ویکتور اوربان: کمک‌های مالی به اوکراین نباید از بودجه اتحادیه اروپا تامین شود

Hungarian Prime Minister Viktor Orban
Hungarian Prime Minister Viktor Orban Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان روز پنج‌شنبه گفت که کمک‌های مالی اتحادیه اروپا به اوکراین نباید از بودجه اتحادیه اروپا اعطا شود و باید یک جدول زمانی «معقول» نیز برای هرگونه کمک مالی به اوکراین تعیین شود.

آگهی

اوربان در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «دادن ۵۰ میلیارد یورو به اوکراین از بودجه اتحادیه اروپا آنهم به مدت پنج سال، تصمیم بدی است.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که هفته گذشته، همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به جز مجارستان، موافقت کردند که مذاکرات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را، با وجود درگیری این کشور با روسیه آغاز کنند.

ویکتور اوربان نیز اگرچه این تصمیم را وتو نکرد، اما به پیشنهاد اولاف شولتش صدراعظم آلمان، در زمان رای گیری اتاق نشست سران را ترک کرد و به این ترتیب رای ممتنع داد.

با این وجود، رهبران کشورها نتوانستند اوربان را در موضوع اصلاح بودجه اتحادیه اروپا با هدف انتقال ۵۰ میلیارد یورو به کی‌یف همچنین تامین منابع لازم برای مدیریت معضل مهاجرت‌های غیرقانونی، با خود همراه کنند.

ویکتور اوربان در ادامه این نشست خبری روز پنج‌شنبه گفت: «آنها می‌خواهند بخشی از پول بودجه اتحادیه اروپا را به اوکراین بدهند، اما مجارستان می‌خواهد که این پول از مسیری خارج از بودجه اتحادیه اروپا تامین و پرداخت شود. ۲۶ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا می‌توانند این مشکل را با دریافت یک وام مشترک آنهم خارج از بودجه اتحادیه حل کنند.»

اختلافات میان بوداپست و بروکسل در حالی ادامه دارد که اتحادیه اروپا بخش زیادی از بودجه مجارستان را، به دلیل نگرانی از آسیب رسیدن به ساختارهای دموکراتیک در این کشور، به حالت تعلیق درآورده است.

مقامات این اتحادیه سرانجام هفته گذشته با پرداخت بخشی از این بودجه موافقت کردند و افزودند که این کار به دلیل انجام اصلاحات در سیستم قضایی مجارستان انجام شده است؛ با این وجود همچنان حدود ۲۰ میلیارد یورو از این بودجه مسدود است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جدی‌ترین بحران سیاسی طی ۱۴ سال زمامداری اوربان؛ مخالفان علیه دولت مجارستان تظاهرات کردند

سایه جنگ بر تقویم و کلیسای ارتدکس؛ اوکراینی‌ها برای اولین بار کریسمس را در ۲۵ دسامبر جشن می‌گیرند

مجارستان کمک مالی ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین را وتو کرد