خیرت ویلدرس می‌گوید آماده چشم‌پوشی از مقام نخست‌وزیری هلند است

Right-wing politician Geert Wilders
Right-wing politician Geert Wilders Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیرت ویلدرس، سیاستمدار هلندی و رهبر راستگرای «حزب برای آزادی» روز چهارشنبه و تقریباً چهار ماه پس از برگزاری انتخاباتی که حزب او بیشترین آرا را به دست آورد، گفت که آماده است در تلاش برای تسهیل تشکیل یک دولت راست جدید، از سمت نخست‌وزیری صرف نظر کند.

آگهی

ویلدرس از زمان انتخابات ۲۲ نوامبر در حال مذاکره با متحدان احتمالی است، با این وجود این مذاکرات تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

قرار است فردی که به عنوان مذاکره کننده‌ برای کمک به این روند منصوب شده، روز پنجشنبه درباره یافته‌های خود به پارلمان هلند گزارش دهد.

خیرت ویلدرس در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «من تنها در صورتی می‌توانم نخست‌وزیر شوم که همه احزاب ائتلاف از آن حمایت کنند. اما اینطور نشد.»

او افزود: «من واقعاً یک کابینه راستگرا، همچنین پناهندگان و مهاجران کمتر می‌خواهم. عشق به کشورم و رای دهندگان، بزرگتر و مهمتر از موقعیت من است.»

گزارش رسانه‌های داخلی هلند حاکی از آن است که حزب خیرت ویلدرس و سه حزب محافظه‌کار دیگر که سعی دارند یک ائتلاف راستگرا تشکیل دهند، هم اکنون در حال بررسی سناریویی هستند که در چهارچوب آن رهبران این احزاب در پارلمان باقی می‌مانند و به دولت جدید نمی‌پیوندند.

بر اساس این سناریو که تحت عنوان کابینه «فرا پارلمانی» نیز شناخته می‌شود، سیاستمداران و کارشناسانی که متحد نزدیک با هیچ یک از این احزاب محسوب نمی‌شوند، در پست‌های ارشد دولتی منصوب می‌شوند و از نزدیک با پارلمان همکاری می‌کنند.

خیرت ویلدرس پیش از این در ۱۴ فوریه گفته بود که حاضر است به جای برگزاری یک انتخابات جدید، «همه گزینه‌ها» را برای تشکیل دولت بررسی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات هلند؛ یِسِ کلاوِ رهبر حزب سبز در مقابل خیرت ویلدرز

خیرت ویلدرز سیاستمدار راستگرای هلند؛ انزوا طلب یا منزوی؟

انتخابات هلند زیر سایه دیدگاه خیرت ویلدرز درباره اسلام