Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جدی‌ترین بحران سیاسی طی ۱۴ سال زمامداری اوربان؛ مخالفان علیه دولت مجارستان تظاهرات کردند

تظاهرات مخالفان دولت مجارستان در بوداپست
تظاهرات مخالفان دولت مجارستان در بوداپست Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در حال حاضر با انبوهی از فشارها و بحران‌های سیاسی داخلی و خارجی روبرو است.

آگهی

مخالفان دولت مجارستان به همراه رهبران اپوزیسیون این کشور روز یکشنبه علیه سیاست‌های ویکتور اوربان تظاهرات کردند و به ویژه آنچه «سواستفاده از عفو دولتی» خوانده شده است محکوم کردند.

این تظاهرات در میدان مقابل پارلمان مجارستان در بوداپست برپا شد و افرادی به نمایندگی از احزاب مخالف از جمله «ائتلاف دمکراتیک»، حزب میانه‌رو «مومنتوم»، «حزب سوسیالیست» و حزب «دیالوگ برای مجارستان» در انتقاد از دولت اوربان و همچنین محکوم کردن عفو دولتی اعطا شده از سوی کاتالین نواک، رئیس جمهور مستعفی این کشور به معاون یک کانون نگهداری از کودکان که به دلیل پنهان کردن کودک آزاری مجرم شناخته شده بود، سخنرانی کردند.

این اعتراضات تازه‌ترین مورد از مجموعه نارضایتی‌هایی است که رهبر کنونی مجارستان در بحبوحه دست و پنجه نرم کردن با بزرگترین بحران سیاسی دوران نخست وزیری ۱۴ ساله خود، با آن روبرو است.

کاتالین نواک و یودیت وارگا، رئیس جمهوری و وزیر دادگستری سابق مجارستان اوایل ماه جاری میلادی پس از آنکه مشخص شد فردی که آزار جنسی کودکان را پنهان کرده توسط دولت مورد عفو قرار گرفته است، از سمت خود استعفا دادند.

آندره. ک، معاون سابق یک کانون دولتی نگهداری از کودکان سال گذشته پیش از سفر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به مجارستان توسط رئیس جمهوری این کشور مورد عفو قرار گرفت اما خبر اعطای این عفو دولتی اوایل فوریه امسال علنی شد.

کلارا دوبرو، نخست وزیر در سایه حزب ائتلاف دموکراتیک مجارستان طی سخنانی که در گردهم‌آیی مخالفان در مقابل پارلمان ایراد کرد، گفت: «اوربان باید برود؛ این رژیم اوربان است که باید سقوط کند، در غیر این صورت حلقه پدوفیل‌ها باقی خواهند ماند.»

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

این رهبر اپوزیسیون مجارستان خواستار «کودتایی» از راه «انتخابات ریاست جمهوری» شد چرا که به گفته او تحقق آن برای شرایط فعلی کشور لازم است. وی تاکید کرد که «ویکتور اوربان از مردم می ترسد.»

«ائتلاف دموکراتیک»، بزرگترین حزب مخالف دولت مجارستان با گرایش چپ میانه است که جمعی از اعضای آن در تظاهرات روز یکشنبه حضور داشتند.

اوربان در حال حاضر با انبوهی از فشارها و بحران‌های سیاسی از جمله افزایش مداوم نرخ بیکاری، اعتراضات کشاورزان، و همچنین تنش داخلی با ناتو برای تصویب درخواست پیوستن سوئد به این پیمان نظامی روبرو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویکتور اوربان: کمک‌های مالی به اوکراین نباید از بودجه اتحادیه اروپا تامین شود

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد

احمدی‌نژاد در بوداپست چه می‌کند؟ دولت مجارستان: سفر دانشگاهی است و به ما ربطی ندارد