تبلیغات علیه رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بیلبوردهای مجارستان: «بیایید به ساز این‌ها نرقصیم»

ویکتور اوربان و اورزولا فن در لاین
ویکتور اوربان و اورزولا فن در لاین Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب دست‌راستی و عوام‌گرای حاکم بر مجارستان روز دوشنبه بیلبوردهایی را با هدف تخریب چهره اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در شهرهای این کشور به نمایش گذاشت.

آگهی

حزب دست‌راستی و عوام‌گرای حاکم بر مجارستان روز دوشنبه بیلبوردهایی را با هدف تخریب چهره اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در شهرهای این کشور به نمایش گذاشت.

این نخستین بار است که اورزولا فن‌ در لاین، این رهبر بلند پایه اروپایی هدف چنین کارزاری «افتراآمیز» در مجارستان قرار می‌گیرد.

این در حالیست که کارزاری مشابه که پیش‌تر علیه سلف رئیس کنونی کمیسیون اتحادیه اروپا در مجارستان به راه افتاده بود به شدت خشم بروکسل را برانگیخت.

این تابلوهای تبلیغاتی که یک شبه در راستای کارزاری مرتبط با انتخابات آتی پارلمان اروپا در ماه ژوئن به شهرهای مجارستان راه یافته، خانم فن در لاین را در کنار الکس سوروس، پسر جرج سوروس، سرمایه دار لیبرال مجارستانی تبار به تصویر کشیده است.

بر اساس آنچه رویترز در گزارش خود آورده این اقدام با هدف تخریب چهره رئیس کمیسیون اروپا صورت گرفته است زیرا جرج سوروس و هر شخصیتی که به نوعی با او مرتبط باشد همواره هدف خصومت رهبران حزب حاکم در مجارستان، «فیدز» قرار دارند.

شعاری با این مضون که «بیایید به ساز آنها نرقصیم» در کنارتصاویر خانم فن‌ در لاین و الکس سوروس روی این تابلوی تبلیغاتی نوشته شده است.

به گزارش رویترز، از آنجا که سوروس یهودی است برخی منتقدان نقش محوری او را در تبلیغات منفی حزب حاکم به عنوان نشانی دال بر «یهودستیزی» قلمداد می‌کنند؛ ادعایی که فیدز، حزب آقای اوربان آنرا به شدت رد می‌کند.

بیلبوردهای مشابهی پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ با هدف تخریب ژان کلود یونکر، سلف خانم فن در لاین به شکل انتشار تصویر وی در کنار تصویر سوروس بزرگ در مجارستان رونمایی شده بود که به شدت با خشم و سرزنش بروکسل همراه شد.

فیدز اما پس از آنکه با انتقاد شدید حزب مردم اروپا، فراکسوینی متشکل از احزاب لیبرال-محافظه‌کار و راست میانه در پارلمان اروپا مواجه شد این تابلوها را جمع کرد.

فیدز، حزب محافظه‌کار، عوامگرا و دست راستی حاکم بر مجارستان دو سال پس از آن حزب مردم اروپا را ترک کرد.

اوربان که دولتش تلاش می‌کند میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا را که توسط بروکسل به دلیل سیاست‌های حزب حاکم دراین کشور مسدود شده، باز گرداند روز شنبه گذشته باز هم به انتقاد از ساختار نهاد رهبری اروپا پرداخت و گفت که کشورش «باید به مدل فعلی اروپا که در بروکسل ساخته شده» نه بگوید.

انتظار می‌رود که مجارستان به کانون اصلی گفتگوهای نشست آتی سران اتحادیه اروپا در اواسط دسامبر تبدیل شود، زیرا این کشور بیشترین همراهی را با روسیه درمیان اعضای اتحادیه دارد و نسبت به روند پیوستن اوکراین به این نهاد اروپایی بدبینی‌ها و انتقادهایی را مطرح کرده است.

اوربان روز جمعه پاسخ به این پرسش را که آیا اتحادیه اروپا باید بودجه بیشتری به اوکراین اختصاص دهد و یا راه عضویت این کشور را به سرعت باز کند؟ به صورت نظرسنجی از مردم کشورش جویا شد.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروز در خانه، منزوی در بروکسل؛ «رهبر شورشی» اتحادیه اروپا برای خود و مجارها چه می‌خواهد؟

روسیه صادرات گاز خود را به مجارستان همچنان افزایش می‌دهد

وتوی مجارستان، جلوی بسته کمک‌های ۵۰۰ میلیونی اتحادیه اروپا به اوکراین را گرفت