حزب حاکم مجارستان از دولت خواست با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا مخالفت کند

ویکتور اوربان
ویکتور اوربان Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب حاکم مجارستان روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را به پارلمان این کشور ارائه کرد که از دولت می‌خواهد از آغاز مذاکرات برای الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا حمایت نکند.

آگهی

این تازه‌ترین اقدام حزب حاکم مجارستان برای اعمال فشار به بروکسل در جهت مخالفت با ایده پیوستن اوکراین به اتحادیه محسوب می‌شود. پیش از این ویکتور اوربان، نخست‌وزیر دست راستی مجارستان هشدار داده بود که رهبران اتحادیه اروپا ممکن است در مورد آغاز مذاکرات عضویت با اوکراین به توافق نرسند. او همچنین اضافه کرده بود که این موضوع نباید در دستور کار نشست سران قرار گیرد. 

تنش‌های میان بروکسل و ویکتور اوربان در طول ۱۳ سالی که این سیاستمدار دست راستی در بوداپست قدرت را در دست داشته به بالاترین حد رسیده و اختلافات دو طرف بر سر موضوعاتی چون حقوق همجنس‌گرایان، وضعیت مهاجران، آزادی‌های مدنی و همچنین تشدید کنترل‌های دولتی بر دانشگاه‌ها و رسانه‌ها و قوه قضائيه روز به روز در حال افزایش است. این روند باعث شد تا بروکسل میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا برای مجارستان را مسدود کند.

در قطعنامه ارائه شده توسط حزب حاکم خطاب به پارلمان مجارستان آمده است: «سیاست گسترش اتحادیه اروپا باید یک فرآیند عینی مبتنی بر قوانین و عملکرد باقی بماند. آغاز مذاکرات عضویت با اوکراین باید بر اساس اجماع کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد و در حال حاضر شرایط برای این امر وجود ندارد.» 

در این بیانیه آمده است که رهبران اتحادیه اروپا باید ابتدا ارزیابی کاملی از چگونگی تاثیر عضویت احتمالی اوکراین بر انسجام و سیاست‌های کشاورزی در این بلوک داشته باشند که اعضای فقیرتر اتحادیه اروپا، از جمله مجارستان، از ذینفعان اصلی آن هستند.

ورود گسترده غلات اوکراینی به اتحادیه اروپا در سال گذشته اعتراض کشاورزان اروپای شرقی را برانگیخت، در حالی که کامیون‌داران لهستانی و اسلواک چندین گذرگاه مرزی با اوکراین را مسدود کرده‌اند و از اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا مجوزهای محدودکننده ترانزیت برای رقبای اوکراینی را بازگرداند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مدیر رسانه‌ای ویکتور اوربان خبر داده که قرار است نخست وزیر مجارستان روز پنجشنبه در پاریس با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسیون اروپا ۱۰ میلیارد یورو بودجه مسدود شده مجارستان را آزاد کرد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟