Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارشکنی‌های تازه اوربان در راه کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین

ویکتور اوربان
ویکتور اوربان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تازه‌ترین کارشکنی مجارستان برای کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین این کشور مطالبات جدیدی را از بروکسل مطرح کرده است.

آگهی

مجارستان در ازای لغو وتوی خود در مورد صندوق بسته کمک‌های ۵۰ میلیارد یورویی به اوکراین درخواست‌های جدیدی را از بروکسل مطرح کرده است. 

بر اساس طرح اولیه قرار بود با توجه به پایان یافتن کمک‌های مالی بروکسل برای اوکراین این طرح سریعا عملی و کمک‌ها به اوکراین تخصیص یابد اما ویکتور اوربان، با استفاده از حق وتوی خود تاکید کرد که این طرح باید مورد بازنگری گسترده قرار گیرد. 

توقف حمایت‌های اتحادیه اروپا از اوکراین در شرایطی رخ داده که واشنگتن هم بر سر تصویب بسته جدید کمک‌ها به اوکراین به چالش خورده و اختلاف نظرها میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در این کشور مانع از تصویب بسته پیشنهادی جو بایدن شده است. 

بر اساس گزارش‌ها مجارستان تاکید کرده که کمک‌های مالی به اوکراین باید به چهار بسته ۱۲ و نیم میلیارد یورویی تقسیم شود. این خواسته بوداپست باعث می‌شود که رهبران اتحادیه اروپا مجبور شوند هر سال موافقت خود را با اتفاق آرا با این بسته‌ها اعلام کنند. انجام این کار به اوربان و هر رئيس دولت دیگری اجازه می‌دهد که با مخالفت خود جلوی اعطای این کمک‌ها به اوکراین را بگیرد. 

همچنین منابع دیپلماتیک که نخواستند نامشان فاش شود افزودند که مجارستان درخواستی در مورد بودجه بازیابی کووید ۱۹ اتحادیه اروپا ارائه کرده است. بر اساس قوانین فعلی، کشورهای عضو تا پایان اوت سال ۲۰۲۶ فرصت دارند تا اهداف لازم برای دسترسی به همه کمک‌ها و وام‌هایی را که این صندوق به آنها اختصاص می‌دهند، اعلام نمایند در غیر این صورت پول‌های باقی‌مانده دیگر به کشور مذکور تخصیص نخواهد یافت. حالا بوداپست خواستار تمدید این مدت زمان برای دو سال دیگر شده است. 

دلیل درخواست مجارستان این است که این کشور به دلیل اختلافاتی که با اتحادیه اروپا داشته از دسترسی به برخی از بودجه‌های تخصیص یافته توسط بروکسل محروم مانده است. مجارستان از ۱۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورویی خود در صندوق بازیابی کووید تنها توانسته ۹۲۰ میلیون یورو را آزاد کند. ضمن اینکه علاوه بر آن حدود ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو از بودجه این کشور هم به دلیل اقداماتی که از سوی دولت این کشور در مواردی چون آزادی بیان، حقوق همجنس‌گراها و همچنین سواستفاده‌های دولتی مسدود شده است. اوربان بارها این وضعیت را «باج گیری مالی» نامیده و آن‌را محکوم کرده است. 

اگر ۲۷ کشور عضو نتوانند دوباره بر سر کمک‌ها به اوکراین به توافق برسند بروکسل مجبور خواهد شد تا یک طرح جایگزین خارج از بودجه اتحادیه با حضور ۲۶ کشور و بدون حضور مجارستان طراحی کند تا بتواند پول‌های لازم را به کی‌یف برساند. ایده‌ای که به نظر از سوی مجارستان مورد استقبال قرار گرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رهبر مجارستان در صفحه توییتر خود در این خصوص نوشت: «خوب است که می‌بینیم کمیسیون اروپا در حال آماده‌سازی یک پلن بی برای اول فوریه است. طرحی که بر اساس آن حمایت مالی به اوکراین می‌تواند خارج از اتحادیه اروپا انجام شود. این یک تصمیم خوب است. طرح B کمیسیون اروپا، برنامه A مجارستان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف فرانسه و متحدان غربی برای تامین توپخانه اوکراین؛ عمروف: کمبود مهمات بسیار واقعی است

ویکتور اوربان: ارتباط واضحی بین اقدامات تروریستی و پدیده مهاجرت وجود دارد

اوربان: اتحادیه اروپا پیش از آغاز مذاکرات عضویت اوکراین باید به «سوال‌های دشواری» پاسخ دهد