ویکتور اوربان: امیدی به پیروزی «اوکراینی‌های بی‌نوا» نیست، باید مسکو و واشنگتن به توافق برسند

ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل به تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲
ویکتور اوربان نخست‌وزیر مجارستان در نشست اتحادیه اروپا در بروکسل به تاریخ ۱۵ دسامبر ۲۰۲۲ Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست‌وزیر مجارستان از رهبران اتحادیه اروپا به دلیل «روشنفکرنمایی بیش از حد» و ناتوانی از رسیدن به راه‌ حلی مناسب برای پایان دادن به درگیری‌ها در اوکراین انتقاد کرد.

آگهی

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در جریان شرکت در مجمع اقتصادی قطر به میزبانی دوحه اعلام کرد که بعید است «اوکراینی‌های بی‌نوا» بتوانند در برابر تهاجم روسیه پیروز میدان شوند و به همین دلیل خواستار مذاکرات واشنگتن و مسکو برای پایان دادن به جنگ شد.

این ملی‌گرای افراطی که دائما از اتحادیه اروپا و اعضای آن به دلیل حمایت از اوکراین انتقاد می‌کند، در جریان این نشست مواضع خود در خصوص امکان برقراری آتش‌بس را نیز دوباره تکرار کرد.

اوربان گفت که «بدیهی است که راه‌حل نظامی جواب نمی‌دهد» و تهاجم روسیه را متاثر از «دیپلماسی شکست خورده» دانست.

البته که اوکراین به مثابه یک کشور بسیار مهم است، ولی در بلندمدت، آنچه از نظر راهبردی در خطر است امنیت آینده اروپا است.
ویکتور اوربان
نخست وزیر مجارستان

نخست‌وزیر مجارستان همچنین اعلام کرد که «اگر به واقعیت‌ها، اعداد و ارقام، بستر تحولات و این حقیقت که ناتو آماده اعزام نیرو نیست توجه کنید، آنگاه واضح است که در میدان نبرد هیچ پیروزی‌ برای اوکراینی‌های بی‌نوا وجود ندارد. این موضع من است.»

اوربان همواره از کمک به ارتش کشور همسایه خود یعنی اوکراین امتناع و همچنان روابط خود را با کرملین حفظ کرده است. او یکی از معدود رهبران اتحادیه اروپا است که پس از حمله به اوکراین، به کی‌یف سفر نکرده است.

جوزپ بورل، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت که مجارستان از تخصیص کمک نظامی جدید به اوکراین جلوگیری به عمل می‌آورد. مخالفت مجارستان بویژه پس از آن بود که اوکراین یک بانک مجار را در فهرست «حامیان بین‌المللی جنگ» قرار داد. 

ویکتور اوربان همچنین اعلام کرد که توافقنامه امنیتی جدید اروپا باید پس از آتش‌بس با مسکو مذاکره شود. او گفت: «البته که اوکراین به مثابه یک کشور بسیار مهم است، ولی در بلندمدت آنچه از نظر راهبردی در خطر است امنیت آینده اروپا است.»

ساختار امنیتی اروپا با تکیه بر آمریکا

نخست‌وزیر مجارستان از رهبران اتحادیه اروپا به دلیل «روشنفکرنمایی بیش از حد» انتقاد کرد و مدعی شد که آن‌ها به دنبال راه ‌حل‌های ملموس نیستند.

او خاطرنشان کرد که یکی از این راه‌حل‌های ملموس می‌تواند توافقی با شرکت واشنگتن و کرملین باشد.

وی گفت: «واضح است که بدون ایالات متحده، هیچگونه ساختار امنیتی برای اروپا وجود ندارد. این جنگ تنها در صورتی می‌تواند متوقف شود که روس‌ها با واشنگتن به توافق برسند.»

مجارستان که برای تامین نیمی از انرژی‌ مورد نیاز خود به روسیه وابسته است، در حال حاضر برای واردات گاز طبیعی از قطر، مذاکره با دوحه را نیز آغاز کرده تا روند واردات گاز را تا سال ۲۰۲۶ میلادی نهایی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شولتس: وقتش که برسد با پوتین درباره جنگ اوکراین صحبت می‌کنم

روسیه مدعی حمله اوکراین به کشتی جنگی خود در آبهای ترکیه شد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد