«توطئه روسیه برای کنار زدن زلنسکی»؛ اطلاعات اوکراین مانع سفر و دیدار پوروشنکو با اوربان مجارستان شد

پترو پوروشنکو
پترو پوروشنکو Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نهاد اطلاعاتی اوکراین روسیه را به طراحی توطئه در دیدار پترو پوروشنکو با نخست‌وزیر مجارستان متهم کرده و آورده است کرملین در تدارک یک سری «فتنه انگیزی» برای بی‌اعتبار کردن اوکراین در چشم متحدان غربی است و همزمان عملیات روانی خود علیه اوکراین را پیش می‌برد.

آگهی

همزمان، نیروی هوایی اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه طی شب گذشته یک موشک کروزو  ۱۲ پهپاد را به سوی اوکراین شلیک و گسیل کرده است. سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین موفق شده‌اند ۱۰ فروند از این پهپادها را قبل از رسیدن به اهداف، منهدم کنند.

بنا بر اعلام نیروی هوایی اوکراین، هر چند که موشک پرتابی کروز منهدم نشده است، اما به هدف خود هم نرسید. جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نشده است، مضافا اینکه از معلوم نیست که چه اتفاقی برای دو پهپاد دیگر افتاده است.

مقامات روسیه نیز هنوز هیچ اظهارنظری در این خصوص ارائه نکرده‌اند.

نیروی هوایی اوکراین آورده است که «پهپادهای شاهد ساخت ایران» به سمت شمال غرب اوکراین در حرکت بودند که بیشتر آن‌ها در منطقه میکولایف در جنوب اوکراین ساقط شدند.

مقامات منطقه‌ای نیز این حمله را تایید کردند، اما گفتند که اطلاعاتی در مورد تلفات یا خسارات وارده ندارند.

توطئه روسیه برای برکناری زلنسکی

زلنسکی در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳
زلنسکی در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳آسوشیتدپرس

تشدید حملات روسیه به اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که رفته رفته به موعد انتخابات ریاست‌جمهوری در اوکراین که معمولا در ماه مارس برگزار می‌شود نزدیک می‌شویم. ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور کنونی اعلام کرده است که به خاطر شرایط جنگی کشور، برگزاری انتخابات به آینده موکول خواهد شد.

زلنسکی در ۲۱ نوامبر گفته بود که روسیه «شدیدا مترصد» آن است که او را از قدرت کنار بزند و حتی اسم رمز عملیات تازه‌ روسیه برای برکناری او را نیز می‌داند. دسیسه‌ای که به گفته آقای زلنسکی، زمانبندی در نظر گرفته شده برای آن  تا پایان سال جاری میلادی تعریف شده است.

رئیس‌ جمهوری اوکراین در آن زمان گفته بود که اسم رمز عملیات روسیه «میدان ۳» است که با هدف «تغییر ریاست جمهوری [اوکراین] طرح ریزی شده است.» 

به نظر می رسد که اسم رمز «میدان ۳» اشاره‌ای به «انقلاب میدان» اوکراین در فوریه ۲۰۱۴ باشد که طی آن معترضان دست به اعتراض زدند و ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری وقت اوکراین را که اتفاقا متحد مسکو بود، سرنگون کردند.

سرویس امنیتی اوکراین مانع خروج پترو پوروشنکو از کشور شد

دیدار پوروشنکو (چپ) با ویکتور اوربان (راست) در سال ۲۰۱۵
دیدار پوروشنکو (چپ) با ویکتور اوربان (راست) در سال ۲۰۱۵آسوشیتدپرس

در همین رابطه، سرویس امنیتی اوکراین روز شنبه دوم دسامبر از تلاش پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور برای سفر به مجارستان خبر داد و گفت که این سفر در چارچوب توطئه روسیه برای آسیب زدن به منافع اوکراین است.

حزب متبوع آقای پوروشنکو به نام «هم بستگی اروپایی» روز شنبه دوم دسامبر اعلام کرد که پوروشنکو تنها قصد داشته به لهستان و ایالات متحده آمریکا سفر کند و نباید سرویس امنیتی اوکراین وارد سیاسی‌کاری می‌شد.

آقای پوروشنکو روز جمعه از مرز اوکراین و مجارستان بازگردانده شد.

اس.‌بی‌.یو.، سرویس امنیتی اوکراین معتقد است که هدف رئیس ‌جمهور سابق این کشور دیدار با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان بوده است. اوربان روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دارد و مخالف عضویت اوکراین در اتحادیه اروپاست.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

این نهاد اطلاعاتی در بیانیه خود روسیه را به طراحی توطئه دیدار آقای پوروشنکو با نخست‌وزیر مجارستان متهم کرده و آورده است کرملین در تدارک یک سری «فتنه انگیزی» برای بی‌اعتبار کردن اوکراین در بین متحدان غربی و پیشبرد عملیات روانی علیه اوکراین است.

مجارستان تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

سرویس امنیتی اوکراین همچنین اعلام کرده که نخست‌وزیر مجارستان به صورت سیستماتیک مواضع ضد اوکراینی دارد و «دوست پوتین» است. در بیانیه این سازمان آمده است: «مجارستان در صدد لغو تحریم‌های است که به خاطر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین علیه این کشور وضع شده است.»

در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۹ میلادی، زلنسکی و پوروشنکو با زبانی تند و گاها همراه با خصومت‌ شخصی با یکدیگر رقابت کردند که حاصل آن شکست پوروشنکو، رئیس جمهوری وقت بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا زلنسکی با خرید ویلا در فلوریدا به دنبال کسب تابعیت آمریکا است؟

کمیسیون اروپا ۱۰ میلیارد یورو بودجه مسدود شده مجارستان را آزاد کرد

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد