Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین؛ اتحادیه اروپا: در صورت وتوی مجارستان «پلان بی» را رو می‌کنیم

پارلمان اروپا در استراسبورگ
پارلمان اروپا در استراسبورگ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان اتحادیه اروپا می‌گویند که نگران مخالفت مجارستان با اختصاص کمک ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین نیستند و در صورت وتو راه‌کاری در آستین دارند.

آگهی

بروکسل بدین ترتیب کمک در نظر گرفته شده برای اوکراین که درگیر جنگی ۲۱ ماهه با روسیه است را اجتناب ناپذیر خوانده و تاکید کرده است که اتحادیه اروپا قادر به دور زدن وتو مجارستان خواهد بود.

نهاد اجرایی اتحادیه طرحی برای حمایت مالی از اوکراین به منظور کمک به این کشور در پرداخت حقوق‌ها و تامین سایر هزینه‌ها که با شدت گرفتن درگیری‌ها، افزایش یافته در نظر گرفه است.

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا قرار است در نشست دو روزه ۱۴ و ۱۵ دسامبر آینده به این بسته کمک مالی رای دهند.

برخی از مقامات اتحادیه نگران مسدود شدن این کمک مالی بواسطه مخالفت احتمالی ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان با این طرح هستند که پیش‌تر نیز نسبت به حمایت‌های مشابه مخالفت خود را اعلام کرده بود.

اختصاص چنین کمک‌های مالی که منابع آن از بودجه مشترک اتحادیه اروپا تامین می‌شود نیاز به حمایت یکپارچه همه کشورهای عضو دارد.

زولتان کواچ، سخنگوی دولت مجارستان در پاسخ به سوالی در ارتباط با همین موضوع گفت که هرگونه کمک مالی به اوکراین باید از خارج از بودجه اتحادیه اروپا تامین شود.

او در ادامه تاکید کرد که اتحادیه اروپا به یک استراتژی تازه برای اوکراین نیاز دارد و همه تصمیمات مالی باید متاثر از چنین راهبردی باشد.

به گفته دو مقام اتحادیه اروپا، اگر بوداپست از حق وتوی خود استفاده کند، بروکسل راهی برای دور زدن آن دارد به این نحو که از دیگر کشورهای عضو خواهد خواست هر یک به صورت جداگانه، بسته‌ کمک مالی اختصاصی خود را تنظیم کنند و در اختیار اوکراین قرار دهند.

مسئولان اتحادیه اروپا پیش‌بینی می‌کنند که در این صورت میزان کمک‌هایی که بواسطه پیمان‌های دوجانبه کشورها در اختیار اوکراین قرار می‌گیرد به همان اندازه خواهد بود.

یکی از مقامات اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که «مسئله کمک مالی به اوکراین به هر طریقی حل و کی‌یف از حمایت اتحادیه اروپا برخوردار خواهد شد.»

مجارستان سال گذشته نیز پیشنهاد مشابهی را برای اختصاص کمک مالی ۱۸ میلیارد یورویی به اوکراین در سال ۲۰۲۳ وتو کرده بود.

بوداپست سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش، در پی دریافت امتیاز‌هایی از اتحادیه اروپا و با خبر شدن از راه‌حل دیگری به موازات طرح یاد شده در صورت مسدود شدن آن، با این بسته موافقت کرد.

ویکتور اوربان که برای بیش از یک دهه قدرت را در مجارستان در دست دارد و در حال حاضر بیش از دیگر رهبران اروپایی به ولادیمیر پوتین نزدیک است پیش‌تر بارها بر سر طیفی از موضوعات مختلف از جمله استانداردهای دموکراتیک، سیاست خارجی، مهاجرت و حقوق دگرباشان جنسی با دیگر اعضای اتحادیه چالش‌های فزاینده‌ای را تجربه کرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروز در خانه، منزوی در بروکسل؛ «رهبر شورشی» اتحادیه اروپا برای خود و مجارها چه می‌خواهد؟

تحریم نفتی روسیه و کارشکنی‌های اوکراین؛ مجارستان و اسلواکی از اروپا خواستند میانجیگری کند

واکنش مجارستان به سلب حق میزبانی نشست وزرای خارجه و دفاع؛ بورل: باید جوابی به عملکرد اوربان می‌دادیم