شارل میشل: اتحادیه اروپا باید آماده پذیرش اعضای جدید باشد؛ ماکرون: نیاز اتحادیه سرعتی چند وجهی است

شارل میشل، رئیس شورای اروپا
شارل میشل، رئیس شورای اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز بر لزوم در پیش گرفتن فرایندی «چند سرعتی» از سوی اتحادیه اروپا برای تکمیل روند گسترش تاکید کرد.

آگهی

شارل میشل ضمن تاکید بر لزوم آمادگی اتحادیه اروپا برای پذیرش اعضای جدید تا سال ۲۰۳۰ خواستار نهایی شدن اصلاحات مورد نیاز از سوی نامزدها عضویت شد.

رئیس شورای اتحادیه اروپا که روز دوشنبه در نشست راهبردی موسوم به همایش استراتژیک که در شهر بلد اسلوونی برگزار شد بر آمادگی اتحادیه جهت پذیرش اعضای جدید طی هفت سال آینده تاکید کرد.

این سخنان در حالی مطرح شد که رهبرانی از آلبانی، بوسنی هرزگوین، مولداوی، مونته‌نگرو و مقدونیه شمالی، به عنوان نامزدهای رسمی عضویت در اتحادیه اروپا به همراه نمایندگانی از دیگر کشورهای اروپایی در آن حضور داشتند.

شارل میشل در این خصوص تصریح کرد: «معتقدم که ما باید تا سال ۲۰۳۰ برای بزرگ‌تر شدن آماده باشیم. این تفکر بلندپروازانه به نظر می‌رسد اما ضروری است. این نشان می دهد که ما (برای پذیرش اعضای جدید) جدی هستیم.»

شش کشور آلبانی، بوسنی، کوزوو، مونته نگرو، مقدونیه شمالی و صربستان در غرب بالکان در حال حاضر مراحل مختلف روند پیوستن به اتحادیه اروپا را طی می‌کنند.

مولداوی و اوکراین سال گذشته میلادی رسما نامزد عضویت در اتحادیه اروپا شدند؛ گرجستان نیز منتظر برخورداری از این وضعیت است.

شارل میشل در ادامه تاکید کرد که کشورهای نامزد عضویت در اتحادیه اروپا باید ضمن نهایی کردن اصلاحات مورد نیاز برای تضمین استقلال دستگاه قضایی خود، تلاش‌های لازم را در زمینه مبارزه با جرایم سازمان‌یافته و فساد به انجام برسانند و سیاست‌های خارجی خود را نیز با کشورهای عضو اتحادیه همسو کنند.

وی از همه کشورهای متقاضی عضویت در اتحادیه اروپا خواست تا قبل از پیوستن به اتحادیه، مناقشات دوجانبه خود را حل و فصل کنند.

رئیس شورای اتحادیه اروپا خطاب به این دسته از کشورها گفت: «باید اطمینان حاصل کنید که مناقشات گذشته راهی به اتحایده اروپا پیدا نمی‌کنند.»

آقای میشل با اشاره به این نکته که اتحادیه اروپا نیز باید برای حصول آ‌مادگی به منظور پذیرش اعضای جدید دست به اصلاحاتی بزند، افزود: شورای اتحادیه اروپا در نشست بعدی خود درباره موضوع گسترش و بسط اتحادیه بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

به گفته شارل میشل،‌ بسته گسترش اتحادیه که قرار است ماه اکتبر در کمیسیون اروپا مورد بررسی قرار گیرد جزئیات بیشتری از مراحل تدریجی یکپارچگی را ارائه می‌دهد.

رئیس شورای اروپا تصریح کرد که با توجه به آنچه در این بسته پیش‌بینی شده، اعضای آینده اتحادیه قادر خواهند بود قبل از عضویت رسمی، مزایای مشارکت کامل در برخی نهادها و همراهی با سیاست‌های اتحادیه اروپا را احساس کنند.

ماکرون: اتحادیه اروپا برای گسترش نیازمند فرایندی «چند سرعتی» است

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز روز دوشنبه در دیدار سالانه خود با سفرای کشورش بر لزوم در پیش گرفتن فرایندی «چند سرعتی» از سوی اتحادیه اروپا برای تکمیل روند گسترش تاکید کرد.

آقای ماکرون نیاز به اتخاذ تصمیم‌های «چندسرعتی» برای پیشرفت در «موضوعات اساسی» را یادآور شد و تصریح کرد تا اوکراین، مولداوی و سایر نامزدها قرار است در آینده در اتحادیه اروپا ادغام شوند.

وی در جای دیگری از سخنانش گفت: «نظم بین‌الملل ما به چالش کشیده شده است. جنگ به خاک اروپا بازگشته است، احساسات ضد فرانسوی بواسطه [اندیشه‌های] ضداستعماری یا بواسطه تصوری از [اندیشه‌های] ضداستعماری که گمان می‌برد استانداردهای دوگانه اعمال می‌شود، برانگیخته شده است.

امانوئل ماکرون پیشرفت بر سر موضوعات اساسی در رایزنی میان ۲۷ عضو اتحادیه را دشوار خواند و گفت که با رسیدن اعضای اتحادیه اروپا به ۳۲ یا ۳۵ کشور، چنین تصمیم گیری‌هایی آسان نیز نخواهد بود. وی در عین حال افزود خطر اینجاست که فکر کنیم بدون اصلاحات می‌توان اتحادیه اروپا را گسترش داد و بزرگ کرد.  

رئیس جمهوری فرانسه در این نشست همچنین خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا باید زمینه ادغام بیشتر کشورهایی که شرایط مطلوب‌تری در این خصوص دارند را فراهم کند درحالی که روند الحاق سایرین می توانند با سرعت کمتری پیش برود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند ماه تا خط پایان؛ اولویت‌های کمیسیون اروپا پیش از برگزاری انتخابات ۲۰۲۴ چیست؟

چشم‌انداز عضویت اوکراین و مولداوی؛ چالش‌های پیش‌روی گسترش اتحادیه اروپا چیست؟

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره گسترش دامنه تحریم‌های ایران به توافق رسیدند