهی شد اما لحن و محتوای شعارهای خود را تغییر نداد. او بارها بخاطر اظهارات جنجال برانگیزش درباره اسلام در رسانه ها خبرساز شده است. حتی در سال ۲۰۱۲، پس از سفر ملکه هلند به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، از ملکه بخاطر انداختن روسری بر روی کلاه در دیدار از مسجدی در مسقط، پایتخت عمان بشدت انتقاد کرد.

شهرت خیرت ویلدرز در سال ۲۰۰۸ با ساخت و انتشار فیلمی ضد اسلام با نام «فتنه» به اوج رسید.

او که کوچکترین فرزند خانواده ای کاتولیک است، در سال ۱۹۶۳ در شهری در جنوب شرقی هلند متولد شد. پل ویلدرز، درباره برادرش «خیرت» به خبرنگار یورونیوز گفت: «او برادر من است. من می توانم همزمان از ایده های او دور بمانم [و او را دوست داشته باشم] ولی او نمی تواند. یا با او هستی و یا نیستی.»

بسیاری او را سیاستمداری می دانند که خود را منزوی کرده است. او در آپارتمانی حفاظت شده به همراه همسر مجارستانی اش و بدون فرزند زندگی می کند، تنها عضو حزب او خودش است. محافظان وی، ارتباطش با دیگران را محدود کرده اند. به گفته برادر آقای ویلدرز، او جهان بسیار کوچکی دارد: مجلس، مراسم خاص و منزل شخصی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خیرت ویلدرس می‌گوید آماده چشم‌پوشی از مقام نخست‌وزیری هلند است

آیا «اسلام‌هراسی» و «اتحادیه اروپا ستیزی» خیرت ویلدرس مانع ائتلاف و تشکیل دولت آینده هلند می‌شود؟

خرت ویلدرز «نمی تواند وعده هایش را عملی کند»