روسیه در واکنش به وتوی کمک مالی اتحادیه اروپا به اوکراین توسط مجارستان: تحسین می‌کنیم

سربازان ارتش اوکراین
سربازان ارتش اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسکو روز جمعه از اقدام نخست وزیر مجارستان در وتوی کمک مالی ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به اوکراین استقبال کرد.

آگهی

کاخ ریاست جمهوری روسیه در واکنش به این اقدام ویکتور اوربان اعلام کرد که مجارستان «بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی» از منافع خود دفاع می کند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در این خصوص تصریح کرد: «مجارستان یک کشور مستقل است و منافع خود را دارد. این کشور برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، قاطعانه از منافع خود دفاع می کند، رویکردی که مورد تحسین ما است.»

فرانس‌پرس ضمن انعکاس واکنش روسیه به وتوی کمک مالی اروپا به اوکراین توسط نخست وزیر مجارستان در گزارش خود آورده است که ویکتور اوربان، تنها رهبر اتحادیه اروپا است که با گذشت نزدیک به دو سال از حمله نظامی روسیه به اوکراین، روابط نزدیک خود را با کرملین حفظ کرده است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز جمعه از مخالفت کشورش با اصلاح بودجه اتحادیه اروپا و کمک ۵۰ میلیارد یورویی این نهاد بزرگ اروپایی به اوکراین خبر داد.

اعطای این کمک که قرار است در صورت تصویب از سال آینده در اختیار اوکراین قرار گیرد نیاز به موافقت کلی ۲۷ عضو اتحادیه اروپا دارد.

ویکتور اوربان روز جمعه دقایقی پس از اعلام وتوی این طرح تاکید کرد تنها در صورت واریز کلیه بودجه اختصاص یافته اتحادیه اروپا به کشورش حاضر است لغو وتوی خود را برای کمک‌های تازه به اوکراین مورد بررسی قرار دهد.

این رویکرد در حالی از سوی آقای اوربان در پیش گرفته شده که میلیاردها یورو از بودجه اختصاص یافته به مجارستان پیش‌ از این به دلیل «نقض حاکمیت قانون» در این کشور مسدود شده است.

رهبر ملی‌گرای مجارستان در مصاحبه با یک شبکه رادیویی در کشورش تصریح کرد: «بارها گفته‌ام که اگر قرار است اصلاحیه‌ای در بودجه اتحادیه اروپا انجام شود (...)، مجارستان از این فرصت استفاده می‌کند تا به وضوح آنچه را که شایسته آن است، مطالبه کند.»

وی این ضرب الاجل را به ماه فوریه زمان برپایی اجلاس فوق العاده بعدی سران اتحادیه اروپا موکول کرد و گفت: «ما باید تصور بهتری از آنچه اصلاح بودجه به همراه دارد داشته باشیم.»

آقای اوربان در ادامه تاکید کرد: «ما می‌خواهیم با ما منصفانه رفتار شود و اکنون فرصت خوبی برای بیان نظر و دیدگاه‌های خود داریم.»

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه گذشته از آزادسازی ۱۰ میلیارد یورو از بودجه اختصاص یافته به مجارستان خبر داد. این در حالیست که ۲۱ میلیارد یورو دیگر از این بودجه به دلیل «نقض حاکمیت قانون» توسط بوداپست در چارچوب اقدامات مختلف از سوی اتحادیه اروپا مسدود شده است.

در پی به نتیجه نرسیدن تلاش کشورهای اروپایی برای اختصاص بودجه‌‌ای تازه به منظور کمک مالی به اوکراین که با وتوی مجارستان ناکام ماند، سران اتحادیه اروپا اعلام کردند در نظر دارند این موضوع را ابتدای ماه آینده بار دیگر مورد بررسی قرار دهند.

بسته ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای حمایت مالی از اوکراین شامل ۳۳ میلیارد یورو وام و ۱۷ میلیارد یورو کمک بلاعوض خواهد بود.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان دو نهاد مهم اتحادیه اروپا را به رویارویی کشاند؛ بودجه ۱۰ میلیارد یورویی مسدود ورشو آزاد شد

ارتش روسیه از آغاز جنگ تاکنون با چند فروند پهپاد شاهد ساخت ایران اوکراین را هدف گرفته است؟

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟