کمیسیون اروپا ۱۰ میلیارد یورو بودجه مسدود شده مجارستان را آزاد کرد

ویکتور اوربان،نخست وزیر مجارستان.
ویکتور اوربان،نخست وزیر مجارستان. Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا ۱۰ میلیارد یورو از بودجه مسدود شده مجارستان را آزاد کرد. حدود یک سال پیش اتحادیه اروپا به دلیل آنچه آن را «انحراف مجارستان از حاکمیت قانون، به ویژه ناتوانی در مهار فسادهای مالی و اداری» خوانده بود، بخشی از بودجه اختصاص یافته به این کشور را مسدود کرده بود.

آگهی

اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته بارها  درباره حقوق همجنس‌گرایان، وضعیت مهاجران، آزادی‌های مدنی و همچنین تشدید کنترل‌های دولتی بر دانشگاه‌ها و رسانه‌ها و قوه قضائيه در مجارستان به مقامات این کشور هشدار داده بود. 

اما دولت مجارستان این هشدارها را نادیده گرفت و این روند باعث شد تا بروکسل میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان را مسدود کند.

حالا اما کمیسیون اروپا می‌گوید که دستاوردهایی در زمینه اصلاحات قضایی در مجارستان حاصل شده و به همین منظور بخش‌هایی از بودجه مسدود شده این کشور را أزاد خواهد کرد.

 دیدیه ریندرز، کمیسر دادگستری اروپا درباره روند این اصلاحات گفت: «ما تضمین‌های لازم را برای استقلال قوه قضاییه در مجارستان، دریافت کرده‌ایم. با این حال همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و در صورت بروز هرگونه مشکلی به سرعت واکنش نشان خواهیم داد.»

بروکسل در حالی به بوداپست چراغ سبز نشان داد که در روز‌های آینده قرار است درباره  الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا و کمک ۵۰ میلیاردی به این کشور تصمیم بگیرند. این در حالی است که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان یکی از مخالفان از سرگیری مذاکرات الحاق اوکراین به اتحادیه و پرداخت بودجه ۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به این کشور جنگ زده است.

آزاد شدن بودجه مسدود شده مجارستان در آستانه نشست رهبران اتحادیه اروپا در خصوص اوکراین  به گمانه زنی‌ها درباره دلجویی بروکسل از بوداپست برای به دست آوردن موافقت این کشور با کمک ۵۰ میلیارد به کی‌یف، دامن زده است. با این حال کمیسیون اروپا به شدت آن را رد می‌کند.

یکی از مقامات مجارستان پیش از این به بلومبرگ گفته بود: «تامین مالی مجارستان و اوکراین از اتحادیه اروپا، دو موضوع جداگانه هستند. اما اگر اتحادیه اروپا اصرار داشته باشد به کی‌یف کمک مالی کند، آنگاه این دو موضوع به هم مرتبط می‌شوند.»

از سوی دیگر یکی از مقامات کمیسیون اروپا گفت که پرداخت این بودجه صرفا پاسخی به اصلاحات قضایی در مجارستان است.

او در ادامه افزود: «ما وظایفمان را بر اساس قوانین حاکم انجام می‌دهیم و اظهاراتی که از سوی افراد خارج از این نهاد مطرح می‌شود، به هیچ وجه روی تصمیمات ما تاثیر نخواهند گذاشت.»

هرچند اتحادیه اروپا می‌گوید که دولت آقای اوربان در حال انجام اصلاحات است اما بر اساس بررسی‌های مشترک عفو بین‌الملل و کمیته هلسینکی، سازمان ناظر بر نقض حقوق بشر توسط دولت‌ها این کشور در اصلاح مسائلی که بروکسل روی آن‌ها تاکید کرده است، کوتاهی می‌کند.

در این بررسی‌ها آمده است: «راه‌حل‌های اتخاذ شده موقتی بوده و ناقض قوانین و آیین‌نامه‌های مربوطه و نیز اصول حاکمیت قانون است.»

رهبران برخی از احزاب بزرگ پارلمان اروپا نیز در نامه‌ای مشترک از کمیسیون اروپا خواسته‌اند تا برای صدور نتایج ارزیابی، حداقل تا پایان انتخابات شورای قضایی ملی این کشور در ۱۰ ژانویه، صبر کند.

آن‌ها در نامه خود نوشته‌اند: «کمیسیون وظيفه دارد همچنان بررسی‌های لازم را انجام دهد  تا اطمینان حاصل کند که هیچ یک از اصلاحات صورت گرفته با فرمان یک شبه تغییر نکند.»

بوداپست برای دسترسی به بیش از ۳۰ میلیارد یورو از بودجه اختصاص یافته به این کشور باید به شرط‌‌هایی که اتحادیه اروپا برای آن گذاشته است پایبند بماند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با اصلاحات قضایی انجام شده در مجارستان تنها ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو از بودجه اختصاص یافته به این کشور آزاد می‌شود و بیش از ۱۱ میلیارد و پانصد میلیون یوروی دیگر آن همچنان در صندوق بودجه باقی خواهد ماند.

بخشی از بودجه اختصاص یافته به این کشور مربوط به حوزه‌هایی مانند حق آزادی تحصیلی، حمایت از همجنسگرایان و حق پناهندگی است.

علاوه بر این، مجارستان همچنان نمی‌تواند به بودجه بهبود و تاب‌آوری در برابر کوید۱۹ خود که به ارزش ۱۰.۴ میلیارد یورو کمک بلاعوض و وام‌های کم بهره است دسترسی داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب حاکم مجارستان از دولت خواست با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مخالفت کند

«توطئه روسیه برای کنار زدن زلنسکی»؛ اطلاعات اوکراین مانع سفر و دیدار پوروشنکو با اوربان مجارستان شد

نگرانی‌ها در مجارستان از طرح جدید دولت؛ فشار بر سازمان‌های غیردولتی و رسانه‌های مستقل بیشتر می‌شود؟