Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اوربان: اتحادیه اروپا پیش از آغاز مذاکرات عضویت اوکراین باید به «سوال‌های دشواری» پاسخ دهد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان
ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است ماه دسامبر برای دادن چراغ سبز جهت آغاز مذاکرات با کی‌یف به منظور پیوستن اوکراین به اتحادیه تصمیم‌گیری گنند.

آگهی

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز جمعه بر لزوم پاسخ به «سوالات بسیار دشوار» پیش از آغاز مذاکرات با اوکراین برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا تاکید کرد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است ماه دسامبر برای دادن چراغ سبز جهت آغاز مذاکرات با کی‌یف به منظور پیوستن اوکراین به اتحادیه تصمیم‌گیری گنند.

این موضوع مستلزم آن است که کلیه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از آغاز مذاکرات الحاق با اوکراین حمایت کنند؛ حال آنکه به گفته برخی دیپلمات‌ها مجارستان می‌تواند مانعی در این راه باشد.

ویکتور اوربان اما در این خصوص می‌گوید: «وقتی قرار است پاییز در بروکسل درباره آینده اوکراین مذاکراتی داشته باشیم، در صورت تمایل برای شروع مذاکرات الحاق نمی‌توانیم از این مسئله طفره برویم که قرار است با کشوری در حال جنگ برای پیوستن به اتحادیه اروپا مذاکره کنیم.»

نخست وزیر مجارستان سپس افزود: «ما نمی دانیم وسعت قلمرو این کشور چقدر است، زیرا جنگ هنوز ادامه دارد، نمی‌دانیم این کشور که ساکنانش همچنان در حال فرار هستند، چقدر جمعیت دارد؟... برای پذیرش یک کشور در اتحادیه اروپا بدون دانستن پارامترها و ویژگی‌های آن امری بی‌سابقه است.»

وی در ادامه تاکید کرد: «بنابراین فکر می‌کنم ابتدا باید برای سوالاتی بسیار سخت و دشوار پاسخ‌های مناسب داشته باشیم تا بتوانیم در باره شروع مذاکرات الحاق تصمیم‌گیری کنیم.»

کی‌یف اما در واکنش به این اظهارات آنرا از این جهت که نخست وزیر مجارستان «دغدغه» پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا را دارد «مثبت» ارزیابی کرده است.

وزارت خارجه اوکراین در بیانیه‌ای به ظاهر خطاب به آقای اوربان آورده است: «ما می‌خواهیم به اطلاع برسانیم که اوکراین قلمرو خود را در مرزهای بین المللی تغییر نداده است.»

ویکتور اوربان نسبت به بسیاری از همتایان خود در اتحادیه اروپا روابط گرم تری با مسکو دارد و بارها با کی‌یف بر سر مسائل مختلف از جمله حق اقلیت مجار ساکن در اوکراین برای تحصیل و آموزش به زبان مادری به چالش برخورد کرده است.

این اختلاف پس از آن میان بوداپست و کی‌یف رقم خورد که اوکراین سال ۲۰۱۷ با تصویب قانونی، استفاده از زبان اقلیت‌ها در مدارس و محیط‌های آموزشی را محدود کرد.

ویکتور اوربان روز دوشنبه طی سخنانی در پارلمان کشورش تاکید کرد که مجارستان تا زمانی که حقوق زبانی اقلیت مجار ساکن در اوکراین تامین نشود در امور بین‌المللی از اوکراین حمایت نخواهد کرد.

مجارستان یکی از اعضای ناتو است و به رغم روابط نزدیک‌تر با مسکو به نسبت دیگر اعضای اتحادیه اروپا، با حمله روسیه به اوکراین مخالف است.

مقام‌های مجاری از ارسال تسلیحات به اوکراین خودداری کرده‌اند اما با این وجود شمار زیادی از پناهجویان اوکراینی را که از جنگ در کشورشان گریخته‌اند، پذیرا هستند.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشکنی‌های تازه اوربان در راه کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین

ادعای وزیر مجارستان برای امور اتحادیه اروپا: تامین امنیت اروپا بدون تعامل با روسیه ممکن نیست

دیدار ویکتور و دونالد در فلوریدا؛ اوربان: ترامپ مساله جنگ روسیه و اوکراین را حل می‌کند